Skvělý sólo únik přinesl Mollemovi etapový vavřín

nabor

Bauke Mollema (Trek-Segafredo) získal v 15. etapě své první vítězství na Tour de France. Po celém dni stráveném v úniku se 30 kilometrů před cílem zvedl ze sedla a nastoupil zbytku svých spolubojovníků. Navzdory veškeré logice ho stíhací skupina o 12 lidech nebyla schopna dojet. Nizozemec tak oslavil první vítězství svého týmu na Tour od roku 2013, kdy na Corsice slavil tehdy ještě v dresu RadioShacku Jan Bakelants. Z favoritů na celkové pořadí získal vteřiny navíc pouze Daniel Martin (Quick-Step).

Do 15. a zároveň poslední etapy druhého závodního bloku vyrazil balík šíleným tempem. Velkou zásluhu na tom měl tým Trek-Segafredo, který byl opět velmi aktivní od úplného začátku. Do úniku se dostal Bauke Mollema a byl připraven pomoct svému lídrovi. A Alberto Contador nezklamal a z pelotonu brzy vystřelil. Od skupiny se sice dokázal distancovat, ale robotické tempo týmu Sky ho za pár kilometrů přivedlo zpět.

Na čele se poté usadila skupina s 28 jezdci. Mezi nimi byla i velká jména jako Thibaut Pinot, Tony Martin, Thomas De Gendt, Tony Gallopin, Warren Barguil, Bauke Mollema, Michael Matthews nebo hned kvarteto jezdců BMC – Roche, De Marchi, Moinard, Caruso. Jakmile bylo jasné, že se k ní nepřidá Alberto Contador, tak jezdci Sky zvolnili a náskok úniku rychle vyskočil nad 6 minut.

60 kilometrů před cílem vyrazil z přední skupiny Tony Martin a rychle si získal náskok více než 1 minuty. Většinu z toho nabral ve dlouhém klesání, které prolétl jako na motorce. Až po chvíli se za ním vydal Alesandro De Marchi a skalním fanouškům se ihned vybavila etapa v roce 2014, která měla s Martinem a De Marchim nesmírně podobný průběh.

Tým AG2R – La Mondiale velí k útoku

K překvapivému momentu došlo 45 kilometrů před cílem, kdy z pelotonu odjeli doslova všichni jezdci týmu AG2R. Na útok zareagovalo pár závodníků (především z Oricy), ale většina favoritů včetně Chrise Frooma naprosto zaspala. Po pár kilometrech jezdci týmu Sky ztrátu horkotěžko stáhli, ale v tu chvíli dostal Chris Froome defekt a musel si vzít zadní kolo od Michala Kwiatkowskiho. Frontální útok francouzského týmu v tu chvíli ale již probíhal pěknou řádku kilometrů a na Frooma se tak logicky nečekalo. Zpět do pelotonu mu pomáhali Sergio Henao, Mikel Nieve a Vasil Kiryienka. V pelotonu naopak zůstal Mikel Landa.

Těsně před kopcem se Froome dokázal vrátit zpět, ale k ruce mu zůstal pouze Mikel Landa, který se v posledních dnech neukazoval jako zrovna loajální domestik. Dnes si své povinnosti plnil ale na jedničku.

Útok Tonyho Martina nakonec úspěch neslavil. V kopci Col de Peyra Taillade se naprosto zastavil a postupně se propadl za své kolegy z úniku. Na vrcholu byl první Warren Barguil a přidal pár bodů do horské klasifikace. Ve sjezdu se spojila menší skupina a uháněla do cíle. Spolupráce v ní se ale nelíbila Mollemovi a tak se vydal zkusit štěstí sám.

S velmi prudkým stoupáním si se svérázným stylem poradil Jean-Luc Perichon. Pobavil všechny diváky sedící u televize, ale zároveň ohrozil fanoušky stojící u krajnice.

Mollemův náskok na zbytek úniku se nedostal nad 45 vteřin a v krátkých stoupáních klesal až k 10 vteřinám. Nikdy ho ale nebyli jezdci za ním schopni zcela dojet. V závěrečných kilometrech se oddělili Roglič, Gallopin, Barguil a Ulissi. Ale ani tato o poznání lépe spolupracující skupina Nizozemce nedojela. V závěrečném sjezdu opakovaně nastupoval Daniel Martin a nakonec na Frooma a spol. získal 14 vteřin.

Pořadí 15. etapy

# Jezdec (Stát) Tým Čas
1 Bauke Mollema (Niz) Trek-Segafredo 4:41:47
2 Diego Ulissi (Ita) UAE Team Emirates 0:00:19
3 Tony Gallopin (Fra) Lotto Soudal
4 Primoz Roglic (Slo) Team LottoNl-Jumbo
5 Warren Barguil (Fra) Team Sunweb 0:00:23
6 Nicolas Roche (Irl) BMC Racing Team 0:01:00
7 Lilian Calmejane (Fra) Direct Energie 0:01:04
8 Jan Bakelants (Bel) AG2R La Mondiale
9 Thibaut Pinot (Fra) FDJ
10 Serge Pauwels (Bel) Dimension Data

 

Průběžné pořadí

# Jezdec (Stát) Tým Čas
1 Christopher Froome (GBr) Team Sky 64:40:21
2 Fabio Aru (Ita) Astana Pro Team 0:00:18
3 Romain Bardet (Fra) AG2R La Mondiale 0:00:23
4 Rigoberto Uran (Kol) Cannondale-Drapac 0:00:29
5 Daniel Martin (Irl) Quick-Step Floors 0:01:12
6 Mikel Landa (Špa) Team Sky 0:01:17
7 Simon Yates (GBr) Orica-Scott 0:02:02
8 Louis Meintjes (RSA) UAE Team Emirates 0:05:09
9 Alberto Contador (Špa) Trek-Segafredo 0:05:37
10 Damiano Caruso (Ita) BMC Racing Team 0:06:05