Redaktoři tipují vítěze 104. Tour de France

nabor

Je to tu. 104. ročník největšího cyklistického závodu světa odstartuje první červencový den v německém Düsseldorfu. Organizátoři připravili velmi netradiční trať s minimem časovek a horských dojezdů.

Ačkoli hlavním favoritem je obhájce triumfu Chris Froome, cyklističtí experti slibují nejvyrovnanější ročník od roku 2011, kdy Cadel Evans vysvlékl z žlutého trikotu Andyho Schlecka až v závěrečné časovce. Hrdinou tehdejšího ročníku byl Thomas Voeckler, který srdnatě hájil žlutý trikot až do devatenácté etapy. Jeho výkon z osmnácté etapy na Galibier je dnes zapsán zlatým písmem v historii cyklistiky. Francouzský cyklista tehdy bojoval až do samého vyčerpání a všichni máme v živé paměti jeho gesto, když na pokraji zhroucení zvedl v cíli levou ruku nad hlavu a žlutý trikot jen těsně uhájil.

Tento cyklista se letos rozloučí nejen s tímto závodem, ale i s celou kariérou. Po Tour de France totiž odejde do cyklistického důchodu. Můžeme jen doufat, že za sebou i letos zanechá výraznou stopu.

Není jasného favorita a proto i tipy našich redaktorů se poměrně liší.

David Sochor – Richie Porte

Moje volba je Richie Porte. Profil etap mu vyhovuje více. Proti Chrisu Fromovi hrají nevýrazné výkony na Dauphiné a i v celé sezóně. Quintana má v nohách Giro, které bude určitě znát. Valverde bude útočit, ale stačit to nebude. Posledním, kdo by Porteho mohl ohrozit, je Bardet, ovšem i on bude v těžších pasážích ztrácet.

Antonín Jelínek – Richie Porte

Můj tip na vítěze je rovněž Richie Porte a to i proto, že obhájce titulu Froome je letos silně nevýrazný. Quintana je pro mne velkou neznámou. Valverde a Contador na vrchol nedosáhnou.

Vojtěch Růžička – Chris Froome

Dlouho jsem zvažoval, že jako vítěze tipnu Richieho Porta. Australan má životní formu a je jasným lídrem BMC. Ovšem jsou dva hlavní faktory proč jsem ho nakonec nezvolil. Prvním je tým. Damiano Caruso potvrdil svou formu na závodě Kolem Švýcarska, ale těžko vydrží v každé důležité etapě se svým lídrem až do rozhodujících okamžiků a to samé se dá říci o takřka zbytku jeho týmu. Roche se mi zdá být o mnoho slabší než například z let 2013 a 2015. Druhým faktorem je pak to, že pochybuji, že Porte neztratí čas po nějakém defektu či poté, co zaspí při dělení pelotonu na terezínu. Mám za to, že tahle jeho smůla se mu nevyhne ani letos, a tudíž si myslím, že nakonec svůj titul obhájí Chris Froome. Stojí za ním extra silný tým a i když se zdál být v dosavadní sezóně z formy, na Tour bude perfektně připravený. Profil mu nesedí, proto to bude jeho nejtěsnější vítězství.

Štěpán Jabůrek – Chris Froome

Navzdory všem přáním a modlitbám fanoušků, kterým imponuje útočná cyklistika i letos na Staré Dámě zvítězí nuda a robotické tempo týmu Sky. Chris Froome nebude nejsilnější a jeho aktivita bude minimální. Ale jeho komando skvělých pomocníků v čele s Landou, Kwiatkowskim, Thomasem, Henaem a Kiryienkou ho opět dovede k vítězství. Richie Porte přijede výborně připraven, ale neschopnost zbytku týmu BMC v horách pro něj bude osudová.

Překvapit by mohl Nairo Quintana, který startuje bez většího tlaku. Sice jel Giro, ale v Itálii ještě nebyl v top formě a jelikož nejel ani Dauphiné ani Švýcarsko, tak na start v Düsseldorfu dorazí odpočatý. Contador bude bojovat do posledního dechu, ale na výhru to stačit nebude. Přesto skončí na pódiu a s Tour se rozloučí více než důstojně.

Jan Moravec – Richie Porte

Letos prolomí smůlu, kterou doposud na Grand Tours měl, jezdí v životní formě a dokáže ji zúročit. Hodně bude záležet i na aktuální formě Nicolase Roche a především Damiana Carusa, kteří budou muset obstát v konkurenci domestiků Sky (Landa, Thomas, Kiryienka, Kwiatkowski nebo Henao) a Movistaru (Betancur, Amador, Herrada, Castroviejo).

Martin Suchánek – Rafał Majka

Umí „závodit přes mrtvoly“, má již úspěchy z Grand Tours, bude mu vyhovovat letošní profil, nikdo s nim moc nepočítá, nebude na něj kvůli Saganovi takový tlak a poprvé nejede na Tour primárně jako pomocník.

Adam Kadlec – Chris Froome

Mojím tipom je Christopher Froome. Tento britský jazdec ma na Tour každoročne prekvapí niečím novým a myslím si, že aj na tento rok si pripravil niečo, čo pelotón tak úplne nebude čakať a prekvapí ho to, čo bude pre borca vo farbách SKY iba výhodou. Jeho motiváciou je iste aj vidina tretieho víťazstva v rade a štvrtého celkovo, čo sa v tomto tisícročí ešte nikomu nepodarilo. Má za sebou aj silný tím, ktorý už tradične bude kontrolovať priebeh celých pretekov.