Vrchol prvního týdne: Pyrenejská královská etapa

nabor

Někteří o deváté etapě mluví jako o nejtěžším testu celého závodu. Kombinace celkového profilu, dojezdu na prémii mimořádné kategorie, nakumulované únavy, nadmořské výšky a horka jim dává za pravdu.

9. etapa, Tour de FranceTour de France se na jeden přestěhuje do Katalánska a Andorry. Odstartuje se ve Vielha e Mijaran (pro účely závodu Vielha Val d’Aran – s odkazem na údolí, jehož centrem město je). Cílem pak bude Vallnord (lyžařské středisko, jehož součástí je Arcalis). Pod andorrskou vlajkou nejede Tour žádný cyklista, což je vzhledem k velikosti tohoto knížectví a přísným podmínkám pro zisk občanství – lidé, kteří neprošli místním vzdělávacím systémem, o něj mohou požádat až po 20 letech pobytu – pochopitelné. Skvělých možností pro trénink však využívají Dan Martin či Joaquim Rodríguez. „Bude to dvojitá motivace dorazit s Tour k mému domu,“ napsal včera na Twitter zkušenější z dua.

Nikdo krom vrchařů si ale dnešek neužije. Hned po startu začne cesta stoupat na Port de la Bonaigua a před cílovým výšlapem přijdou ještě tři klasifikované a řada malých „zoubků“, které by v Nizozemsku či Belgii posloužily jako samostatné prémie. Na Arcalis Tour vyjížděla zatím dvakrát. V roce 1997 tu vyhrál Ullrich při svém drtivém vítězství v závodě o více než minutu, o 12 let později se tu však mezi favority moc nezávodilo a žlutý dres oblékl Nocentini.

Počasí zůstává teplé až horké s hrozbou bouřek.

Zdá se být plně v rukou Sky a Movistaru, zda dnes přijde očekávaná bitva o výhru v etapě Froome vs. Quintana. Sky má žlutý dres, ovšem také výhru v etapě v kapse, a možná se nebude bránit odjetí skupiny. Potenciálními favority úniku jsou Pozzovivo, Plaza, Voeckler či Rui Costa.

Dnešek by mohl s definitivou rozhodnout, zda Contador pojede na celkové pořadí. Krom něj čeká podobné rozhodování i Yatese, v jehož případě není nepřítelem zranění, ale nedostatek vyježděnosti. Bez ohledu na ostatní bude mít volné ruce Roman Kreuziger. Zůstávejme však při zemi – podle včerejšího vyjádření není jeho cílem více než top 10.

Etapa odstartuje v poledne, živý obraz se přidá již po půl hodině. Soutěž o ceny na našem Facebooku pokračuje a zadání se nemění – stačí „jen“ uhádnout dnešního vítěze.