Skujins vyhrál pátou etapu na Tour of California

nabor

Téměř celou etapu strávil Toms Skujins v úniku, aby na konce dne byl velice šťastným, když jako první protnul cílovou pásku v South Lake Tahoe.Pátá etapa měřila 212 kilometrů a na své cestě měla 3 vrchařské prémie z toho 2 kategorie 2, a 2 rychlostní prémie.

Již na 23. kilometru se od pelotonu odpoutala skupina 18 jezdců: Maxime Bouet, Nikolas Maes (oba Etixx – Quick-Step), Adam Blythe (Tinkoff), Xabier Zandio (Team Sky), Jacques Janse Van Rensburg (Dimension Data), Jacopo Guarnieri (Kaťuša), Danilo Wyss (BMC Racing), Mark Christian, Owain Doull (oba TEAM WIGGINS), Toms Skujins (Cannondale), Jasper Stuyven (Trek-Segafredo), Angelo Tulik (Direct Energie), Caleb Fairly (Giant-Alpecin), Dylan Groenewegen (LottoNl-Jumbo), Christopher Jones (UnitedHealthcare), Logan Owen (Axeon Hagens Berman), Jacob Rathe (Jelly Belly p/b Maxxis) a Adam de Vos (Rally Cycling). Tato skupina nebyla příliš v pozornosti, i když nejlepší z nich Bouet měl pouze přes 4 minuty ztráty v celkové klasifikaci.

Na vrchařské prémii Carson Pass se pokusil o útok ve vedoucí skupině de Vos, ale jeho únik nebyl úspěšný. Na metě 32 kilometrů před cílem se pokusil o to stejné Toms Skujins. Málem to vypadalo, že pojede vstříc cíli sám, ale nakonec se k němu přidala ještě dvojice de Vos a Zandio. Trojice si vypracovala více než půlminutový náskok na své pronásledovatele. Za vedoucí trojicí se pokusila ještě dostat trojice Stuyven, Guarnieri a Mark Christian, ale zůstalo pouze u pokusu.

Do cílové rovinky tak vjížděla vedoucí trojice pohromadě. Když začal spurt, tak odpadl Xabier Zandio. Triumf si mohl vychutnat jeden z dvojice de Vos – Skujins. Druhý jmenovaný začínal spurt ze druhé pozice, dostal se před svého soka a projel cílovou páskou jako první.

Vedoucí muž Julian Alaphilippe dojel do cíle na 7. místě čím si potvdil průběžné vedení, a to především protože v závěrečném stoupání všichni favorité zrychlili.

Pořadí etapy

# Jezdec (Země) Tým Čas
1 Toms Skujins (Lit) Cannondale Pro Cycling 5:54:45
2 Adam de Vos (Kan) Rally Cycling ,,
3 Xabier Zandio (Špa) Team Sky 0:00:08
4 Jasper Stuyven (Bel) Trek-Segafredo 0:00:28
5 Jhonatan Restrepo (Kol) Team Kaťuša 0:00:43
6 Rob Squire (USA) Holowesko-Citadel Racing Team ,,
7 Julian Alaphilippe (Fra) Etixx – Quick-Step ,,
8 Travis McCabe (USA) Holowesko-Citadel Racing Team ,,
9 Rohan Dennis (Aus) BMC Racing Team ,,
10 Lawson Craddock (USA) Cannondale Pro Cycling ,,

Celkové pořadí

# Jezdec (Země) Tým Čas
1 Julian Alaphilippe (Fra) Etixx – Quick-Step 24:01:45
2 Peter Stetina (USA) Trek-Segafredo 0:00:22
3 George Bennett (Nzl) Team LottoNl-Jumbo 0:00:37
4 Brent Bookwalter (USA) BMC Racing Team 0:00:40
5 Laurens ten Dam (Niz) Team Giant-Alpecin 0:00:49
6 Neilson Powless (USA) Axeon Hagens Berman 0:01:01
7 Rohan Dennis (Aus) BMC Racing Team ,,
8 Samuel Sanchez (Špa) BMC Racing Team ,,
9 Rob Britton (Kan) Rally Cycling 0:01:12
10 Haimar Zubeldia (Špa) Trek-Segafredo 0:01:15