Rui Costa získal vítězství ve třetí etapě Abu Dhabi Tour i celkové vedení

nabor

Rui Costa vyhrál třetí etapu Abu Dhabi Tour a pravděpodobně i celý závod.

Po dvou spurtérských dojezdech, které ovládli Mark Cavendish a Marcel Kittel, čekala dnes na jezdce královská etapa celého závodu. Již před startem bylo jasné, že kdo dnes vyhraje, dostane se do celkového vedení a stane se pravděpodobně po Estebanu Chavesovi a Tanelu Kangertovi třetím vítězem Abu Dhabi Tour, jelikož zítřejší závěrečná etapa bude znovu pro spurtéry.

Čtveřice odvážlivců – Simone Andreetta (Bardiani), Pavel Brutt (Gazprom Rusvelo), Alan Marangoni (Nippo Vini Fantini) a Stephen Clancy (Novo Nordisk) – se vydala na začátku etapy dopředu. Peloton za nimi nejvíce zaostával o čtyři a půl minuty. Jejich náskok se však začal rychle snižovat a dojeti byli ještě před cílovým stoupáním Jebel Hafeet, které začínalo asi jedenáct kilometrů před cílem.

Boj o nejvýhodnější pozici se snažil získat tým Sky, ale nejlépe si nakonec vedl tým Naira Quintany- Movistar. Také Quintana byl první, kdo zaútočil. Bylo však stále daleko do cíle a většina favoritů se za něj okamžitě pověsila a hlavní pole bylo zase pohromadě.

Tempo se poté sice trochu zmírnilo, ale stále bylo velmi ostré. Další atak přišel sedm kilometrů před cílem. To zaútočila hlavní hvězda domácího týmu UAE Team Emirates – Rui Costa. Doplněn byl Manuelem Sennim a zanedlouho i Ilnurem Zakarinem. Senni sice zakrátko odpadl, ale Zakarin a Costa nadále zvyšovali svůj náskok.

Za nimi nastupoval znovu Nairo Quintana, ale na jeho útok dokázal odpovědět Alberto Contador a Vincenzo Nibali. Další pokusy na sebe nenechaly dlouho čekat. Tom Dumoulin se vzdálil ostatním a pomalu se začal přibližovat k Zakarinovi a Costovi. Za Dumoulinem vyrazil Bauke Mollema, ale ani jeden již nedokázal dojet čelní duo.

Zakarin najel do posledních set metrů na čelní pozici. Toho dokázal Costa využít a svého ruského protivníka přespurtoval.

Bylo jasné, že pro tým UAE Team Emirates (dříve UAE Abu Dhabi) bude tento závod jedním z nejdůležitějších v sezóně. Tento cíl splnili, když ovládli královskou etapu a pravděpodobně i celý závod.

Dobře si počínal i jeden ze dvou českých zástupců v závodě – Roman Kreuziger. Ten se držel dlouho v čelní skupině, ale když se začalo nastupovat, tak si jel své tempo a nakonec finišoval jen kousek za Nairem Quintanou a Albertem Contadorem na sedmnáctém místě.