Prolog Tour de Romandie 2023 v délce 6,8 km ovládl excelentním výkonem Josef Černý, skvělý český časovkář týmu Soudal-QuickStep, časem 7:25 min.. O necelou vteřinu porazil úřadujícího mistra světa v časovce Tobiase Fosse (Jumbo-Visma) a také týmového kolegu Rémiho Cavagnu.
Necelých čtrnáct dní před začátkem Giro d’Italia začal na břehu jezera Lac Léman v přístavu Port-Valais šestidenní worldtourový etapák Tour de Romandie, který ale bývá přípravou spíše pro závodníky směřující na Tour de France. Dnešní prolog zabral většině jezdců zhruba 8 minut na rovné, ale úzké silničce přírodou podél vodního kanálu a po otočce podél řeky Rhôny.
V začátku startovního pole vynikl především šestadvacetiletý jezdec týmu UAE-Emirates Ivo Oliveira s časem 7:34 min.. Předstihl ho Nico Denz (Bora-hansgrohe) časem 7:29, který mu stačil na skvělé 4. místo v etapě. Pak ale přišla velká česká událost. Josef Černý přiletěl do cíle o 4 sekundy rychleji, jako první dosáhl průměrné rychlosti vyšší než 55 km/hod. a nikdo už ho nedokázal porazit! A to i přesto, že největší soupeři a favorité už samozřejmě měli informace o jeho čase.
Po vyhrané etapě na Giro d’Italia 2020 je to jeho druhý obrovský úspěch na závodě kategorie World Tour. Pepa Černý si ve 29 letech poprvé v kariéře vyzkoušel několikanásobné defilé na stupních vítězů, protože vítězstvím v prologu se zároveň dostal do žlutého trikotu lídra celkové klasifikace a také do čela bodovací soutěže.
Až na 6. místě skončil loňský vítěz prologu Ethan Hayter (Ineos-Grenadiers) se ztrátou 5 sekund, a za ním další favorité Mikkel Bjerg (UAE) a Matteo Sobrero (Jayco AlUla), shodně s časem horším o 9 sekund než náš famózní český vítěz.
/zdroj obrázků: Getty Images/