Elia Viviani chce olympijskou medaili ze silnice i z velodromu, ale v Praze dojel až třetí a moc bodů UCI nenasbíral

nabor

V únoru letošního roku oslavil italský cyklista Elia Viviani třicetileté narozeniny. Všeobecně je považován rodák z Idoly dela Scaly za jednoho z nejlepších sprinterů dnešní doby. Navíc dokazuje, že cyklistika je jen jedna. Dne 10. května 2015 vyhrál svou první etapu Grand Tour v Giro d´Italia a o rok a pár měsíců později se stal v srpnu 2016 v Rio de Janieru olympijským vítězem v dráhové cyklistice, získal zlato z omnia. Vivianiho přezdívka v pelotonu je „Il Veggente“ pro jeho schopnost předvídat liniové pohyby jiných sprinterů během sprintu. Přijel do Prahy, aby se na velodromu Na Třebešíně zúčastnil v rámci Pražského Framaru pátečního omnia a nasbíral UCI body, které nutně potřebuje, aby mohl startovat na mistrovství světa i na olympijských hrách příští rok v Tokiu a obhajovat tak zlatou medaili z omnia. V Praze ale narazil a dojel „až“ třetí, přitom měl v plánu vyhrát tento UCI omniový závod v Praze i další podnik v Brně, ale jelikož zjistil už v hlavním městě, že to na českých velodromech nebude tak snadné, možná se vydá nabírat dráhařské UCI body jinam.

V roce 2015 začala hvězdná kariéra Elia Vivianiho na silnici, když z amatérského celku Liquuigas přestoupil jako skutečný cyklistický objev přímo do týmu Sky, tedy stále nejbohatšího profesionálního WorldTour týmu s jednoznačně nejlepším zázemím, přestože v té době měl nabídky z BMC Racing Team a týmu Orica – Green Edge. „Vybral jsem si Team Sky, protože byli ochotni pomoci přizpůsobit svůj silniční program, aby mi pomohli s mými ambicemi na trati na letních olympijských hrách. To bylo pro mě v té době důležitější, než finance,“ řekl nám na Pražském Framaru Elia Viviani a dodal: „Ale pak jsem začal vyhrávat prakticky všechno, co se dalo. Myslím, že mi to svým způsobem ublížilo, protože závodník by měl občas i prohrát, aby si nezačal myslet, že je neporazitelný!“

Jenže 177 centimetrů vysoký a sedmdesát kilogramů vážící Elia Viviani vyhrával, roku 2016 se stal olympijským vítězem v omniu, ale začalo se mu dařit i na silnici, kde udělal bývalý dráhař velký výkonnostní skok a když v roce 2017 vyhrál druhou etapu Giro d´ Italia s cílem v Janově a vyhrál tři etapy Kolem Británie. Bylo jasné, že sprinterské schopnosti, chce využít nějaký jiný celek ve WorldTour. Z Quick Step – Floors odcházel v té době fenomenální německý spurter Marcel Kittel do Kaťuši bohatě dotované ruským oligarchou Igorem Makarovem a Quick Step si vybral za velké peníze jako náhradu za tehdy skvělého Kittela Eliu Vivianiho.

„Právě v dresu Quick Stepu jsem dosáhl padesátého vítězství od svého profesionálního debutu,“ vzpomínal v Praze Elia Viviani. A připomenul, že v roce 2018 už měl za sebou etapová vítězství na Giru i na Vueltě, přesněji řečeno čtyři na Giru a tři na Vueltě. I sezóna 2019 pro něj začala úspěšně, vyhrál v Austrálii první etapu Tour Down Under, potom co vyhrál třetí etapu Tirreno – Adriatico, byl překvapivě diskvalifikován po vítězství ve sprintu při třetí etapě na Giru a musel přenechat vítězství mladému nadějnému borci BORA – hansgrohe Němci Pascalu Ackermannovi.

Potom, co v roce 2018 vyhrál mistrovství Itálie, letos vyhrál 11. srpna mistrovství Evropy a také svou první etapu na nejslavnějším závodě Tour de France. O to více asi všechny šokovala zpráva, že odchází do druhodivizního Cofidisu i se svým „dvorním rozjížděčem spurtů“ a krajanem Fabio Sabattinim. Potřetí v řadě vyhrál Hamburg Classic, stálý podnik WorldTour.

