Richie Porte je zpátky jako vítěz a velký den týmu Katusha – Alpecin

Richie Porte (BMC) – borec, který se dokázal jako jediný, od prvního závodu sezony (Tour Down Under) udržet v TOP 10, obsadil ve Švýcarsku první místo a současně uzavírá první pětku celkového hodnocení WT. Předtím naposledy startoval na závodě Paris-Nice. Pořadí na prvních čtyřech pozicích zůstalo beze změny. První májový večer jistě slavil tým Katusha Alpecin. Její jezdci obsadili v Německu první dvě místa. Nor Alexander Kristoff (Team Katusha-Alpecin) vyhrál GP – Frankfurt již potřetí v řadě.

Tour de Romandie – závod WT č.19

Až poslední etapa, dramatická časovka v Lausanne, určila vítěze. Zvítězil v ní Slovinec Primož Roglič (Team Lotto NL Jumbo). Celkově dojel třetí, získal 385 bodů a otevírá druhou desítku bodovaných míst. Simon Yates (Orica-Scott) svým druhým místem překvapil. Získané body ho vynesly ze 77. pozice mezi dvacet nejlepších a je „skokanem“ týdne.

Roman Kreuziger (Orica-Scott) si před startem držel 15. pozici průběžného pořadí, v časovce dojel jako 71. a ztratil 20 míst. Jeho 35 místo reprezentuje 10 bodů. Ondřej Cink (Bahrain Merida) vyjížděl 83 míst před posledním startujícím Britem Simonem Yatesem. Dojel 58., celkově 72. a nebodoval. Chris Froome (Sky), jeden z favoritů, dojel až 18. Celkově je s 74 body na 123. místě.

Eschborn – Frankfurt – závod WT č.20

V jednorázovce na německém území, Velké ceně Frankfurtu, si dali dostaveníčko nejlepší spurtéři profipelotonu. Vítěz, Alexander Kristof (Team Katusha-Alpecin), získal 300 bodů, druhý, jeho týmový kolega Rick Zabel bral 250 bodů. Bronzový John Degenkolb (Trek – Segafredo) bodů 215. Jako domestik pro svého lídra jel Petr Vakoč (Quick – Step Floors) obsadil celkově 45. místo a připsal si 5 bodů. Jediný startující muž z TOP 10, před startem průběžně šestý, Peter Sagan (Bora-Hansgrohe) vzdal 60km před cílem. V plejádě těch co také nedojeli byl Marcel Kittel, Fernando Gaviria (oba Quick – Step Floors) i André Greipel (Lotto Soudal). Spolu s nimi většina pelotonu! Závod dokončilo pouhých 67 jezdců. Adam Hansen (Lotto-Soudal) muž z oceli, dojel na 30. místě a bude v  pátek startovat na Sardinii.

Peloton bodovaných jezdců dosáhl úctyhodných 350 jmen. V tabulce týmů v podstatě žádná změna není. Na programu série WT je Giro a Tour of California (od 14. do 20. 5.) Další článek seriálu o bodování UCI vyjde po skončení kalifornského etapáku.

Giro d´Italia

Pozornost celého cyklistického světa je upřena k pátku 5. května. Na Sardinii odstartuje jubilejní 100. ročník. Možná ale nevíte, že vítěz první Grand Tour sezony získá 850 bodů, druhý 680 a třetí muž na bedně 575 bodů. Prvních pětka každé etapy je ohodnocena takto: 100, 40, 20, 12, 4 body. Majitel růžového trikotu v každé etapě bere 20 bodů. Kteří jezdci to budou? Většina z nich se bude nejspíš rekrutovat z 20 borců, viz náš předstartovní seriál „Favorité a spurtéři Gira d’Italia„. Překvapení pochopitelně nelze vyloučit. České barvy bude hájit Jan Bárta (Bora – Hansgrohe), Jan Hirt a Michal Schlegel (oba CCC Sprandi Polkowice).

Favoritem číslo 1. je pro italské „tiffosi“ určitě Vincenzo Nibali (Bahrain Merida).