Richard Carapaz je novým olympijským šampionem

nabor

Richard Carapaz se stal olympijským šampionem v závodě s hromadným startem. Pro stříbro si dojel Wout van Aert a pro bronz Tadej Pogačar.

Hned první olympijský den byla na programu první silničářská disciplína – závod s hromadným startem. Na závodníky čekalo 234 kilometrů a 4865 nastoupaných metrů. Kromě toho museli závodníci čelit vysokým teplotám.

Hned na úvodních kilometrech se vytvořil denní únik. Byli zde Nic Dlamini (JAR), Michael Kukrle (ČR), Juraj Sagan (SK), Polychronis Tzortzakis (ŘEC), Eduard-Michael Grosu (RUM), Orluis Aular (VEN), Paul Daumont (BUR) a Elchin Asadov (AZE).

Taktovku v hlavním poli mezitím převzali Slovinci a Belgičané. Tempo totiž po většinu úvodní poloviny závodu udávali Jan Tratnik a obhájce prvenství Greg Van Avermaet, který již před závodem avizoval, že bude pomáhat dvojici Wout van Aert a Remco Evenepoel.

Bohužel ani tentokrát se jezdci nevyhnuli pádům. Na zemi skončila například dvojice Britů Tao Geoghegan Hart a Geraint Thomas. Zatímco Hart rychle naskočil znovu na kolo, Thomas vyvázl z pádu hůře. Sice se dokázal vrátit zpět do pelotonu a v závodě ještě několik desítek kilometrů pokračoval, avšak později odstoupil.

Hlavní pole se začalo rychle zmenšovat při výjezdu na Fuji. Zde najel do čela Giulio Ciccone a začal likvidovat jednoho závodníka za druhým. Tempu nestačil ani Zdeněk Štybar, který později odstoupil, nebo Alejandro Valverde, který byl řazen mezi favority závodu.

Ve sjezdu z Fuji se tempo trochu uklidnilo. V následné rovinatější pasáži, která vedla k rozhodujícímu stoupání Mikuni, však znovu zvedli tempo Italové. Nejprve nastoupil Damiano Caruso, ale tento nástup zlikvidoval výborně jedoucí Tratnik. Následoval útok Remca Evenepoela, Eddieho Dunbara a Vincenza Nibaliho. I tento nástup však byl zlikvidován.

Vepředu stále jeli poslední přeživší původního úniku – Orluis Aular a Michael Kukrle. Český reprezentant se dnes předvedl výborným výkonem, ale před stoupáním Mikuni bylo vše pohromadě.

Stoupání Mikuni bylo největší výzvou dnešního dne. Hodně prudký sklon měl vyselektovat skupinu nejsilnějších, což se skutečně stalo. V polovině stoupání se zvedl Tadej Pogačar. Vítěz Tour de France k sobě přibral Brandona McNultyho a Michaela Woodse. Tato trojice si již vytvořila 20sekundový náskok, ale za nimi vyrazil Michal Kwiatkowski. Polského závodníka se chytl jeho týmový kolega Richard Carapaz a rovněž Alberto Bettiol. Tato trojice se zvládla dotáhnout do čela, kde se trochu zvolnilo. Postupně se tak dojížděli další a další závodníci. Vrátili se Rigoberto Uran, Wout van Aert, Bauke Mollema nebo Adam Yates.

Čelní skupina příliš nespolupracovala. Jezdci si střídavě nastupovali, ale následně se vše spojilo. Velice aktivní byl Wout van Aert, Michal Kwiatkowski a Tadej Pogačar.

Rozhodl ale nástup necelých 30 kilometrů před cílem, o který se postaral Brandon McNulty. Na amerického závodníka rychle zareagoval Richard Carapaz a tato dvojice dokázala ujet všem ostatním.

Do cíle zbývala již jen rovina a sjezd. Jedinou výjimkou byl krátký úsek 5 kilometrů před cílem, kdy se silnice krátce znovu zvedla. Této pasáže využil Carapaz, který razantně nastoupil a zbavil se tak McNultyho.

Situaci za ním se snažil zachránit Van Aert, který odváděl většinu stíhací práce. Postupně z medailového souboje vypadl i Bettiol, kterého potkaly křeče, Kwiatkowski či Schachmann.

Jenže k vedoucímu Carapazovi se již nikdo nepřiblížil. Ekvádorec si dojel pro zlatou olympijskou medaili.

Sprint o stříbro nakonec v těsném souboji s Tadejem Pogačarem vyhrál Van Aert. Slovinec po vítězné Tour de France přidal další úspěch v podobě bronzové olympijské medaile.

Michael Kukrle závod dokončil na 36. místě se ztrátou 10 minut a 12 sekund. Rozhodně však v dnešním závodě zanechal svým únikem výraznou stopu.

Poř. Jezdec (Země) Tým Čas
1 Richard Carapaz (Ekvádor) 6:05:26
2 Wout van Aert (Belgie) 0:01:07
3 Tadej Pogacar (Slovinsko)
4 Bauke Mollema (Nizozemsko)
5 Michael Woods (Kanada)
6 Brandon McNulty (USA)
7 David Gaudu (Francie)
8 Rigoberto Uran (Kolumbie)
9 Adam Yates (Velká Británie)
10 Max Schachmann (Německo)

Fotografie: Reuters