Saganova smůla pokračuje! O galusku zvítězil Matteo Trentin

nabor

Vítězství v sedmé etapě ukořistil Matteo Trentin z týmu Omega Pharma – Quick-Step, který o centimetry udolal věčně druhého Petera Sagana. Žlutý trikot nadále drží lídr Astany Vincenzo Nibali.

Druhou nejdelší etapu letošního ročníku zahájil francouzský ministr obrany Kader Arif za efektního vzletu stíhaček. Závodníci před sebou měli 234,5 kilometrů dlouhou cestu vedoucí z Épernay do Nancy. I když počasí nějak zvlášť cyklistům nepřálo, tempo po startu bylo opravdu vysoké. Průměrná rychlost se pohybovala kolem 60 kilometrů za hodinu.

První nástup se zrodil 10 kilometrů po startu, kdy se dopředu vydala dvojice Huzarski z NetAppu a Elmiger z IAM Cycling. Následně je v úniku podpořili Pichot z Europcaru, Delaplace z Bretagne, Busche z Treku a Edet z Cofidisu. Nejlépe na tom z nich byl Švýcar Martin Elmiger, kterému patřila celkově 43.pozice se ztrátou takřka deseti minut.

Vedoucí skupinka si vypracovala skoro čtyř a půl minutový náskok, ale pak začal v pelotonu diktovat tempo Cannondale kolem favorita Sagana a náskok se pomaličku ztenčoval.

Problémů se nevyhnul lídr stáje Movistar Alejandro Valverde, který se však po rychlé výměně kola snadno vrátil do pelotonu. 50 kilometrů po startu musel po nepříjemném pádu odstoupit Stef Clement ze stáje Belkin a tempo v pelotonu trochu polevilo.

Tour letos vzpomíná i na sté výročí od vypuknutí 1. světové války. Závodníci projížděli místem, kde se konala jedna z nejkrvavějších bitev – bitva u Verdunu, která trvala 10 měsíců a zahynulo při ní přibližně 700 tisíc vojáků.

Na 148.kilometru zvítězil na sprinterské prémii Švýcar Elminger, o pár chvil později dovedl peloton na prvním místě Bryan Coquard z Europcaru, který získal o dva body více než jeho konkurent v boji o zelený trikot – Peter Sagan. Slovák má však v této soutěži výrazný náskok, a proto mohla být jeho aktivita na prémii chápána jako zbytečné plýtvání silami. Obzvlášť v etapě, kde byl považován za největšího favorita.

75 kilometrů před cílem odstoupil už druhý Nizozemec v tomto dni, tentokrát vůbec nejmladší účastník letošní Tour de France Danny van Poppel ze stáje Trek.

Mezitím se náskok uprchlíků nadále tenčil. Proto se do samostatného úniku zkusil vydat Edet, avšak neúspěšně. Štěstí měla až dvojice Huzarski s Elmigerem 45 kilometrů před cílem. Jejich společná cesta skončila o 25 kilometrů později.

Na první vrchařské prémii sršel aktivitou Thomas Voeckler, který v minulosti najezdil celkově dvacet dní ve žlutém dresu, ale síla pelotonu byla drtivá. V jeho čele v tu chvíli byli závodníci stáje Orica GreenEDGE, kteří také jako první projeli nejvyšším bodem dnešního dne.

V následném sjezdu upadl jedenáctý muž celkového pořadí Tejay van Garderen. Lídr stáje BMC se i přes velkou snahu svých kolegů ocitl v cíli 63 sekund za vítězem.

Na druhém kopci se o slovo přihlásil týmový kolega Voecklera, Cyril Gautier. Vpředu se pohybovali i velká esa Nibali, Contador či Kwiatkowski. Významným se stal však až útok Grega van Avermaeta, který vyhrál druhou vrchařskou prémii a podnikl odvážný útok společně s Peterem Saganem.

Velmi aktivní byl tentokrát i Leopold König z NetAppu, který se ocitl na čele skupiny dohánějící vedoucí duo. Na cílové rovince ho zbrzdil pád, kdy už bylo pole zpátky pohromadě a v popředí se rozhořela bitva o etapový primát. Ten nakonec získal velice těsným rozdílem Matteo Trentin z týmu Omega Pharma – Quick-Step. Pád krátce před cílem potkal také vítěze letošního Critéria du Dauphiné Andrewa Talanského, který snad bude v pořádku.

Těsný dojezd na cílové pásce

Výsledky 7. etapy

Pos. Rider Team WT Time
1 TRENTIN Matteo Omega Pharma – Quick-Step 20 5:18:39
2 SAGAN Peter Cannondale 10 ,,
3 GALLOPIN Tony Lotto Belisol 6 ,,
4 DUMOULIN Tom Team Giant-Shimano 4 ,,
5 GERRANS Simon Orica GreenEDGE 2 ,,
6 OSS Daniel BMC Racing Team ,,
7 GAUTIER Cyril Team Europcar ,,
8 CHAVANEL Sylvain IAM Cycling ,,
9 VANMARCKE Sep Belkin-Pro Cycling Team ,,
10 VAN AVERMAET Greg BMC Racing Team ,,

Celkové pořadí po 7.etapě

Pos. Rider Team Time
1 NIBALI Vincenzo Astana Pro Team 29:57:04
2 FUGLSANG Jakob Astana Pro Team 0:02
3 SAGAN Peter Cannondale 0:44
4 KWIATKOWSKI Michal Omega Pharma – Quick-Step 0:50
5 VAN DEN BROECK Jurgen Lotto Belisol 1:45
6 GALLOPIN Tony Lotto Belisol ,,
7 PORTE Richie Team Sky 1:54
8 TALANSKY Andrew Garmin Sharp 2:05
9 VALVERDE Alejandro Movistar Team 2:11
10 BARDET Romain AG2R La Mondiale ,,

1 komentář

Comments are closed.