Šok v Tokiu. Zlato získala po dlouhém úniku Anna Kiesenhofer

nabor

Olympijský silniční závod žen ovládla cyklistka, již by před startem tipoval jen málokdo. Anna Kiesenhofer 42 kilometrů od cíle nastoupila zbylým uprchlicím a Nizozemky ji stíhaly marně. Stačit jim musí stříbro Annemiek van Vleuten. Bronz přiveze do Itálie Longo Borghini.

Únik tvořila pětice závodnic z různých zemí. Krom Anny Kiesenhofer v něm jela Carla Oberholzer z Jihoafrické republiky, Vera Looser z Namibie, za Izrael Omer Shapira a polské barvy reprezentovala Anna Plichta. Peloton jim povolil náskok přes deset minut a do země nikoho, daleko od obou skupin, pustil ještě dvě Jihoameričanky. Konkrétně to byly Paraguayka Agua Marina Espínola a Chilanka Catalina Anais Soto Campos.

Je nutné mít na paměti, že olympijský závod se jede bez rádií, všechny účastnice měly tedy o uvedených časových údajích jen omezenou představu. Žádný tým navíc nejel více než ve čtyřech. Pochopitelně to byly Nizozemky, na kom ležela hlavní zodpovědnost závod kontrolovat. Nejprve však bylo nutné dotáhnout do pelotonu s pomocí Marianne Vos Annemiek van Vleuten, jež spadla po kolizi s Emmou Norsgaard.

To už se stoupalo na Doshi road, hlavní vrchařskou výzvu profilu. Vepředu jelo trio Kiesenhofer, Shapira a Plichta a Nizozemky se chystaly zahrát své karty. Střídaly se v útocích, pak tempo polevovalo a těsně pod vrcholem nakonec razantním nástupem ujela van Vleuten. Její ztráta na únik se pohybovala kolem pěti minut, výhoda oproti pelotonu, očesanému ani ne na tři desítky členek a závislému na uzbeckém tempu Olgy Zabelinské, vystřelila během pár chvil nad minutu.

Zdálo se, že teď už to bude jen o zlaté sólové jízdě a oranžovém pokrývání nástupů, opak byl ovšem pravdou. K velkému sólu se na metě 42 kilometrů odhodlaly bíločervené barvy Anny Kiesenhofer, zato Annemiek van Vleuten brzy došly síly a byla dostižena. Stíhací jízdu pelotonu navíc vyprovokoval nástup Majerus, Kopecky, Niewiadomé a Zabelinské, trestuhodně nepokrytý zbylými Nizozemkami.

V dosahu se snažila vydržet i Tereza Neumanová (předtím odpadla v malé skupince mj. s Martou Bastianelli), která by za příhodných okolností mohla na cílovém motoristickém okruhu spurtovat o medaili. Jenže přicházely nové akcelerace. Peloton se přechodně rozpůlil a ve vlnkách pod hlavním stoupáním dne celkově opět řídl. Spolupráci se nalézt nedařilo, a tak přišel útok Juliette Labous.

Až v této situaci Nizozemky postupně zkonsolidovaly své síly, obětovala se především Demi Vollering. Pět kilometrů před cílem byl zlomen odpor dua Shapira, Plichta, už předtím byla stažena Labous. Po další sérii útoků poté potvrdila, že měla dnes z Nizozemek nejlepší nohy, Annemiek van Vleuten. Možná by dokonce bývalo bylo v jejích schopnostech smazat minutu a čtvrt, jež jí chyběla na poslední zbývající uprchlici. Cílem totiž projela s rukama nad hlavou, přesvědčená, že se v osmatřiceti dočkala vytouženého olympijského zlata.

Jenže to putuje díky heroickému výkonu Anny Kiesenhofer do Rakouska. Bronz získala dalším ze sólových nástupů Elisa Longo Borghini, čtvrtá dojela Lotte Kopecky a spurt pelotonu ovládla před Lisou Brennauer Marianne Vos. Tereze Neumanové patří 33. příčka.

Pořadí olympijského silničního závodu žen

P. Jméno Tým Čas
1. Anna Kiesenhofer Rakousko 3:52:45
2. Annemiek van Vleuten Nizozemsko +1:15
3. Elisa Longo Borghini Itálie +1:29
4. Lotte Kopecky Belgie +1:39
5. Marianne Vos Nizozemsko +1:46
6. Lisa Brennauer Německo
7. Coryn Rivera USA
8. Marta Cavalli Itálie
9. Olga Zabelinská Uzbekistán
10. Cecilie Uttrup Ludwig Dánsko
33. Tereza Neumanová ČR +7:02