Jak si vedli Češi v mezinárodní konkurenci?

nabor

Vybrali jsme 12 zástupců České republiky ve světě cyklistiky. Jsou jimi Michal Schlegel, František Sisr, Daniel Turek, Alois Kaňkovský, František Paďour, Karel Hník, Jan Hirt, Jan Bárta, Roman Kreuziger, Leopold König Petr Vakoč a Zdeněk Štybar.

Michal Schlegel (AWT-Greenway)

SchlegelMladý jezdec na farmě Etixxu o sobě dal poprvé vědět na Evropských hrách v Baku, kde byl důležitou součástí týmu a pomohl skvělým výkonem Petru Vakočovi ke třetímu místu. Na Czech Cycling Tour byl lídrem svého týmu a závod dokončil na skvělém 6. místě a vyhrál klasifikaci jezdců do 25 let.

František Sisr (Dukla Praha)

SisrSisr o sobě dal vědět na závodě kolem Ázerbajdžánu, kde vyhrál klasifikaci jezdců do 25 let a v celkovém pořadí se umístil na 8. místě. Jezdec Dukly se také dokázal probojovat na třetí místo na mistrovství republiky.

Daniel Turek (Cycling Academy Team)

TurekJezdec izraelského týmu byl hodně viditelný. Vyhrál královskou etapu kolem Ázerbajdžánu a v klasifikaci jezdců do 25 let skončil druhý za Františkem Sisrem. Následně vyhrál i úvodní etapu kolem Berlína, což je závod juniorů. Dobře si vedl i na Tour of Almaty, kde se držel v čelní skupince. Nakonec dokončil závod na 13. pozici.

Alois Kaňkovský (Whirpool-Author)

KaňkovskýJezdec hradecké stáje zaznamenal hned šest vítězství. První přišlo na memoriálu Romana Sieminskiego v Polsku. Další dva podniky vyhrál na závodech Visegradské čtyřky na Slovensku a v Maďarsku. Čtvrtý primát přišel ve třetí etapě závodu Course Cycliste de Solidarnosc et des Champions Olympiques v Polsku. Poslední vítězství zaznamenal na domácí půdě na East Bohemia Tour.

František Paďour (Androni Giocattoli)

PaďourFrantišek Paďour po přestupu do italského týmu moc nezářil a tým ho využíval spíše pro práce na belgických klasikách. Letošním nejlepším výsledkem je celkové 18. místo z Tour de Langkawi.

Karel Hník (Cult Energy)

HníkKarel Hník je stejná písnička jako František Paďour. V dánském týmu se neprosadil, a proto se stěhuje na další roky do polské sestavy ActiveJet, která získala Pro Continental licenci. Letos byl druhý v etapě Czech Cycling Tour.

Jan Hirt (CCC Sprandi Polkowice)

HirtJan Hirt se po příchodu do polského týmu stal jezdcem, který byl pravidelně nasazóvan do závodů World Tour. Během podniku Kolem Švýcarska byl v královské etapě na 7. místě a v horském dojezdu porazil jezdce, jako Henao, Dumoulin, Majka, Gesink, Chaves nebo Ten Dam. Ještě lépe si vedl na závodě kolem Rakouska, kde bojoval o celkové vítězství. Nakonec podlehl svému budoucímu týmovému kolegovi Víctru De La Partovi a Benu Hermansovi z BMC.

Jan Bárta (Bora-Argon 18)

BártaJeden z nejlepších světových časovkářů a také jezdec, který dokáže přejet obstojně kostky, vyjet do hor, ale především je to neskutečný bojovník. To nám předvedl i letos. Na propršeném Milán-San Remo byl v úniku. Následovalo třetí místo celkově na Bayern Rundfahrt, pak titul mistra republiky v časovce a Tour de France. Ve Francii se mu nepovedla úvodní časovka, kdy v důsledku technické závady upadl. Hned další den skočil do úniku. To se opakovalo i ve třetí etapě. Ve 12. etapě byl opět jednou v úniku i s Joaquimem Rodriguézem, který tuto etapu vyhrál. Honza Bárta byl na skvělém 6. místě a v celkové klasifikaci skákal vzhůru. Nakonec se dostal na 25. místo, což je velmi pěkné umístění a pro většinu Čechů byl bojovníkem Tour. Následovalo druhé místo na Czech Cycling Tour a jedenácté na mistrovství světa v časovce.

Roman Kreuziger (Tinkoff-Saxo)

KreuzigerRoman prožil docela úspěšnou sezónu. Tu začal 12. místem na Tour of Oman. Následovalo 10. místo na Tirreno-Adriatico. Při klasikách si vedl velmi dobře. Na Amstelu byl 14., na Valonském šípu 11. a na Lutych-Bastogne-Lutych útočil, ale nepovedlo se mu to a nakonec dokončil závod na 5. místě. Následovalo Giro, kde měl být dvorním domestikem pro Alberta Contadora a až do 15. etapy se držel v Top 10, ale pak ho porazila nemoc a umístění v Top 10 bylo pryč. Na Tour ho čekala stejná role a 17. místo celkově. Na USA Pro Cycling Challenge vyhrál z úniku 6. etapu. Na mistrovství světa odevzdal vše pro Zdeňka Štybara.

Leopold König (Team SKY)

KönigSezónu začal 5. a 3. místem na klasikách ve Španělsku, následné výsledky nebyly dobré, ale zlom přišel 3. místem celkově na Giro del Trentino. V květnu se zúčastnil jako spolulídr Gira, které objel velmi dobře a nebýt pádu ve 13. etapě, mohl útočit na pódium. Následně byl druhý na mistrovství republiky v časovce i v silničním závodě. Na Tour pracoval pro Chrise Frooma na rovinách. Na Czech Cycling Tour vyhrál 3. etapu a byl 10. celkově. Na nedávno skončené Abu Dhabi Tour byl 8. celkově.

Petr Vakoč (Etixx-Quick Step)

VakočČeský jezdec v belgickém týmu na jaře pracoval pro svě lídry na všemožných závodech a vysloužil si nominaci na Giro. Poté byl jako lídr na Evropských hrách, kde byl na skvělém třetím místě. Poté se stal mistrem republiky v silničním závodě a byl třetí v časovce. Pak se zúčastnil závodu Kolem Polska. Zde zajel v královské etapě 12. místo. Poté vyhrál Czech Cycling Tour a etapu na Tour of Britain.

Zdeněk Štybar (Etixx-Quick Step)

ŠtybarLetos nejúspěšnější závodník naší země. Štybar začal sezónnu třetím místem v Murcii, kde mu lepší umístění překazilo překážející auto. Na začátku března porazil Valverdeho a Van Avermaeta na Strade Bianche. Následovalo třetí místo na Tirrenu-Adriaticu. Na E3 byl druhý, na Flandrech devátý a na klasice klasik nestačil pouze na Johna Degenkolba. Pak si dal pauzu vyplněnou narozením syna. Následně nastoupil poprvé v kariéře na Tour de France. Svoji premiéru pak ozdobil vítězstvím v šesté etapě. V 16. etapě nastoupil 3 kilometry před cílem a pokusil se vyhrát, nakonec byl 800 metrů před cílem dostižen. Na Czech Cycling Tour vyhrál etapu a byl třetí celkově. Tour of Britain dokončil na 5. místě celkově. Na závěr sezóny vedl tým na mistrovství světa. Bohužel neuspěl.