Mikel Nieve ovládl 13. etapu Gira, do růžového se konečně oblékl Amador

nabor

Pro Mikela Nieveho i celý tým Sky je toto vítězství obrovskou satisfakcí, poté co odstoupil jejich lídr Mikel Landa i sprinter Elia Viviani. Přestože strávil Nieve celý den v úniku, dokázal najít dost sil na to, aby posledních 30 kilometrů ujel sám. Druhý dojel Giovani Visconti (Movistar), jediný další jezdec z původního úniku, který za sebou udržel skupinu favoritů. Z té odpadl na posledním kopci lídr závodu Bob Jungels (Etixx) a již se do ní nedokázal vrátit. Maglia Rosa tak konečně připadla Andreyi Amadorovi z Movistaru.

Etapa začala naprosto šílenými 40 kilometry, ve kterých se nedokázal vytvořit vyhovující únik. To se konečně povedlo až skupině o 30 jezdcích, kde byli například Moser, Nizzolo, Démare, Cunego či čtveřice z Lampre-Merida Ulissi, Koshevoy, Modolo a Mohorič. Na čele úniku se střídali hlavně jezdci z Lampre a Cannondalu, kteří byli ve skupině nejvíce zastoupeni. Poté nastoupil Stefan Denifl (IAM) a vybudoval si náskok více než dvě minuty na únik a skoro 4 na peloton. Vypadalo to velmi slibně, pak ale Denifl zničehonic slezl z kola a na skupinu za sebou prostě počkal ve stínu. Poté se zařadil na její konec a pokračoval dál.

Peloton takřka celý den táhl Etixx-Quick-Step pracující pro svého lídra v růžovém dresu Jungelse. Na předposledním kopci dne pak rozpoutala Astana doslova peklo. Nasadila drtivé tempo a peloton brzy prořídl na nějakých 30 jezdců. Vpředu zaútočil Nieve a přidal se k němu Dombrowski (Cannondale). Po chvíli ale ztratil Dombrowski s Nievem kontakt a pokračoval dál sám. Původní únik se v tu chvíli začal velmi rychle rozpadat.

Z pelotonu odpadl také Bob Jungels a chvíli to vypadalo pro Etixx velmi špatně, Jungels ale využil svých sjezdařských schopností a skupinu si dojel. Na posledním kopci pak ale zaútočil Cháves a Jungels opět odpadl, tentokrát definitivně. Po útocích Nibaliho, skupina favoritů ještě prořídla. Jungels mezitím dojel odpadlého Hesjedala a vydal se na stíhací jízdu.

Ani Andrey Amador ale neměl ideální den a i on odpadl ze skupiny Valverdeho a Nibaliho na posledním kopci dne. Dalo mu to hodně zabrat a za dojetí skupiny a nakonec i získání růžového dresu může děkovat především svým sjezdařským schopnostem. Dombrowski na posledním kopci naprosto vytuhnul a předjel ho Visconti, který nakonec dojel druhý. Třetí sprintoval Nibali, čtvrtý pak Valverde.

Pořadí 13. etapy

# Jezdec (Země) Tým Čas
1 Mikel Nieve (Špa) Team Sky 4:31:49
2 Giovanni Visconti (Ita) Movistar Team 0:00:43
3 Vincenzo Nibali (Ita) Astana Pro Team 0:01:17
4 Alejandro Valverde (Špa) Movistar Team
5 Rafal Majka (Pol) Tinkoff Team
6 Stefan Denifl (Rak) IAM Cycling
7 Steven Kruijswijk (Niz) Team LottoNl-Jumbo
8 Rigoberto Uran (Kol) Cannondale Pro Cycling
9 Matteo Montaguti (Ita) AG2R La Mondiale
10 Domenico Pozzovivo (Ita) AG2R La Mondiale

 

Průběžné pořadí po 13. etapě

# Jezdec (Země) Tým Čas
1 Andrey Amador (Kost) Movistar Team 54:05:50
2 Bob Jungels (Luc) Etixx – Quick-Step 0:00:26
3 Vincenzo Nibali (Ita) Astana Pro Team 0:00:41
4 Alejandro Valverde (Špa) Movistar Team 0:00:43
5 Steven Kruijswijk (Niz) Team LottoNl-Jumbo
6 Rafal Majka (Pol) Tinkoff Team 0:01:37
7 Ilnur Zakarin (Rus) Team Katusha 0:02:01
8 Esteban Chaves (Kol) Orica-GreenEdge 0:02:19
9 Rigoberto Uran (Kol) Cannondale Pro Cycling 0:02:48
10 Jakob Fuglsang (Dán) Astana Pro Team 0:03:15