Roman Kreuziger a jeho cesta do Top 10 na Tour de France

nabor

Je to popáté co se dostal český cyklista do první desítky Tour de France. Jednou to byl Leopold König (2014), hned čtyřikrát to dokázal Roman Kreuziger v letech 2009, 2010, 2013 a nás může těšit, že se mu to povedlo i letos, kdy obsadil výborné desáté místo.

První etapa

Hned první etapa se možná postarala o to, že se Roman Kreuziger v příštích dnech stane lídrem týmu Tinkoff. Na zemi se ocitl Alberto Contador, před startem třetí největší favorit celé Tour. Český cyklista dojel v etapě na 24. místě, se ztrátou 23 sekund na vítězného Cavendishe. Ze všech favoritů na celkové pořadí ho porazil pouze Warren Barguil.

Druhá etapa

Contador se ocitl na zemi i ve druhé etapě a vypadalo to pro něj špatně. Naopak Roman Kreuziger byl ve druhé etapě vidět více než dost. Kousek před cílem to vypadalo, že etapu vyhraje muž z původního úniku -Jasper Stuyven. Jenže Čech nasadil na čele ostré tempo s Petrem Saganem za zadním kolem. Stuyvena dotáhl a připravil Saganovi výbornou pozici, kterou Sagan zužitkoval a kromě vítězné etapy mohl slavit i žlutý dres. Sám dojel v etapě 23. a celkově byl již osmý se ztrátou 14 sekund. Contador mezitím ztratil a celkově zaostával již o minutu a dvě sekundy, přesto stále zůstával lídrem týmu.

Třetí etapa

Pro jezdce na celkové pořadí oddychová etapa. Roman dojíždí v čase vítěze na 33. místě a celkově se posouvá na sedmé místo.

Čtvrtá etapa

Tour pokračovala další rovinatou etapou. Český cyklista dojíždí v čase vítěze na 21. místě a celkově se znovu posouvá tentokrát na šesté místo.

Pátá etapa

První etapa, který měla zamíchat celkovým pořadím. Roman přejíždí společně s Contadorem dalšími favority prémii přes prémii druhé kategorie – Col du Perthus. Jenže na poslední prémii dne, na stoupání Col de Font de Cère nastupuje Romain Bardet a Contador ztrácí kontakt. Roman se po chvíli ohlíží a svého kapitána nikde nevidí. Vzhledem k tomu, že již zbýval jen kousek do cíle vyhodnotí situaci tak, že na Contadora čekat nebude. Přesto ztrácí na nejlepší 11 sekund a dojíždí na 25. místě. Contador ztrácí dalších 22 a na Kreuzigera se snáší kritika, že na svého kapitána nepočkal. Překvapivě se ho zastane Oleg Tiňkov, který tvrdí, že když závodník odpadne na posledním kopci, tak mu ani týmový kolega už nepomůže. Roman Kreuziger se po dnešku propadá na 18. místo celkového pořadí.

Šestá etapa

Po hektickém dni přichází rovinatá etapa. Kreuziger obsazuje 23.místo a celkově setrvává na 18. místě.

Sedmá etapa

První velký horský test. Etapa vedoucí přes Col d’Aspin. Roman Kreuziger dojíždí na 12. místě a zůstává na místě osmnáctém, za to Contador znovu zaostává z Čecha se pomalu stává lídr.

Osmá etapa

Další tvrdý horský test. Etapa vede přes Tourmalet, Hourquette d’Ancizan, Col de Val Louron-Azet a také Peyresourde. Poté, co Contador daleko před vrcholem Peyresourde odpadá, stává ze z Kreuzigera definitivní lídr. Etapu dokončuje na pátém místě a celkově se posouvá na 12. místo.

Devátá etapa

Další extrémně náročná etapa uzavřela první závodní blok. Jezdci přejíždějí tři kopce kategorie první a jednu druhé a nakonec je čeká cílové stoupání na Andorra Arcalis. Ještě se k tomu spustí průtrž mračen. Roman šlape mezi nejlepšími, ale když se začne nastupovat ztrácí kontakt. Nakonec za nejlepšími zaostává o 42 sekund. Celkově je stále dvanáctý.

Desátá etapa

Po volném dni nečeká závodníky nic jednoduchého. Hned na začátku etapy se musí vyškrábat na Port d’Envalira-stoupání první kategorie a poté sice po rovině, ale na větru až do cíle. Kreuziger však dojíždí s nejlepšími na 60. místě a drží si na dvanáctou pozici v celkovém pořadí.

