Rekordman Matteo Tosatto

nabor

14. května oslavil své 42. narozeniny a po jedenácté je oslavil na Giro d’Italia, a proto i jako správný Ital se netají tím, že Giro je jeho nejoblíbenější Grand Tour sezóny.

Během devatenáctileté kariéry profesionálního cyklisty měl už více než dost možností porovnat, jaký, že ten třítýdenní etapák vlastně je.

TosattoV celkovém součtu je toto jeho třiatřicátá GT na které startoval, což je nejvíce ze všech cyklistů. V roce 2000 vezl tři etapy “Magli Rosa” a o rok později dokonce vyhrál dvanáctou etapu do Montebelluna. Loni také dopomohl Contadorovi k celkovému vítězství na italských silnicích.

Po odpočinku po letošním Giru už vyhlíží start 103. ročníku Tour de France, kde by rád pomohl Albertovi Contadorovi do žlutého dresu. Sám bude na “Staré dámě” startovat už po dvanácté. “Můj první ročník jsem jel v roce 1997. Spolu s Paulem Bettinim jsme jeli za stáj MG Maglificio-technogym“

Oba jsou stejné ročníky 1974, ale zatímco Paulo Bettini, i díky zraněním, od sezóny 2008 nezávodí (v letech 2010-2014 trénoval cyklistický národní tým Itálie a loni například chystal novou stáj s Fernandem Alonsem) Matteo Tosatto pořád bojuje v pelotonu s daleko mladšími závoďáky. Po MG Maglificio-Technogym jezdil ve stájích Ballan, Fassa Bortolo a Quick-Step–Innergetic. Teď pokračuje v barvách stáje Tinkoff. ”Měl jsem možnosti i odejít, ale rád jsem zůstal. Dobrá parta lidí je důležitá. Je to dobrý tým” nechal se slyšet v jednom rozhovoru.

V balíku je “Tosso” jedním z nejzkušenějších jezdců. Snaží se hledat výhodnou pozici pro svého lídra, třeba před důležitým stoupáním nebo i při sprintu. Na silnici je takzvaným týmovým kapitánem. Rozhoduje a předává informace, je prodlouženou rukou sportovního ředitele.

Bohužel Oleg Tinkoff chce vystoupit z cyklistiky, takže budoucnost stáje Tinkoff je nejistá a tím i pokračování tohoto zkušeného harcovníka, coby jezdce v pelotonu. Matteo Tosatto se ale rozhodně končit nechystá.

Tosatto
Diego Maradona a Matteo Tosatto