Van Vleuten si spravila chuť a dobyla zlato v olympijské časovce

nabor

Silniční závod ukázal, že příprava se povedla. Časovka už její formu odměnila jasně zlatým kovem. Annemiek van Vleuten je novou olympijskou šampiónkou, a to téměř minutu před Marlen Reusser a 62 sekund před obhájkyní bronzu Annou van der Breggen.

Předehrou dnešního chronometru byl tréninkový incident, kdy organizátoři během projížďky trati nepoznali a přinutili slézt z kola Annu van der Breggen. Dobrou zprávou pro ni bylo snad jen to, že zásah neproběhl tak necitlivě, aby došlo ke zranění. Nade všemi závodnicemi se dnes vznášela také hrozba pádu na vozovce usychající po dešti.

Jako první vyjela vstříc 22kilometrovému okruhu s jedním delším stoupáním Masomah Ali Zada. Afghánka, která utekla před Tálibánem (a jen díky tomu mohla vůbec uvažovat o závodění), se na olympiádu dostala v uprchlickém týmu a pohledem ambicí potvrzovala roli velké outsiderky. Z hlavních adeptek medaile startovala první Van Vleuten, Marlen Reusser, Chloé Dygert a Van der Breggen figurovaly v samém závěru startovní listiny.

Už od prvního mezičasu se ukazovalo, jak vrchařsky náročný profil je. Solidní čas zajela Ashleigh Moolman, naopak Dygert za zlatými aspiracemi daleko zaostávala. Svůj den neměla ani Longo Borghini.

Přes problémy v přípravě a nevýrazný výkon v silničním závodě ovšem byla pevně ve hře o medaile Grace Brown. Do cíle dorazila po van Vleuten jako průběžně druhá, těsně před nezdolnou Amber Neben, která měla ve 46 letech být nejlépe umístěnou Američankou.

Definitivní rozuzlení pak nabídl příjezd Reusser s Van der Breggen, které si přece jen zajistily zbylá pódiová místa – ačkoli v pořadí, které bylo mírným překvapením. Olympijskou vítězkou je časem 30:13,49 Annemiek van Vleuten.

Pořadí olympijské časovky žen

P. Jméno Tým Čas
1. Annemiek van Vleuten Nizozemí 30:13
2. Marlen Reusser Švýcarsko +56
3. Anna van der Breggen Nizozemí +1:02
4. Grace Brown Austrálie +1:09
5. Amber Neben USA +1:13
6. Lisa Brennauer Německo +1:57
7. Chloé Dygert USA +2:16
8. Ashleigh Moolman Jižní Afrika +2:24
9. Juliette Labous Francie +2:29
10. Elisa Longo Borghini Itálie +2:47