QuickStep slaví druhý triumf na Romandii – Ethan Vernon jasně vyhrál spurt 1. etapy.

nabor

První kopcovitou etapu Tour de Romandie 2023 vyhrál v hromadném spurtu Ethan Vernon (Soudal-QuickStep) a zítra pojede ve žlutém. Druhé a třetí místo obsadili Thibau Nys (Trek-Segafredo) a Milan Menten (Lotto Dstny).

Etapa z Crissier do Vallée de Joux v délce 170 km ukázala jezdcům první švýcarské kopce a prověřila vrchařské schopnosti sprinterů. Na chvostu závodního pole se ve spojení dvou stoupání před polovinou trati – Fontanezier s parametry 4,5km do 8% a navazujícím Mauborget s 5 kilometry do 7% – brzy ocitli např. Mark Cavendish (Astana) a Rui Costa (Intermarché), ale ztrácel i Josef Černý a Ethan Vernon. Ti se však zvládli do hlavní skupiny vrátit a dokázali ve finiši velké věci pro tým Patricka Lefevera. Naopak Cavendish a Costa ze závodu odstoupili, stejně jako lídr týmu Jayco-AlUla Simon Yates.

Skupina nejsilnějších spurterů s Gaviriou, Nizzolem a Vivianim ztratila nakonec více než 10 minut a do finiše se nezapojila.

Z denního úniku se až do 75 km před cílem udrželi vpředu Julien Bernard (Trek), Michael Schär (AG2R) a Dario Lillo (tým Švýcarska). Po mírnější pasáži přišlo zhruba 15ti kilometrové stoupání, vrcholící na prémii 3. kategorie 47 km před cílem. Tam si sebral vrchařské body znovu Julien Bernard, Tobias Foss (Jumbo-Visma) si zase pohlídal body na rychlostní prémii 16 km před cílem.

Poklid pelotonu narušil nástupem 4 km před cílem Rémi Cavagna (QuickStep), dotáhl jej Matteo Sobrero (Jayco), a od té doby se rozhořel boj o pozice. Dlouhý úsek potáhl peloton Josef Černý ve žlutém dresu, pak přenechal svého sprintera Ethana Vernona Casperu Pedersenovi a oba pro něj dosáhli vynikající výchozí pozice pro závěrečný spurt a vítězství v etapě.

Druhé místo s Thibauem Nysem slavil tým Trek, i když jeho náladu určitě zkazila zpráva, že jejich lídr pro Giro d’Italia Giulio Ciccone po nedělním Lutychu začal pociťovat chřipkové příznaky, z nichž se vyklubal jasný covid.

/zdroj obrázku: Getty Images/