Jedenáctá etapa

Chtělo by se říci odpočinková a rovinatá etapa. Jenže byl to právě český jezdec, kdo všechny ujišťoval, že to tak nebude. V etapě do Montpellieru se do závodníků opírá ostrý boční vítr. Roman dojíždí v pelotonu na 16. místě a na nikoho neztrácí, až na Frooma, který bočního větru využil a zaútočil.

Dvanáctá etapa

Tady na jezdce čekalo obávané Mont Ventoux, na kterém se českému jezdci většinou dařilo. Letos ovšem ztrácí kontakt daleko před cílem a přijíždí do cíle na 26. místě, na nejlepšího z celkových favoritů Mollemu nabral jednu minutu a 46 vteřin. V celkovém pořadí klesá na 14. místo se ztrátou tří minut a 14 vteřin na žlutého Frooma.

Třináctá etapa

Ve třinácté etapě přišla časovka. Narozdíl od předchozích etap, tato Kreuzigerovi vyšla. Končí na 22. místě a kromě Frooma na jezdce z první desítky prakticky nic neztrácí, naopak se posouvá na 11. místo.

Čtrnáctá etapa

Čtrnáctá etapa byla jedna z posledních šancí, jak si odpočinout před náročným blokem alpských etap. Roman Kreuziger dojíždí na 32. místě a celkově zůstává na místě jedenáctém.

Patnáctá etapa

Etapa v pohoří Jura přinesla hned šest vrchařských prémií. Kreuziger kontakt neztrácí a 19. místem v etapě si udržuje i nadále jedenáctou příčku.

Šestnáctá etapa

V etapě do Bernu si Roman Kreuziger výborně pohlídal pozici v momentě, kdy se celý peloton trhal. Sedmnáctým místem si však nepolepšuje a je stále jedenáctý.

Sedmnáctá etapa

Do Alp cyklisté vjeli a hned začali tvrdým horským testem. Stoupání HC Finhaut-Emosson, českému závodníku moc nesedlo. Dojíždí 23., ale i tak si drží jedenácté místo, i když jen o tři vteřiny před Joaquimem Rodríguezem.

Osmnáctá etapa

I když v horských etapách Roman Kreuziger většinou ztrácel, obě časovky mu naopak vyšly. Dojíždí na 13. místě, a i když se propadá na 12. místo celkově (Rodríguezovi se časovka povedla ještě lépe) je to od něj dobrý výkon.

Devatenáctá etapa

I zde něco Kreuzigerovi chybí k tomu, aby se udržel s nejlepšími. Po 17. místě v etapě sice setrvává na dvanáctém místě, ale první desítka se mu vzdaluje.

Dvacátá etapa

To nejlepší si český jezdec nechal až na poslední horskou etapu. Věděl, že na nejlepší v horských testech většinou ztrácí, a tak se již na začátku etapy dostal do úniku. Byl zde i s Petrem Saganem, který odtáhl první fázi etapy a úniku tak připraví výbornou pozici, kdy uprchlíci měli náskok více než šest minut! Ovšem poté to je již jen na Kreuzigerovi.

Zbytek etapy musí jet sám za sebe. Ve virtuálním pořadí se chvíli ocitne dokonce na druhém místě, a tak mu většina jezdců v úniku pomoci nesmí, protože se dostává před jejich lídry. Ve stoupání na Col de Joux Plane mu většina spolujezdců z úniku ujíždí. Jenže Kreuziger si jel stále své tempo. Kamery se mu vyhýbají, přesto nám grafika ukazuje, že za vedoucí trojicí zaostává jen o minutu a půl. Ve sjezdu, který se mu podle jeho slov moc nepovedl, jede společně s Portugalcem Costou a nakonec etapu dokončuje na šestém místě. Stačí mu to, k radosti českých fanoušků, na desáté místo celkově. I když od sedmého místa ho dělilo jen 13 sekund!

Dvacátá první etapa

V závěrečné etapě vyhrává Kreuziger poslední vrchařskou prémii a do cíle dojíždí na 22. místě. Chvíli nám grafika nabízí pořadí, kde se český jezdec dokonce posouvá na 9. místo celkově. Čas se poté vrací, a tak rodák z Moravské Třebové obsazuje konečné desáté místo.

2 KOMENTÁŘE

  1. Po všech těch jeho problémech je to sakra dobrý výsledek! A že na nejlepší nemá? To ani já v kuličkiádě ne a tragédii z toho nedělám:)

  2. Na Contador nema,ani mit nebude ,ale muze byt jeho dobry domestik .Nebyt toho ze Alberto 2x upad,tak by v zivite nedostal volnou ruku.Na nejlepsi nema.

Comments are closed.