Pieter Weening ovládl druhou etapu Okolo Norska


Druhá etapa potrápila především vrchaře, z nichž nejlepší nohy měl Pieter Weening, který dojel do cíle s náskokem více než půl minuty na druhého Nora Engera.

Druhá etapa vedla z Kragerø do Rjukanu a měřila 211 kilometru. Na trase byly 2 prémie pro spurtery a dvě prémie vrchařské. Závěrečné stoupání před cílem mělo hodnocení první kategorie, a proto se dalo očekávat, že právě zde se bude rozhodovat o vítězi etapy.

Ještě k první spurterské prémii dojel peloton pohromadě a získala ji pro sebe největší norská hvězda Edvald Boasson Hagen. Až potom se do úniku vydala pětice jezdců: Steven Lammertink, G.Dockx, Benedetti, Jansen a Krizek.

Vedoucí skupina si připisovala úspěchy na druhé spurterské prémii, kde byl nejrychlejší G. Dockx. Borci si to rozdali i na první vrchařské prémii dne, kde byl nejlepší Benedetti. Ještě 50 kilometrů před cílem, měla vedoucí pětice náskok okolo dvou minut, ale před závodníky bylo ještě závěrečné stoupání, do kterého vjížděl peloton opět pohromadě.

Jako první se pokusil nastoupit Tomasz Marczynski, který si získal náskok asi 22 sekund, jenže pak jej skupina favoritů opět sjela. To bylo do cíle zhruba 25 kilometrů. Na metě 21,7 kilometrů před cílem přišel rozhodující moment. Nastoupil Pieter Weening, ještě v loni jezdící za stáj Orica GreenEDGE, jehož náskok se pokusila chytit asi devíti členná skupina. Jenže Holanďan měl dobrou akceleraci a nepřipustil přiblížení se ke své osobě a navíc ještě svůj náskok zvyšoval. Ten pak v cíli činil 46 vteřin na druhého Sondre Holsta Engeho, který dovedl k pásce pronásledovatele. Zkušený Weening se pro další etapy převlékl do trikotu pro vedoucího jezdce celkové klasifikace.

Pořadí etapy

Pořadí Jezdec Tým Čas
1. Pieter Weening Roompot – Oranje Peloton 5:17:00
2. Sondre Holst Enger Norsko 0:00:46
3. Odd Christian Eiking Norsko ,,
4. Fabricio Ferrari Barcelo Caja Rural-Seguros RGA ,,
5. Sander Armee Lotto Soudal ,,
6. Marco Minnaard Wanty – Groupe Gobert ,,
7. José Mendes Bora-Argon 18 ,,
8. Andreas Vangstad Team Sparebanken Sor ,,
9. Edvald Boasson Hagen Dimension Data ,,
10. Eliot Lietaer Topsport Vlaanderen – Baloise ,,

Celkové pořadí

Pořadí Jezdec Tým Čas
1. Pieter Weening Roompot – Oranje Peloton 9:36:21
2. Sondre Holst Enger Norsko + 0:50
3. Odd Christian Eiking Norsko + 0:52
4. Edvald Boasson Hagen Dimension Data + 0:53
5. Eliot Lietaer Topsport Vlaanderen – Baloise + 0:56
6. Fabricio Ferrari Barcelo Caja Rural-Seguros RGA ,,
7. José Mendes Bora-Argon 18 ,,
8. Andreas Vangstad Team Sparebanken Sor ,,
9. Marco Minnaard Wanty – Groupe Gobert ,,
10. Sander Armee Lotto Soudal ,,