Slovinci řádí. V Oviedu dostane šanci zazářit Mezgec

nabor

Pogačar vyhrává etapy, veze bílý dres, na dostřel má i puntíky. Řečí bodů je druhý, za celkovým lídrem Rogličem. Teď je řada na Lukovi Mezgecovi. V očekávaném třetím spurtu Vuelty vyzve slovinský expres na severozápadě Španělska Bennetta, Jakobsena a spol.

Hlavně nepodcenit. Nejviditelnější zub čtrnácté etapy tvoří „trojka“ Alto La Madera a ta nabízí na osmi kilometrech průměr pouze 3,5 %. Je to však paradoxně právě ona, která v profilu přihrává sílu na stranu pelotonu. Jedenáct předchozích zoubků s délkou mezi 500 metry a 5,5 kilometry, jež klasifikované nejsou, hraje spíše pro uprchlíky. Na jednom tahavém kopci je domestici snadno zničí, ale celý den jet tempo nedokážou. A kontrolu složení úniku učiní obtížnou začátek z kopce, následovaný prvními třemi stoličkami. Pouze zdánlivě snadný je pak i etapový závěr. Rovnou hlavní silnici vystřídá 750 metrů před cílem zatáčka, zúžení na dva pruhy, 300 metrů stoupání a krátká, vcelku úzká cílová rovinka.

Mapa dojezdu 14. etapy Vuelty 2019 (Oviedo)Cíl najdeme v Asturii. A nejenom „najdeme“. Oviedo, chcete-li astursky Uviéu, je centrem celého autonomního společenství. Mezinárodně ho proslavil třeba snímek Vicky, Cristina, Barcelona, v němž Javier Bardem ústřední dvojici přesvědčí, aby sem odletěla. Turistům Oviedo nabízí mnohé. Historické stavby z 9. století (například chrám Santa Maria del Naranco, od nějž se otevírá výhled na celé město) nebo futuristický kongresový palác od Santiaga Calatravy. Dojíždět se bude k opernímu domu Teatro Campoamor, kde finišují přípravy na Wagnerův Soumrak bohů.

Dnes by se v Oviedu ještě mělo smát slunce a nehledě na úskalí, jež cesta do něj skrývá, budou etapovými top favority Sam Bennett, Fabio Jakobsen a zmiňovaný Luka Mezgec. Pro Slovince, stejně jako pro Degenkolba, Aranburua, Aberasturiho, Boassona Hagena, Bevina, možná i Štybara hraje relativní náročnost závěrečných stovek metrů.

Každé z těchto jmen to navíc může zkusit z úniku. Na opačném pólu leží naděje Fernanda Gavirii, který se sice v El Puig dokázal dostat do spurtu, tentokrát však bude na cestě k možnému ataku etapové výhry potřebovat zlepšenou vrchařskou kondici.

Čtrnáctá etapa Vuelty 2019 začíná ve 12:46. Pod Alto La Madera, z jehož vrcholu chybí do cíle 22,6 kilometrů, by měli být cyklisté kolem 16:40.

Tipovací soutěž