Slavný spurt v Paříži a trocha nervů pro Bardeta

nabor

Champs-Élysées se blíží. Ve Sky už chladí šampaňské. Tep spurterů stoupá. A Olivera Naesena čeká poslední díl mise „Roviny s Bardetem“. Jakákoli ztráta bude pro Francouzovo pódium fatální.

21. etapa profil Tour de France 2017Takřka před každým odhalením trasy nového ročníku Tour de France se vyrojí spekulace, že tentokrát už tradice dojezdů na Champs-Élysées, nepřerušená od roku 1975, přerušena bude. Jedna z vůbec nejslavnějších tříd však vždy odolá. Aby také ne, když je na jejím konci druhý největší vítězný oblouk na světě – postavený na počest výhry Francouzů u Slavkova. Od roku 1983 se zvyklostí stalo také to, že závěrečná etapa Tour nezačíná na témže místě kde rok předešlý.

I tato tradice bude dodržena. Start bude ve zdánlivě bezvýznamném městečku Montgeron. Vítězný oblouk tam opravdu nehledejte. Roku 1903 tu však byla kavárna Au Reveil Matin. A nikde jinde než před jejími okny tehdy začal příběh novorozeněte, kterému nyní říkáme Stará dáma. Proto právě zde startovala rovněž Tour de France 2003. Letos bude Montgeron závod hostit potřetí.

Nejtradičnější etapa Tour si udržuje ještě dva stereotypy. Jsou spojené se jménem vítěze. Od roku 2005, kdy si Alexander Vinokourov nástupem vybojoval celkové páté místo, na Champs-Élysées vždy vítězí spurter v hromadném dojezdu. A od roku 2009 platí, že spurter, který vyhraje, buď další rok obhájí, nebo přenechá místo jinému budoucímu obhájci. Čtyřikrát se radoval Cavendish, pak dvakrát Kittel, nyní drží dvě výhry Greipel.

Připomeňme naposledy: „Gorila“ vyhrála alespoň jednu etapu na posledních šesti Tour de France. A od první grandtourové výhry na Giru 2008 má alespoň jeden triumf z každé ze 12 Grand Tours, jíž nastoupila. Výboru pro ničení sérií dnes budou předsedat: Groenewegen, Boasson Hagen, Matthews. Pozor také na ambiciózní místropředsedy: Colbrelliho, Degenkolba, Kristoffa či Bouhanniho. Odolá Lotto Soudal, „tým sérií“ (také té Hansenovy, jež je dneškem dospělá), tlaku?

Dvacátá první etapa Tour de France 2017 nám všechny otázky zodpoví kolem 19:15. K cíli se loudavým tempem vydá v době, kdy obvykle vrcholí přípravy na finiš – v 16:40, respektive 16:50.

Kdo vyhraje poslední etapu Tour de France 2017? Tipněte si v soutěži na našem Facebooku.