Geraint Thomas ovládl závod Kolem Švýcarska! Remco Evenepoel zvítězil v poslední etapě

nabor

Geraint Thomas se stal vítězem závodu Kolem Švýcarska. V poslední etapě, kterou byla časovka 25 kilometrů, útočil i na etapové prvenství. O 3 sekundy ho však nakonec překonal Remco Evenepoel.

Závěrečná časovka v okolí lichtenštejnského Vaduzu byla převážně rovinatá. Na jezdce čekalo na 25 kilometrech jen 131 nastoupaných metrů, a tak to byla dobrá příležitost pro časovkářské specialisty.

Jako první se na trať vydal Lorenzo Manzin, který stanovil čas 31:17. Bylo však více než pravděpodobné, že ti nejlepší jezdci dnešní etapy se budou se svými výsledky pohybovat poměrně výrazně pod půl hodinou.

Brzy začali startovat i někteří favorité na etapu. Takto se do čela na krátký čas dostal Chad Haga, ale poměrně rychle ho vystřídal letošní vítěz Paříž-Roubaix Dylan van Baarle, který na silnici strávil 29 minut a 31 sekund.

Van Baarle držel nejlepší čas poměrně dlouho, ale většina favoritů startovala až v samotném závěru. Mezi nimi byl i Remco Evenepoel, který patřil k největším adeptům na zisk etapového prvenství. Od začátku získával čas na svou stranu a v cíli byl nakonec rychlejší o 1 minutu a 5 sekund.

K času Belgičana se dlouho nikdo nedokázal přiblížit. Kvalitní časovku zajeli například Daniel Felipe Martínez nebo Bob Jungels, ale oba zaostali o půl minuty.

Na startu byli jen dva jezdci, kteří mohli potencionálně vyzvat Evenepoela. Tím prvním byl úřadující mistr Evropy v této disciplíně Stefan Küng. Švýcarský závodník byl sice těsně rychlejší na prvním mezičase, ale ve druhé části etapy mu již docházely síly a nakonec byl o 11 sekund pomalejší než Evenepoel.

Druhým vyzyvatelem byl Geraint Thomas, který rovněž usiloval o celkové prvenství. Velšan jel od úvodních kilometrů jednoznačně rychleji než Jakob Fuglsang i Sergio Higuita, a tak bylo jasné, že pokud neudělá chybu, celý závod vyhraje.

Thomas chybu neudělal a v závěru dokonce dokázal zrychlovat. Od etapového prvenství ho nakonec dělily pouhé 3 sekundy. Tento fakt ho však nemusel příliš mrzet. Jednoznačným způsobem si totiž dojel pro celkové prvenství, které na tomto závodě získal poprvé v kariéře. Jeho forma před Tour de France se tak zdá být velice dobrá.

Zdroj fotografie: Getty Images