Na posledním stoupání Kolem Švýcarska vybojoval druhé letošní vítězství Thibaut Pinot.

nabor

Sedmá etapa závodu Kolem Švýcarska přinesla opět tvrdý dojezd na kopec. Suverénně nejlepší nohy v něm ukázal Thibaut Pinot (FDJ). V celkovém pořadí se na čelo posunul Kolumbijec v barvách Bory-hansgrohe Sergio Higuita o 2 sekundy před Gerainta Thomase (Ineos-Grenadiers), Jakob Fuglsang (Israel-Premier Tech) na posledních kilometrech o žlutý dres sice přišel, ale celkové pódium by mu zítra nemělo uniknout..

Etapa z Ambri do lichtenštejnského Malbunu, dlouhá 195 km, měla nejvyšší skóre obtížnosti, i když se v ní nastoupalo o necelých 300 výškových metrů méně než včera (3880m). Profilově byla té včerejší podobná, avšak dojezd byl smrtící.

Na vedoucích místech do ní nastupovali Jakob Fuglsang a Geraint Thomas s odstupem pouhé jedné sekundy. Do zítřejší časovky ve Vaduzu na 25 km jsou větší šance na straně Brita, takže se očekával útok Fuglsanga. Třetí Higuita ztrácel 10 sekund.

Únik začal postupně krystalizovat po 40 kilometrech a dotvořil se až ve sjezdu z Lukmanierpassu, stoupání 1. kategorie s parametry 29 km do 5%. Jelo v něm až pod závěrečné stoupání 14 závodníků – Clément Champoussin, Clément Berthet a Nicolas Prodhomme (všichni AG2R), Alexey Lutsenko (Astana), Michael Matthews (BikeExchange), Ion Izagirre (Cofidis), Thibaut Pinot (Groupama FDJ), Sylvain Moniquet (Lotto Soudal), Nelson Oliveira a Óscar Rodríguez (Movistar), Fausto Masnada a Ilan van Wilder (QuickStep Alpha Vinyl), Gavin Mannion (Human Powered Health) a Mathieu Burgaudeau (Total Energies), jenž byl dlouhý čas virtuálně vedoucím jezdcem závodu.

O tuto pozici přišel díky práci týmů celkových favoritů na „trojce“ do lázeňského střediska Flimsu (6,5 km do 6% s vrcholem na 129. kilometru trati), tam už měli uprchlíci jen něco přes 4 minuty. Avšak dál se peloton nikam nehnal. Čelní skupina vzorně spolupracovala, v nájezdu do cílového stoupání ji výrazně potáhl Michael Matthews, dojel si pro maximum bodů na poslední sprinterské prémii v Triesenu a definitivně tak vyhrál bodovací soutěž na 85. ročníku Tour de Suisse. Poté se skupina rozpadla.

Cílové stoupání Malbun bylo vypsáno na 12,6 km s průměrným sklonem 8,7%, ale tři dvoukilometrové pasáže měly kolem 10% a finálních 600 metrů 13%! Z úniku se odpoutala trojice Lutsenko, Izagirre a Van Wilder, ale brzy následoval atak Iona Izagirreho. Van Wilder odpadl, k Lutsenkovi si 7 km před cílem dojel Thibaut Pinot, avšak Španěl si vybudoval zdánlivě bezpečný náskok 35 sekund a ve švýcarském vedru se držel zuby nehty. Bohužel zhruba 3 km před cílem mu došlo a nakonec dojel se ztrátou 2:32 minuty.

4 kilometry před cílem nastoupil Lutsenkovi Thibaut Pinot. Prohnal se kolem Izagirreho a s poměrně svěžím projevem pokořil závěrečnou stěnu. Pro něj tedy zatím parádní sezóna – po třech letech už druhé etapové vítězství (první na Tour of the Alps).

Na druhém místě dojel se ztrátou 25 sekund Óscar Rodríguez, jeden z odpadlíků původního úniku, jenž se sice ještě vybičoval ke skvělému výkonu, avšak Pinota už nedostihl. Třetí Lutsenko ztratil 38 vteřin.

Ve skupině favoritů se žádné velké nástupy nekonaly, protože Daniel Felipe Martínez (Ineos) udával velmi solidní tempo. Až 2 kilometry před cílem v 10% pasáži zaútočil Sergio Higuita a nikdo se k němu nepřidal. Geraint Thomas si hlídal svoje a Fuglsangovi nestřídal, pak mu nastoupil 500 metrů před cílem a dojel za Higuitou se ztrátou 11 sekund, což je pro něj pravděpodobně luxusní polštář před závěrečnou časovkou.

/zdroj obrázku: cyclingnews.com/

Tour de Suisse (2.UWT)

Stage 7  »  Ambri › Malbun