Düsseldorfská časovka: využije Martin žlutou šanci?


104. Tour de France zahájí v 15 hodin a 15 minut individuální časovka na 14 kilometrů. Její plochá trasa začíná i končí u Düsseldorfského kongresového centra a největším favoritem nemůže být nikdo jiný než hvězda v dresu německého šampióna, Tony Martin.

Mapa 1. etapy Tour de France 2017„Stará dáma“ je zpět. 342 dnů čekání utne časovka, jíž lze rozdělit na několik úseků. Úvodní i závěrečné více než čtyři kilometry se pojedou technicky jednoduchou cestou na pravém břehu Rýna. Mezi nimi vše zkomplikuje odbočka na levý břeh přes Oberkasseler Brücke, který byl ve své původní verzi z roku 1898 (současná je z roku 1976) nejstarším düsseldorfským mostem pro soukromou přepravu. Zpět na pravý břeh se závodníci dostanou díky Rheinkniebrücke, který – jak napovídá název – najdeme v zákrutu Rýna, poblíž ikonické 240,5 metrů vysoké telekomunikační věže Rheinturm.

1. etapa profil Tour de France 2017Tour de France začíná v Německu počtvrté. Grand Départ hostil naposledy před 30 lety Západní Berlín, kde se (včetně prologu, v němž byl pátý Čechoslovák Milan Jurčo) jely úvodní tři z 26 etap. Po třech startech v Západním Německu je tu vůbec první start v nerozdělené zemi, byť opět v její západní části.

Dnešní favorit číslo jedna se narodil roku 1985 v Chotěbuzi, nedaleko hranic s Polskem, a ještě před pádem Berlínské zdi stačil s rodinou prchnout na Západ. Říká se mu Panzerwagen, časovkami projíždí jako tank a jmenuje se Tony Martin. Jeho plány na zisk žlutého dresu se nepozdávají především borci, který časovky naopak s lehkostí juniorského mistra světa ve skoku na lyžích prolétává. Radost Primože Rogliče by v případě úspěchu umocnil fakt, že na rozdíl od Martina žlutý dres ještě neoblékl a byl by to pro něj největší úspěch v cyklistické kariéře.

Oproti Giru na Tour chybí Dumoulin, Jungels či Quinziato, stejně jako Jan Bárta. Zpět je Jos van Emden a přibyli Stefan Küng, Castroviejo, Cummings či Jasha Sütterlin. Právě posledně jmenovaný Němec, který na domacím šampionátu prohrál s Martinem jen o 15 vteřin, bude černým koněm dne.

Jako první sjede z rampy benjamínek této Tour, dnes 22letý Élie Gesbert. Na favority etapy i celkové klasifikace si budeme muset počkat až po páté. V 17:46 vyjede Sütterlin, hned po něm Bardet, v 17:54 van Emden, v 18:06 Richie Porte, deset minut na to Roglič a v 18:20 Tony Martin. Až kolem půl sedmé přijdou na řadu Contador, Quintana a konečně Froome.

Vítěze časovkářské první etapy Tour de France 2017 si můžete tipnout v soutěži na našem Facebooku. Dívat se v přímém přenosu můžete od začátku