Simon Yates zvítězil v královské etapě Kolem Romandie a jde do vedení

nabor

Simon Yates porazil ve spurtu o etapové prvenství Richieho Porta a posouvá se do celkového vedení. Zítra bude v osmnácti kilometrové časovce hájit devatenáctisekundový náskok právě na Australana.

Na začátku etapy se vytvořil únik, kde jeli Simon Clarke (Cannondale-Drapac), Pavel Kochetkov (Katusha-Alpecin), Tosh Van der Sande (Lotto Soudal), Sander Armee (Lotto Soudal), Thomas De Gendt (Lotto Soudal), Mickaël Chérel (AG2R La Mondiale), Youcef Reguigui (Dimension Data) a Andrea Pasqualon (Wanty – Groupe Gobert).

Jejich náskok lehce přesáhl čtyři minuty, následně sice začal klesat, ale jen velmi pomalu. Pomalu se přibližovalo předposlední stoupání dne. Zde rozjel tempo tým Sky a také BMC. Náskok úniku klesl k jedné minutě a tehdy vyrazil Ilnur Zakarin. Ovšem tohoto Rusa si poměrně bez problémů dojel Vasil Kiriyenka. Následoval atak Simona Yatese. Poprvé na něj zareagoval Chris Froome a rychle se vrátili do hlavní skupiny, ale když nastoupil Yates podruhé, nikdo ho již nestíhal a on se začal rychle vzdalovat ostatním favoritům. Ve sjezdu se dotáhl k původnímu úniku, který měl stále náskok okolo jedné minuty.

Poté již přišlo na řadu cílové krátké ale prudké stoupání. Čtyři kilometry před páskou nastoupil Richie Porte. Na tento nástup se snažilo zareagovat hned několik jezdců, ale byli bez šance. Porte započal svou stíhací jízdu, zatímco Chris Froome zaostával. Trojnásobný vítěz Tour de France nestačil tempu ostatních a do cíle nakonec dorazil až minutu a patnáct sekund za ostatními.

Porte mezitím dokázal během dvou kilometrů stáhnout náskok úniku, kterému hned nastoupil znovu. Udržel se ho pouze Adam Yates. Porte se snažil Yatese setřást a hned několikrát mu nastoupil, ale bezúspěšně. Australan nakonec započal svůj spurt velice brzy, ale Yates si počkal a těsně před cílem ho porazil.

Jezdec týmu Orica se díky etapovému prvenství dostal i do celkového vedení. Porte je druhý, na Brita má ztrátu devatenácti sekund. Před zítřejší časovkou tak ještě není o vítězi ani zdaleka rozhodnuto.

[cyklostat id=“Tour-de-Romandie“ etapa=“4″ rok=“2017″ nadpis=“Kolem Romandie 2017, pořadí 4. etapy“]