Alpská taktika a akce v neznámém poměru

nabor

Je tu patnáctý den Gira a pořád nevíme, na čem vlastně jsme. Dnešní etapa s těžkými kopci, ale dojezdem po sjezdu, vystaví Jungelse, Amadora i odvahu velkých favoritů novému testu.

13. etapa Giro 2016 profilOd pobřeží se trasa přesouvá do okolí Udine, které však mine. Namísto toho se bude takřka schizofrenně motat jeho severovýchodním okolím až dorazí do Cividale del Friuli neboli Čedadu. Město, kde končí před hranicí se Slovinskem železnice (odtud i jeho dva názvy), vytváří na řece Natisone (Nadiže) nádhernou scenérii. A oko fanouška cyklistiky potěší také profil zkoušky, jež zde skončí.

stage-13-cima-porzusPrvní dva kopce přijdou vhod spíš úniku, ale na závěrečné padesátce půjde o celkové pořadí. Typickým znakem všech prémií je značná prudkost. První z rozhodujícího dua je „jednička“ Cima Porzus s průměrem 8,9 % na posledních 7,5 kiilometrech a vrcholem 31,5 km od cíle. Název odkazuje k vsi Porzus, jež do historie neradostně vstoupila na konci druhé světové války, během tzv. porzuského masakru partyzánských vojáků. Den vrchařsky zavrcholí „dvojka“ Valle (6,2 km, 7,8 %). Posledních 13,9 km míří z kopce a následně po rovině do Cividale.

Počasí překvapivě nebude tolik ovlivněno nadmořskou výškou. Celá etapa zůstává pod tisícem, takže by to neměla být žádná hrůza, převážně lehčí oblačnost a příznivé teploty.

Otázky podobných etap jsou věčné: Vyhraje únik? A půjdou favorité do rizika? Ani jedna nemá snadnou odpověď. Nicméně lze stanovit tři největší naděje v obou kategoriích. V případě uprchlíků se nabízí Wellens, Visconti a De Marchi. V případě jezdců desítky Nibali, Valverde a Chaves.

Krom Jungelse a Amadora bude zajímavé sledovat počínání Ulissiho. Ani toho bychom před závodem asi nečekali tak vysoko, ale Ital má excelentní formu a není nemožné aby dnes doplnil po vzoru Greipela etapový hattrick. Prudké kopce však budou svědčit spíš jiným. Z nezmíněných Zakarinovi, Majkovi a konečně také Kruiswijkovi. Jeho pozice je vynikající. Stačí mu v podstatě jen hlídat si Valverdeho.

Jaký je váš tip?

Dnešních 170 kilometrů se vydají cyklisté zdolávat o půl jedné. Už v jednu se připojí přenos a jeho délka tak tentokrát bude více než čtyřhodinová