Richie Porte je počtvrté králem na Willunze a poprvé také na Tour Down Under

nabor

Richie Porte (BMC) vyhrál už počtvrté v řadě na stoupání Willunga Hill a utvrdil tím svoji pozici lídra, kterou by měl udržet i zítra, kdy se jede, krátká rovinatá etapa v Adelaide. V dnešní etapě byl druhý Nathan Haas (Dimension Data) a třetí Esteban Cháves (ORICA-Scott).

Únik se v královské etapě vytvořil jednoduše. Dostali se do něj William Clarke (Cannondale-Drapac), Jeremy Maison (FDJ), jezdec v trikotu pro nejlepšího vrchaře – Thomas De Gendt (Lotto Soudal) a včerejší nejaktivnější muž – Jack Bauer (Quick-Step Floors). Tým BMC kontroloval situaci a rozestup nepřesáhl tři minuty.

Na prvním stoupání na Willunga Hill zaútočil z pelotonu Chris Hamilton (Team Sunweb). Brzy ho doskočil lídr týmu Bahrain-Merida – Giovanni Visconti. Peloton táhly týmy BMC, Sky a ORICA-Scott.

6 kilometrů před cílem byl únik pohlcen a rozhořel se boj o výhru. Do stoupání Willunga jako první najel tým Quick-Step Floors vedený Jackem Bauerem a s Petrem Vakočem na posledním místě. Peloton se začal dělit a dosud třetí muž, Gorka Izagirre (Movistar), ztratil kontakt. Postupně odpadli domestici jak Portemu, tak Chávesovi. Na čele bylo duo týmu Sky – Seastian Henao a Kenny Elissonde.  Britové byli ve skvělé pozici.

Čelo závodu se oddělilo od zbytku pole, kdy byli i oba Češi – Petr Vakoč a Ondřej Cink. S lídry zůstali ještě Pozzovivo (AG2R), McCarthy (Bora-Hansgrohe) a Rafael Valls (Lotto Soudal).

Velmi překvapivý útok přišel hned v zápětí, kdy odjel Sebastian Henao, který v tu chvíli udával tempo čelní skupiny. Za ním musel tempo jet Esteban Cháves. Chvíli tahal, za ním se jezdci ohlíželi, než nastoupil Richie Porte. Jeho nástup pohltil a následně i odpáral Sebastiana Henaa, ale jeho bratr Sergio, stejně tak jako Cháves a Valls, byli stále s Portem.

Porte proto nastoupil znovu a odpáral všechny tři své soupeře. K nim se postupně připojila skupina, která již dříve odpadla a sprint o druhé místo vyhrál Nathan Haas. Cháves skončil třetí a Ulissi čtvrtý. Haas se díky druhému místu posunul na třetí místo celkově.

Ondřej Cink dokončil etapu jako osmnáctý se ztrátou 40 vteřin. Petr Vakoč nezachytil nástupy Porta a Henaa a svěsil nohy. Etapu dokončil na 42. místě se ztrátou minuta a padesát vteřin.

[cyklostat id=“Santos-Tour-Down-Under“ etapa=“5″ rok=“2017″ nadpis=“Tour Down Under 2017, pořadí 5. etapy“]