Ruffoni zvládl hromadný spurt, v Rakousku i nadále vládne Hirt

nabor

Nicola Ruffoni se v závěrečném hromadném spurtu dokázal prosadit a získat pro svoji stáj Bardiani – CSF druhé etapové prvenství v řadě. Celkovému pořadí i nadále vládne český internacionál Jan Hirt.

Předposlední etapa závodu Kolem Rakouska vedla z Grazu do Stegersbachu a měřila přes 200 kilometrů. Závodníci ji začali poměrně zhurta, a proto byly veškeré pokusy o únik liché. První rychlostní prémii na 60. kilometru vyhrál Andrea Pasqualon, který se dostal na stejnou bodovou hodnotu jako jeho stájový kolega Matthias Krizek, který držel trikot pro nejlepšího bodovače.

Na 83. kilometru se konečně vytvořil souvislejší únik, který čítal tři odvážlivce: Nicka Van Der Lijkeho (Roompot), Jevgenije Šalunova (Gazprom) a Alessandra Vanottiho (Astana). Vedoucí trio získalo do kilometru 100 náskok téměř 5 minut.

Druhou spurtérskou prémii na 117. kilometru ovládl jezdec z úniku Nick Van Der Lijke. Od té doby začala stáj CCC Sprandi Polkovice zabírat a postupně se snažila umazávat vytvořené manko. Průměrná rychlost v danou chvíli vyskočila na 45km/h.

Únik Alessandra Vanottiho nebyl bezhlavý. Ital cíleně mířil za upevněním si trikotu pro nejlepšího vrchaře, což se potvrdilo i na první horské prémii dne. Ta sice byla vypsána jako prémie druhé kategorie, ale i přesto si s ní Vanotti poradil nejlépe. Mezitím peloton stáhl ztrátu na 3:10.

Po poslední prémii 3. kategorie, kterou vyhrál Van Der Lijke, se do vedoucí skupiny opřel ostrý protivítr. To byla voda na mlýn spurtérským stájím Roth, Cofidis a Bardiani, aby stahovaly náskok, který v tu dobu činil pouze 1:40.

Vedoucí skupina byla nakonec pohlcena a o etapovém vavřínu tak rozhodoval hromadný spurt. Nejlépe se s ním vypořádal Nicola Ruffoni, za jeho zády skončil domácí Daniel Auer (Felbermayr-Simplon Wels). Poslední místo „na bedně“ pařilo Poláku Sylwesteru Janiszewskemu (Wibatech-Fuji).

Jan Hirt dojel pohromadě se všemi ostatními v pelotonu a i před poslední etapou drží v celkové klasifikaci náskok více než minuty a čtvrt na druhého Francouze Guillaume Martina.