Šestý den ve Švýcarsku ovládl Nico Denz

nabor

6. etapu Kolem Švýcarska ovládl ve spurtu skupiny uprchlíků Nico Denz (Team DSM) před Clementem Champoussinem (AG2R Citroën). Třetí dojel José Herrada (Cofidis), čtvrtý pak Quinn Simmons (Trek-Segafredo), který navýšil své vedení v soutěži o nejlepšího vrchaře. Skupinu favoritů do cíle přivedl Geraint Thomas (Ineos Grenadiers) o více než 2 minuty později. V průběžném vedení zůstal Jakob Fuglsang (Israel Premier Tech), který se do žlutého dresu oblékl dnes ráno na úkor odstoupivšího Aleksandra Vlasova (Bora-Hansgrohe).

Šestý den v zemi helvétského kříže začal sérií špatných zpráv, které nás vrátily zpět do dob, kdy sportovní události ovlivňoval především Covid-19. Peloton postihla vlna pozitivních testů a celkem do dnešní etapy kvůli nim nenastoupilo 28 jezdců. Týmy UAE Team Emirates a Bahrain-Victorious byly nuceny odstoupit se všemi jezdci. Se závodem se tak rozloučil třeba domácí Marc Hirschi či Diego Ulissi. Silně postižen byl také Alpecin-Fenix, který přišel o 5 jezdců a EF Education Easy Post, který ztratil 4 závodníky (včetně Rigoberta Urána a Hugha Cartyho). Pozitivní test bohužel potkal i lídra závodu Aleksandra Vlasova (Bora-Hansgrohe). Průběžné vedení závodu tedy převzal Dán Jakob Fuglsang.

Závod tak přišel a značnou část jezdců v čele s několika favority na celkové pořad a záhy se začalo spekulovat o tom, zda by nebylo lepší závod ukončit a zamezit tak dalšímu šíření, které by mohlo mít katastrofální dopady pro nadcházející Tour de France. Pořadatelé sice závod prozatím neukončili, ale to se může ještě dnes večer změnit.

6. etapa startovala v Locarnu, ve městě které v historii příznačně hýbalo světovými událostmi, a končilo v Moosalpu. Na trase dlouhé 177 kilometrů na jezdce čekala 2 stoupání speciální kategorie. Cílové stoupání měřilo téměř 18 kilometrů a v průměru stoupalo do 7,6%.

V úniku se po úvodních zmatcích ustálila 12členná skupina – Fausto Masnada (QuickStep-AlphaVinyl, Quentin Pacher (Groupama-FDJ), Nelson Oliveira (Movistar), Jose Herrada (Cofidis), Clement Champoussin (AG2R-Citröen), Roland Thalmann (Švýcarsko), Michael Matthews (BikeExchange-Jayco), Andrea Pasqualon (Intermarché-Wanty-Groupe Gobert), Brent Van Moer (Lotto-Soudal), Nico Denz (DSM) a vedoucí muž vrchařské klasifikace Quinn Simmons (Trek-Segafredo).

Na vrchol prvního stoupání na Nufenenpass dojela skupina pohromadě a 20 bodů do vrchařské klasifikace si pohlídal Američan Quinn Simmons. Peloton uprchlíkům dovolil  náskok okolo 6 minut, kde se držel po většinu etapy.

(Tim de Waele/Getty Images)

S nástupem do závěrečného stoupání se odtrhla čtveřice Simmons, Masnada, Denz a Pacher. Pacher ale po chvíli také odpadl a 15 kilometrů pod vrcholem zůstala na čele jen trojice závodníků. Peloton vedený Ineosem se mezitím přiblížil na zhruba 5 minut, ale únik stále zůstával favorizován na etapové vítězství. O 5 kilometrů později se na čele neudržel držitel dresu pro nejlepšího vrchaře Quinn Simmons a Masnada s Denzem zůstali sami. Po chvíli se ale na čelo nečekaně vrátili Champoussin a Herrada. Masnada, který byl evidentně nejsilnějším vrchařem, se skupinu poté snažil roztrhat, ale neuspěl.

V závěrečných 2 kilometrech čtveřice začala taktizovat a dovolila tak, aby se vrátil i Quinn Simmons. Američan na nic nečekal a hned jak k vedoucí skupině dojel, tak otevřel sprint. V závěru se okolo něj ale prohnali Champoussin a Denz, kteří svedli nesmírně těsný souboj o etapový vavřín. O centimetry nakonec zvítězil Němec Denz a připsal si své první vítězství letošního roku.

Ve skupině hlavních favoritů se pokoušel zaútočit Jakob Fuglsang a Maximilian Schachmann (Bora-Hansgrohe), ale ani jeden neuspěl. Do cíle přijeli favorité společně a i přes snahu Gerainta Thomase získat něco na Fuglsanga (před etapou ztrácel na jeho vedení pouze 1 vteřinu), byl celé skupině připsán stejný čas. Do zítřejší etapy tak ve žlutém dresu lídra závodu znovu nastoupí Jakob Fuglsang.

<iframe src=“https://www.procyclingstats.com/widgets/result.php?h=7856c817850984b54b386fe59c47f372e595f9d9″ width=“520″ height=“320″></iframe>