Aleksandr Vlasov bere etapu i žlutý dres

nabor

Aleksandr Vlasov zvítězil v 5. etapě závodu Kolem Švýcarska před Neilsonem Powlessem a Jakobem Fuglsangem. Vlasov se dostává i do čela celého závodu.

Ještě před samotným startem se vyšla najevo velice nemilá skutečnost. V pelotonu se objevilo několik pozitivních testů na covid-19. Odstoupit ze závodu tak musel celý tým Jumbo-Visma. Nizozemská stáj neuvedla, kdo v týmu byl pozitivně testován, avšak sdělila médiím, že pozitivní testy zatím nemají žádný vliv na jejich soupisku pro Tour de France.

Další pozitivně testovaný byl Adam Yates. Brit si zde zatím vedl velice dobře a navíc má být jedním z lídrů týmu pro nadcházející Tour de France. Jeho příznaky jsou mírné, nicméně jedná se o vážné narušení přípravy. Pozitivní testy pak hlásí i DSM, konkrétně se jedná o Ceese Bola, Caspera Pedersena a Sørena Kragha Andersena. Do závodu nenastoupilo i několik dalších závodníků, mezi nimi například Gino Mäder, avšak zde se jednalo o jiné důvody než pozitivní test na covid-19.

Zredukované startovní pole se tedy postavilo na start 5. etapy z Ambri do Novazzana. Na programu byla velice důležitá etapa s celou řadou krátkých a prudkých stoupání. Takový profil vybízel i některé odvážlivce k úniku, do kterého se nakonec pustili Johan Jacobs (Movistar), Alexander Kamp (Trek-Segafredo), Silvan Dillier (Alpecin-Fenix), Anthony Turgis (TotalEnergies) a Claudio Imhof (Switzerland). Jejich náskok raketově rostl a zanedlouho se vyšplhal až takřka k 8 minutám.

Silvan Dillier
Getty Images

Únik se tak postupně dostal až do náročné druhé poloviny etapy. Zde postupně odpadli Johan Jacobs, Claudio Imhof, Anthony Turgis a nakonec i Alexander Kamp. Tito jezdci se vrátili zpět do pelotonu a na čele tak zůstal osamocený Silvan Dillier.

Důležitý okamžik se mezitím odehrál i v pelotonu. Více než 50 kilometrů před cílem se do potíží dostal vedoucí muž celého závodu Stephen Williams. Velšan měl problémy udržet tempo hlavní skupiny, z které nakonec definitivně vypadl a jeho ambice na celkové pořadí byly pryč.

Silvan Dillier osamoceně bojoval ještě dlouhé kilometry. Po skvělé jízdě byl nakonec dojet 14 kilometrů před cílem.

V problémech se také poprvé ocitl Remco Evenepoel. Belgičan ztratil kontakt s hlavní skupinou, ve sjezdu se mu sice podařilo vrátit zpátky, ale na následujícím výjezdu na stoupání Pedrinate definitivně odpadl.

Právě stoupání Pedrinate značně roztřídilo skupinu favoritů. Vpředu tak zůstali jen ti nejsilnější. Nicméně váhání, které nastalo ve skupině, využil Jakob Fuglsang. Dán 4 kilometry před cílem poodjel ostatním, ale nakonec si ho dokázali doskočit ještě Neilson Powless, Aleksandr Vlasov, Geraint Thomas a Maximilian Schachmann. Právě v této skupině se pak rozhodlo o vítězi.

Sprint otevřel Schachmann, avšak bylo to příliš brzy. Za Němcem si počkal Fuglsang, nicméně i ten se se sprintem příliš unáhlil a připravil pozici Vlasovovi. Vlasov získal znatelný náskok, o který nakonec nepřišel, ačkoliv se na něj v závěru hodně rychle dotahoval Powless. Vlasov tak kromě etapové triumfu získal i průběžné vedení.

Zdroj fotografie: Getty Images