Caleb Ewan vyhrál i třetí spurt na Tour Down Under. Porte uhájil vedení

nabor

Ve čtvrté etapě závodu Tour Down Under vedoucí z Norwoodu do Campbelltownu se radoval znovu drobný rychlík Caleb Ewan (ORICA-Scott). Druhý dospurtoval mistr světa Peter Sagan (Bora-Hansgrohe) a třetí Danny van Poppel (Team Sky). Celkové vedení dokázal uhájit Richie Porte (BMC).

Jako první se o únik pokusila skupina Tsgabu Grmay (Bahrain-Merida), Maurits Lammertink (Katusha-Alpecin) a Dries Devenyns (Quick-Step Floors). Brzy je doplnila trojice Tyler Farrar (Dimension Data), Will Clarke (Cannondale-Drapac), Michael Kolář (Bora-Hansgrohe) a Peter Stetina (Trek-Segafredo). Jenže brzy po spojení obou skupin zvýšil tempo peloton a osud sedmičky na čele byl zpečetěn.

Poté zaútočila trojice Jack Bauer (Quick-Step Floors), Cameron Meyer (UniSA-Australia) a Ondřej Cink (Bahrain-Merida).

Skupina pospolu vydržela do mety 55 kilometrů před cílem, kdy zaútočil Jack Bauer. Udržel se ho pouze Cameron Meyer. Ondřej Cink se vrátil do pelotonu. Ani dvojice nevydržela dlouho. Záhy potkal defekt Meyera a Bauer zůstal sám před pelotonem.

Novozélanďan byl pohlcen 5 kilometrů před cílem a v pelotonu se rozhořela bitva o vítězství. Na čele se střídaly barvy týmů BMC, Katusha, LottoNL-Jumbo, FDJ, Dimension Data a Sunweb-Giant. Tyto sestavy táhly peloton. V pravou chvíli se do správné pozice dostal Daryl Impey, který si na zadním kole vezl svého spurtera Ewana a také Sagana, který se rozhodl držet Ewana dokud to půjde. Mezitím tempo pelotonu vzala do otěží sestava Sky.

Na posledním kilometru zaútočil jeden z jezdců Bory. Stíhal ho Daryl Impey, ale bylo to příliš brzy a Impeyimu docházely síly. Ewana a ORICU zachránila sestava Sky, která vyjela na čelo a peloton spojila dohromady. Sagan se posadil o pár místeček za van Poppela, ale Ewan se propadl poměrně dozadu a musel se probíjet zpět na čelní pozice.

To se mu povedlo. Van Poppel začal spurtovat, Ewan se kolem něj protáhl a odstartoval svůj raketový spurt. Sagan se dokázal protáhnout na druhé místo a van Poppel se musel spokojit se třetí pozicí.

Oba Češi dojeli v poklidu v pelotonu a v celkovém pořadí se zatím nic nemění. Zítra čeká peloton královská etapa na Willunga Hill, kde už tři roky po sobě kraluje Richie Porte. Přidá „tasmánský ďábel“ i čtvrtou výhru a upevní své postavení na čele celkového pořadí? To vše se dozvíte zítra.

Video

Pořadí etapy

Pořadí Jméno – Země – Tým Čas
1. Caleb Ewan – Austrálie – ORICA-Scott 3:45:19
2. Peter Sagan – Slovensko – Bora-Hansgrohe  ,,
3. Danny van Poppel – Nizozemsko – Sky  ,,
4. Ben Swift – Velká Británie – UAE Abu Dhabi  ,,
5. Nathan Haas – Austrálie – Dimension Data  ,,
6. Baptiste Planckaert – Belgie – Katusha-Alpecin  ,,
7. Jay McCarthy – Austrálie – Bora-Hansgrohe  ,,
8. Callum Scotson – Austrálie – UniSA-Australia  ,,
9. Jasha Sütterlin – Německo – Movistar  ,,
10. Enrico Battaglin – Itálie – LottoNL-Jumbo  ,,