200 000 metrů cesty k zajímavému závěru

nabor

Druhá nejdelší etapa Tour 2014 povede peloton blíž k Vogézám, kam sice ještě nedojede, přesto finiš specialistům typu Kittela přát nebude. Na to, že dnes zvítězí, bych nevsadil ani penny.

Mé tušení, že je Greipel přepálen, bylo včera korektní. Nutno však podotknout, že scénař finiše v případě Kittelova setrvání v pelotonu zůstal neznámým. Na sprint všech hlavních es v plus minus rovných podmínkách stále čekáme.

Pátek, bláznů svátek? Nejen profil, i počasí tomu trochu nahrává. Bude teplo, docela větrno a lehce deštivo. Což spolu s únavou a prudkými zatáčkami v závěru může přinést buď odvážné útoky, nebo pády, nebo obojí.

Mou jednoduchou otázkou je : vyjde to konečně Peteru Saganovi? Organizátoři Tour tentokrát zařadili do itineráře hned několik etap, které univerzálnímu cyklistickému géniovi zpod Tater přejí, a tato by mu mohla přát snad vůbec nejvíce. Umí krátké kopce, umí sjezdy a samozřejmě umí spurtovat. V součtu lépe než kdokoli jiný v pelotonu a k tomu je třeba přidat i naštvání z předchozích neúspěchů a zranění Johna Degenkolba. Asi největším ohrožením bude únik, protože kontrolovat takhle dlouhou etapu nebude snadné.

Černých koní je dnes celý dav. Je opravdu těžké někoho vytknout před ostatní: vrchaři a puntíkáři se mohou šetřit na zítra, ryzí útočníci typu Jense Voigta budou snadno postrádat sílu v závěrečném kopci. Favorité na celkové pořadí by mezi sebou mohli závodit, ale riskovat kvůli pár vteřinám bude ochoten sotva kdo. A rozhodovat se může ve stoupání, sjezdu i na rovině. Napadá mě doopravdy řada jmen, na některá ani nejsou vypsané kurzy, proto jen konspirativně podotknu, že vítěz etapy by dle mého mohl mluvit španělsky.

Poměrně jisté je jen, že pokud peloton bude bojovat o vítězství v etapě,  na posledním kopci pojede někdo – Cannondale, IAM, Orica, Garmin, BMC.. – podlahu a skupina se nenávratně rozpojí. Pozor by na to měli dát mimo jiné v NetAppu. A za daných podmínek jsem také přesvědčen, že dnes zvítězí Sagan, v kurzech kolem 4 favorit dne. Kvůli hrozbě úniků ale nemohu obecně doporučit vklad větší než v řádu drobných.

Dlouhatánská etapa začne již před polednem, skončí pak klasicky před půl šestou.