Bojovník a smolař 13. etapy: Héctor Sáez vs. Pierre Latour

nabor

Bojovníkem etapy byl oficiálně vyhlášen Héctor Sáez, který se snažil uspět nástupem daleko před cílem. Smolařem jsme my vyhlásili Pierra Latoura, který byl blízko etapovému triumfu.

Bojovník etapy: Héctor Sáez

Španělský jezdec se dostal do úniku dne na začátku etapy. Byl zde společně s dalšími 28 závodníky. Chvíli se zdálo, že vítěz etapy vzejde z této skupiny, když se jejich náskok vyšplhal přes osm minut, jenže poté najela na čelo Astana a začala peloton opět přibližovat.

Saez se odpoutal od ostatních přibližně padesát kilometrů před cílem. Pro ostatní to byl bláhový útok, a tak dali jezdci Euskadi-Murias prostor. Španěl si vypracoval dvouminutový náskok a ten si udržoval po většinu zbývajících kilometrů.

Osamoceně pak najel do cílového stoupání Los Machucos. Zpočátku si svůj náskok dokázal udržovat, ale v tomto brutálním stoupání mu brzy došly síly, zvláště když měl za sebou dlouhý sólový únik. Zanedlouho ho tak dojel Bruno Armirail. Saez se ještě chvíli snažil odolávat, ale postupně ho dojížděli další a další, a tak svou snahu vzdal.

Smolař etapy: Pierre Latour

I pětadvacetiletý Francouz byl součástí denního úniku. Jako držitel bílého trikotu z loňské Tour de France je v letošní sezóně spíše za očekáváním, a tak přijel na Vueltu, kde již před třemi lety etapu vyhrál, s velkými ambicemi.

Latour začal vyvíjet aktivitu okamžitě, jakmile se únik dostal na úpatí stoupání Los Machucos. V extrémních sklonech dosahujících až 28% se začal postupně zbavovat jednoho závodníka za druhým. Osamoceně pak dojel k do té doby vedoucímu Armirailovi, kterému se hned vzdálil. Byl velice blízko etapovému triumfu a asi by ho i získal nebýt slovinské dvojice Pogačar-Roglič. Ti ho necelé dva kilometry před cílem dojeli a Latour již neměl sílu jim konkurovat. I tak se mu ale podařilo uhájit třetí místo a v dalším průběhu Vuelty o něm dost možná ještě uslyšíme.