Robili Slováci prievan v cyklistickom profipelotóne?

nabor

Sezóna 2015 končí, a preto sa za ňou začíname obhliadať. Pred pár dňami sme vydali článok o cyklistoch našich bratov a dnes napíšeme niečo o slovenských zástupcoch, najmä teda o majstrovi sveta Petrovi Saganovi, ktorý nebol len najlepším jazdcom Slovenska, ale aj sveta.

Peter Sagan (Tinkoff-Saxo)

Majstrovská sezóna. Takto môžeme nazvať sezónu 2015 pre slovenského rýchlika Petra Sagana. Štvrtýkrát v rade vyhral zelený dres, vyhral Tour of California, 2 etapy na tomto preteku, bodovačku na Tour de Suisse s dvomi etapami, získal „double“ na domácich spojených majstrovstvách Česka a Slovenska v rodnej Žiline. Začiatok sezóny, jarné klasiky, nemal až tak oslnivé, avšak 4. miesto na Okolo Flámska je dobrým výsledkom najmä bez podpory tímu.Sagan Vráťme sa ešte však k dvom Grand Tours, ktoré Peter zajazdil. Tour, na ktorú nastúpil prvýkrát v roku 2012 a hneď získal 3 etapy, zelený dres a najmä veľké uznanie, nastúpil s jasným cieľom, zvíťaziť štvrtýkrát v rade v bodovacej súťaži najslávnejšieho cyklistického preteku na svete. Podarilo sa mu to? Áno! Tento rok bol súboj o zelený dres veľmi napätý, ale Petrova neskutočná výkonnosť najmä v treťom týždni získala druhý najcennejší dres na Tour už po štvrtýkrát. Po štvrtýkrát v rade.Peter zelený Následne prišla krátka prestávka a príprava na MS, Vuelta. Peter získal zelený dres v druhej etape a etapu na to v ňom aj zvíťazil. K víťazstvu bol blízko viackrát, ale vždy sa našiel niekto, kto mal o kúsok šťastia viac. Tento pretek však poškrvnil jeden incident a to zrazenie Petra motorkou. Sagan bojoval o víťazstvo v etape a motorka mu znemožnila nárazom bojovať o víťazstvo. Práve vtedy bol práve on najväčším favoritom na víťazstvo a bolo vidno, že nohy mal tiež. UCI by si niečo mala uvedomiť, takéto boli vyjadrenia Petra. Následujúcu etapu znechutený odstúpil. Nedivili sme sa.Sagan zranenieTo najlepšie prišlo však až na samom konci sezóny. Majstrovstvá sveta v Spojených štátoch amerických v Richmonde. Najprv v tímovej časovke skončil ruský celok až na poslednom mieste kvôli pádu, ale po výbornej práci a najmä neskutočnej nevýhode napríklad oproti, Španielom, Nemcom, Angličanom, či Nórom, ktorí mali 8 – 9 ľudí a mohli vsádzať na viac kariet sme my mali 3 ľudí a jednu kartu, Petra Sagana, Tourminatora a jedného z najlepších jazdcov sveta. Stávkové kancelárie ponúkali práve na Slováka a Nóra Kristoffa najnižšie kurzy a koniec koncov sa toto naplnilo, Peter Sagan zaútočil necelé 3 km pred cieľom a vykonal na poslednom kopci s kockami neskutočnú prácu, keď utrhol Van Avermaeta z háku.útok Sagana Svoje vedenie navýšil v klesaní, kde potvrdil, že je jedným z najlepších na svete. Posledných 800m sa pelotón na čele najmä s Kolumbíjčanom Uránom rýchlo približoval, avšak na nového majstra sveta to nestačilo. Sagan predviedol jednu z najlepších jázd histórie. V jeho jazde sa nenašla žiadna chyba. Peter Sagan sa stal novým majstrom sveta. Peter Sagan, majster sveta!V dúhovom drese zajazdil preteky okolo Abu Dhabí a získal dve druhé miesta. Prezentoval sa však aj ako nosič vody ako vďaku pre jeho spolujazdcov za celú sezónu.Sagan

Juraj Sagan (Tinkoff-Saxo)

Starší brat Petra nepredviedol v tejto sezóne veľa vody nenamlel a jeho najlepším výsledkom je druhé miesto z majstrovstiev Slovenska za jeho bratom Petrom. Veľa práce však spravil spoločne s Michaelom Kolářom, ktorého si predstavíme teraz, odviedol na majstrovstvách sveta v Richmonde.Ritiro Tinkoff - Saxo Gran Canaria

Michael Kolář (Tinkoff-Saxo)

Mladý Slovák narodený v Prahe a do 12 rokov žijúci v Toronte predvádzal túto sezónu dobré výkony a pri jeho mene nájdeme zopár kvalitných výsledkov ako výhra v poslednej etape na pretekoch okolo Slovenska, druhé miesto na Grand Prix d’Isbergues, 3. miesto v poslednej etape Tour of Langkawi, alebo 4. miesto na Okolo Turecka, kde bol rýchlejší napríklad ako Cavendish. Následne odviedol výbornú prácu spoločne s bratom Peťa Sagana, Jurajom, na MS v Richmonde.

Michael Kolář

Bratia Velitsovci (Peter – BMC Racing Team; Martin – Etixx-Quick Step)

Bratia Velitsovci v tejto sezóne veľa súťažných kilometrov nenakrútili a Peter musel dokonca podstúpiť operáciu artérie v nohe, takže prišiel o Tour, či o MS v tímovej časovke aj v závode s hromadným štartom.

Petrovým najlepším výsledkom je vozenie červeného dresu v etape na Vuelte.Velits

Erik Baška (AWT-Greenway, od 2016 Tinkoff-Saxo)

Majster Európy do 23 rokov v pretekoch s hromadným štartom Erik Baška mal výbornú sezónu. 1. miesto v estónskom Tartu, 1. miesto na majstrovstvách Slovenska U23, výborné umiestnenia na pretekoch do 23 rokov, či na pretekoch Pro Continental, toto všetko zaistilo Erikovi Baškovi kontrakt na 2 sezóny v tíme Rusa Olega Tinkova.

BASKA Erik: Tour de Berlin 2015 - Stage 3

A ešte tu máme bonus, jazdu Petra Sagana na majstrovstvách sveta s českým komentárom a ešte aj atakom Zdeňka Štybara a odovzdávaním medailí, nech sa páči!