Ethan Hayter se udržel s vrchaři a spurt 2. etapy v Romandii s přehledem vyhrál

nabor

Druhou etapu závodu Tour de Romandie 2023 získal pro tým Ineos-Grenadiers Ethan Hayter v hromadném spurtu velké skupiny, ve které po náročných stoupáních chyběla většina sprinterů. Druhý skončil Juan Ayuso (UAE Team-Emirates) a třetí Romain Bardet (DSM). V celkovém pořadí se Hayter dostal na první místo, o 6 sekund před Tobiase Fosse (Jumbo-Visma) a Rémiho Cavagnu (Soudal-QuickStep).

Etapa mohla být vhodná pro únik, ale sprintery s 2600 nastoupanými metry příliš nepotěšila. Na 162 kilometrech se hlavně v druhé polovině trati jelo jen nahoru dolů.

Do úniku peloton nakonec výrazné osobnosti nepustil. Jela v něm trojice Gleb Brissenskij (Astana Qazaqstan), Julien Bernard (Trek-Segafredo) a Tom Bohli (Tudor), vytvořila si až pětiminutový náskok, a především Jumbo-Visma se zasloužilo o její dojetí. Tempu nestačil kromě ortodoxních sprinterů nakonec ani jezdec ve žlutém Ethan Vernon (QuickStep), takže cesta Tobiase Fosse k průběžnému vedení se 30 km před cílem zdála otevřená. Ethan Hayter se však i přes závěrečné kopce držel v hlavní skupině.

Na rovině před cílem se odehrálo několik neúspěšných nástupů. Zkusili to například Ion Izagirre (Cofidis), Juan Ayuso (UAE Emirates) a Thibaut Pinot (Groupama-FDJ), ale vždy nastalo jen ohlížení, zpomalování a taktické vyčkávání. Ve vzdálenosti 1,5 km před cílem už byly vpředu tři dresy Ineosu. Egan Bernal to celé rozjel, vystřídat se nechal skvěle takticky v zúžení za posledním kruhovým objezdem, čímž na pár okamžiků zpomalil jezdce za svými kolegy, a Jhonatan Narváez už dovezl Ethana Haytera na svém zadním kole až na posledních 200 metrů.  Nikdo ze soupeřů neměl na rychlé nohy jezdců Ineos-Grenadiers šanci.