Greg Van Avermaet obhájil výhru na Omloop Het Nieuwsblad


Olympijský šampión, mistr světa a nová posila Cannondalu si to rozdali ve spurtu o výhru na první klasice roku, tedy na Omloopu Het Nieuwsblad. Stejně jako loni byl nejlepší Greg Van Avermaet (BMC) a druhý Peter Sagan (Bora-Hansgrohe). Třetím do party byl Sep Vanmarcke (Cannondale-Drapac). Zdeněk Štybar (Quick-Step Floors) se pokoušel zaútočit a dohonit trojici na čele, ale nakonec se mu to nepovedlo a závod dokončil na chvostu dvanáctičlenné stíhací skupiny na 14. místě.

Do úniku dne se pustili Gediminias Bagdonas (AG2R), Justine Jules (WB Veranclassic), Mike Teunissen (Sunweb), Brian van Goethem (Roompot-Nederlandse Loterij), Leigh Howard (Aqua Blue Sport) a Preben Van Hecke (Sport Vlaanderen-Baloise). Jejich maximální náskok činil 8 minut, když zbývalo 101 kilometrů do cíle. K úniku se zkoušel připojit i Guillaume Bovin (Israel Cycling Academy), ale neúspěšně.

Velký pád

Peloton postupně zpomaloval, když 62 kilometrů před cílem přišel velký pád. Ten ze závodu vyloučil Toma Boonena (Quick-Step Floors), Iana Stannarda (Sky) nebo Alexandra Kristoffa (Katusha-Alpecin). Peter Sagan se pádu jen těsně vyhnul a mohl dále pomýšlet na výhru. Tým Trek-Segafredo v tu chvíli ale zvedl tempo a znemožnil Boonenovi s Kristoffem návrat do balíku. Ovšem Stannard se dokázal dotáhnout. Po dalších čtyřech kilometrech přišel útok Jaspera Stuyvena (Trek-Segafredo). S ním vyrazili Van Avermaet a Vanmarcke. Sagan a Luke Rowe (Sky) se pokoušeli ujetou trojici dojet. Skupiny se spojily, ale tempo čtveřice nebyl schopný akceptovat Rowe a ztratil kontakt. Propadl se asi do patnáctičlenné skupiny, kde byl i Stannard nebo Alexis Gougeard (AG2R), ale nikdo z Quick-Stepu.

Brzy se ke skupině se Saganem připojili Gougeard, Thomas Boudat (Direct Energie) a Andreiy Grivko (Astana), ale odpadl Stuyven. Tato šestka brzy dojela zbylou pětici z úniku a nedlouho poté se odpoutali Van Avermaet, Sagan a Vanmarcke. Mezitím se do skupiny Sky dotáhli další závodníci, například Zdeněk Štybar, Matteo Trentin, Philippe Gilbert (všichni Quick-Step Floors), Olivier Naesen (AG2R) nebo Jürgen Roelandts (Lotto Soudal).

Štybar se pokoušel zaútočit, ale neuspěl. O pár kilometrů později vyprovokovali s Trentinem členění skupiny. S nimi setrvali Oscar Gatto (Astana), Jasper Stuyven, Luke Rowe, Philippe Gilbert, Jürgen Roelandts, Olivier Naesen, Frederick Backaetrt (Wanty-Groupe Gobert), Adrien Petit (Direct Energie), Fabio Felline (Trek-Segafredo) a Mike Teunissen.

Taktická bitva

Trojice na čele spolupracovala, zkoušela si nastupovat, ale nástup vždy trval maximálně dvě vteřiny, pak se vedoucí jezdec ohlédl, viděl své soupeře za sebou a opět zvolnil. Takto se dostali až na poslední kilometr, kde se rozhodovalo.

Sagan zůstal na první pozici, Avermaet byl za ním a Vanmarcke držel třetí pozici a začala taktická bitva. Sagan zpomalil, hlavu měl otočenou na své soupeře a 300 metrů před cílem se zvedl ze sedla. Z třetí pozice vyrazil také Sep Vanmarcke. Poté vyspurtoval i Greg Van Avermaet, bylo to ve stejném místě jako v loňském roce, dostal se na první pozici, za ním byl Vanmarcke a Sagan vyrážel z posledního místa.

Vanmarcke svěsil nohy a nechal spurt na Van Avermaetovi a Saganovi. Slovenský mistr světa neměl sílu na to, porazit závodníka BMC, který tak obhájil loňské prvenství a získal už druhé letošní vítězství ve World Tour pro svůj tým.

https://www.youtube.com/watch?v=sfecF169Jh4

[cyklostat id=“Omloop-Het-Nieuwsblad-Elite“ etapa=“0″ rok=“2017″ nadpis=“Omloop Het Nieuwsblad 2017″]