V Lutychu bude favoritem Kittel


Druhá etapa Tour de France 2017 míří z Německa do Belgie. Skončí ve městě proslaveném zvlněnou jarní klasikou. Dnešní dvě prémie čtvrté kategorie ovšem peloton neprosejí a o výhru se bude spurtovat.

2. etapa profil Tour de France 2017Je paradoxem, že ani do Lutychu nedojedou na Tour dva Španělé, první a pátý muž letošního Liège – Bastogne – Liège, tedy Alejandro Valverde a Ion Izagirre. Zbylých 196 mužů se v pokračujícím podmračeném počasí vydá hned po pěti kilometrech na první puntíkatou prémii Tour. Bude bodík stát za námahu vážným adeptům o dres? Uvidíme. Druhá prémie přijde jen 20 kilometrů od cíle, ale s průměrem 4,7 % nepředstavuje pro čerstvé spurtery riziko. Na posledních dvou kilometrech jsou však dva mosty přes řeku Mázu a dojíždět se bude prakticky do zatáčky.

Lutych zažil poměrně pernou historii a počínaje 18. srpnem 1789 a tzv. Šťastnou revolucí, jejíž ideje pocházely z rovněž bouřící se Francie, byl krátce dokonce centrem samostatného státu. Od roku 1892 se tu s několika přestávkami jezdí legendární jarní klasika, nejstarší z Monumentů. Kromě cyklistiky je dnes dvousettisícové město známé také lidovou kulturou. Čest jeho jménu dělá coby místní rodák třeba fotbalista Axel Witsel.

Včerejší německou radost zhatil britský černý kůň. Není vyloučeno, že se dnes scénář bude opakovat. Marcel Kittel je hlavním favoritem etapy. Britskými černými koni jsou dva vynikající spurteři, jejichž příprava však nebyla ideální – rodák z Manu, „Manxman“ Mark Cavendish a Daniel McLay, který svým atypickým místem narození dobře zapadá mezi moderní Ostrovní cyklistickou smetánku, pochází totiž z Nového Zélandu.

Démare, Groenewegen, Sagan, Greipel, Bouhanni, Kristoff či Matthews jsou další jména, jejichž výhra by nikoho příliš nepřekvapila. Po první etapě je na tom v celkovém pořadí nejlépe Sagan, naděje na žlutý dres je ale zatím kvůli ztrátě 25 sekund v rovině teorie. Pouhých 10 sekund ztrácí Trentin, jenž je tím spíše dalším z dnešních černých koní.

Druhá etapa Tour de France 2017 začne krátce po poledni, tím je vymezen také čas pro odesílání tipů do naší facebookové soutěže. První přenosy budou k mání od půl jedné, střední odhad dojezdu je v 17:14.