Proč v takovéto formě přestoupil o stupeň níže? To nás zajímalo! „Myslíte si, že je tak velký rozdíl mezi WorldTour celky, kontinentálními a prokontinentálními týmy. Cofidis má skvělý celek a obrovské zázemí, vždyť už ve WorldTour byl a chce se mezi osmnáctku vyvolených WT týmů vrátit. Možná už to bude příští rok, jelikož Kaťuša po odchodu společného sponzora (kosmetické firmy Alpecin – pozn. redakce) asi vyvolené WorldTour týmy opustí. Ale hlavně, chci aby můj nový tým přistoupil na moje požadavky, tedy, abych mohl skloubit silnici a dráhu, vždyť je příští rok olympiáda. A já chci olympijskou medaili ze silnice i z dráhy. Yves Lampart, ředitel Quick Stepu by pro to neměl pochopení a já potřebuji větší volnost. A navíc v Cofidisu mám i bratra a spoustu přátel,“ řekl nám v Praze Elia Viviani. Nás ještě zajímal jeho názor na to, zda se vůbec vejde do cyklistické reprezentace Itálie. „No, to víte, tam je nával. Ale já jsem mistr Evropy, dobrý spurter a myslím, že mám tak trochu morální právo Itálii reprezentovat,“ řekl Elia Viviani a umožnil nám ještě tři otázky.

Od 18. do 21. září jedete na závod Okolo Slovenska, mistrovství světa startuje 22. září. Stihnete to?

„Závod Okolo Slovenska je pro mě ideální přípravou, budu lídrem celku, který loni dovezl díky Julianu Alaphilippovo žlutý trikot a já rozhodně nepojedu ani týmovou a ani časovku jednotlivců, takže myslím, že 29. září budu na závod Elite jednotlivců připraven. Samozřejmě, že bych chtěl vyhrát mistrovství světa. Ale i světový šampionát je pro mě vlastně přípravou na olympiádu, kde bych chtěl dvě zlaté, jednu z dráhy a jednu ze silnice.“

Ale v Praze jste potřebné UCI body nezískal? Pojedete pro další dráhařské body do Brna?

„Počítal jsem s vítězstvím. To nevyšlo. Třetí místo by nebylo zklamáním, kdyby to nebylo spojeno s tím, že jsem nezískal počet očekávaných bodů do žebříčku UCI. Zda pojedu v Brně? Asi ano, ale musím nyní na dráze hodně bodovat, čekají mě určitě závody na velodromech.“

Třeba Šestidenní závod na velodromu v Londýně. Po boku Marka Cavendishe?

„Šestidenní v Londýně od 20. října bych měl jet. Původně jsem měl na mysli, že tenhle závod pojedu s Iljo Weissem, spolujezdcem z týmu Deceuninck – Quic Step, který měl ale průšvih kvůli sexuálnímu obtěžování. Nicméně, závodník, jak na silnici, tak i na dráze je to vynikající. Spolu jsme velmi dobře zajeli Šestidenní na velodromu v Gentu. Mark Cavendish? Chce odejít z Dimension Data do Bahrain – Merida. A chce se zviditelnit a ukázat londýnskému publiku, že je stále skvělým cyklistou. Pro mě je to ale závod, nikoliv exhibice, to bych klidně mohl jet s bratrem Attiliou. O tom, s kým pojedu tento prestižní závod každopádně není rozhodnuto. Třeba to bude Fabio Sabattini, je Ital a přestupuje se mnou do stejného celku. Jak jsem již naznačil, chci kvalitní přípravu a závody, na exhibice jsem ještě mladý. V Tokiu mám na medaili, jak z velodromu, tak i ze silnice.

Výsledky omnia na velodromu TJ Kovo Praha: 1. CONSONNI Simone (Itálie) 154bodů, 2. MALCHAREK Moritz (Německo) 141,  3. VIVIANI Elia  (Itálie) 138, 4. BEYER Maximilian  (Německo) 133,  5. LAMON Francesko (Itálie) 128, 6. FILUTÁS Viktor (Maďarsko) 128 bodů.

Spolupráce: Marek Mixa, TJ Kovo Praha