Skončil závod horských kol Cape Epic, vítězství oslavil Kulhavý se svým parťákem

18. března se již popatnácté zastavil svět horských kol a všichni bikeři upřeli svůj zrak na Jihoafrickou republiku a její legendární závod Cape Epic. Někdy přezdívaný „Tour de France horských kol“ je Cape Epic možná nejtěžší mountain bikový závod. Letošní itinerář čítal 6 zhruba 100 kilometrových etap, 1 prolog a 1 časovku. Celkem museli závodníci překonat 658 kilometrů obtížným terénem a nastoupat více než 13 500 výškových metrů. Vůči silničním závodům je unikátní také premisa závodu. Jezdci soutěží po dvojicích, v průběhu závodu musí zůstat pospolu a v cíli je evidován čas druhého. Na start se navíc postaví profesionálové ze světa Cross Country, Marathonu, bývalí silničáři a s nimi stovky amatérů z celého světa. Závod tak může vyhrát kdokoli, kdo si včas zajistí registraci (nejsou vyžadovány žádné výkonnostní limity, každý zodpovídá za svou adekvátní formu).

Do závodu letos vyrazilo spoustu tváří známých i lidem, kteří jinak horská kola nijak nesledují. Mezi nimi například česká jednička Jaroslav Kulhavý, několika násobný mistr světa Nino Schurter, José Hermida, Kristián Hynek nebo Manuel Fumic. Nechyběli ale ani bývalí silničáři jako Joaquim Rodríguez nebo dvojice Američanů George Hincapie a Christian Vande Velde, kteří kdysi pomohli Lanci Armstrongovi k 7 titulům na Tour de France.

Hermida, Rodríguez – Merida-Bahrain

Muži Elite pod českou nadvládou

Kulhavý a Grotts slaví vítězství

Letošní 15. ročník byl pro české cyklisty obzvláště úspěšný. Vítězem v kategorii Men Elite se stalo duo Jaroslav Kulhavý – Howard Grotts z týmu Investec Songo Specilazed, druzí navíc skončili Alban Lakata a Kristián Hynek ze stáje Canyon Topeak.

Zpočátku to pro česko-americkou dvojici však na výhru nevypadalo. Hned po prologu museli dotahovat mírnou ztrátu a ani poté to nebyla žádná sláva. Po dvou úvodních etapách s hromadným startem se na čele usadili Manuel Fumic a Henrique Avancini z továrního týmu Cannondale, vyhráli dvě etapy za sebou a vypadalo to na jejich spanilou jízdu. Poté ale přišla klíčová 3. etapa, kterou vyhráli právě Kulhavý s Grottsem. Fumic s Avancinim museli v průběhu dne řešit technické potíže a do cíle nakonec dojeli s téměř šesti minutovou ztrátou. To borcům z týmu Specialized nahrálo do karet a mohli si obléknout žluté dresy, které až do konce nikomu nepůjčili a navíc přidali další etapové vavříny.

Podobně úchvatná byla i jízda Lakaty s Hynkem. Rakousko-česká dvojice si připsala etapové vítězství ve 4. dějství a poslední den se vyhoupla na konečné druhé místo. Velkou smůlu měl naopak loňský vítěz Nino Schurter. Jeho kolega Matthias Stirnemann totiž hned první den onemocněl a Švýcaři tak byli nuceni ze závodu odstoupit. José Hermida a Joqauim Rodríguez z týmu Merida-Bahrain nakonec obsadili 30. místo.

Ženám vládly Annika Langvad a Kate Courtney

Totální nadvládu ženské kategorii předvedly Dánka Annika Langvad a Američanka Kate Courtney z týmu Investec Songo Specialized. Týmové kolegyně Jaroslava Kulhavého dokázaly zvítězit v prologu a poté v 6 etapách za sebou. Přemožitelky našly až poslední den v Margot Moschetti a Raize Goulao. Podobná dominance se v cyklistice (až na pár vyjímek např. Marianne Voss, Eddy Merckx nebo Lance Armstrong) opravdu jen tak nevidí. V konečném pořadí zvítězily o více než 45 minut před Sabine Spitz a Robyn De Groot. Žádná Češka na startu nestála.

Courtney, Langvad – Specialized

Veteráni a další české vítězství

Český cyklista byl ve vítězném týmu i v kategorii Masters. Stal se jím Ondřej Fojtík s kolegou Massimem Debertolisem z týmu Willier Force. Česko-italská dvojice zaznamenala hned 5 etapových vítězství a s přehledem opanovala svou kategorii. Úspěšní byli i George Hincapie a Christian Vande Velde, kteří vyhráli prolog i závěrečnou etapu a skončili na konečném 4. místě.

Závod smíšených dvojic ovládli domácí Nicky Giliomee a Brennan Anderson, Grand Masters pak Robert Sim a Udo Boelts.

Na Cape Epic se můžete samozřejmě těšit i příští rok, 16. ročník startuje 17. března 2019.

Muži

# Jezdec 1 (Země) – Jezdec 2 (Země) Tým Čas
1 Jaroslav Kulhavý (Cze) – Howard Grotts (USA)  Investec Songo Specialized 25:29:48
2 Alban Lakata (Rak) – Kristián Hynek (Cze)  Canyon Topeak + 9:38
3 Manuel Fumic (Něm) – Henrique Avancini (Brz)  Cannondale Factory Racing +13:12
4 Francesco Carretero (Špa) – Luis Pinto (Por)  Buff Scott  + 18:53
5 Nicola Rohrbach (Švýc) – Daniel Geismayr (Rak)  Centurion Vaude  + 23:32
6 Fabian Rabensteiner (Ita) – Michele Casagrande (Ita)  Trek San Marco 2  + 31:28
7 Simon Stiebjahn (Něm) – Tim Bohme (Něm)  Bulls 2  + 43:52
8 Frabs Claes (Bel) – Markus Buaer (Něm)  Kulu Manzi Project  + 45:13
9 Miguel Moreno (Špa) – Enrique Vergara (Špa)  Buff Scott 2  + 51:40
10 Karl Platt (Něm) – Urs Huber (Švýc)  Bulls  + 59:29