Pyreneje poprvé. Na dojezd z kopce se těší uprchlíci

nabor

Bitvy na pyrenejských svazích zahájí Col de Peyresourde a Hourquette d’Ancizan. Závodit mezi vrchařskou elitou se na nich před časovkou asi mnoho nebude. Výběrové řízení na vítěze etapy bude dvoukolové, když kandidáty předtřídí úvodní rovinaté desítky kilometrů.

Jen málo etap letošní Tour lze tak striktně rozdělit na dvě části. 130,5 kilometrů k jihozápadu s jedinou vrchařskou prémií čtvrté kategorie (1,7 km, 5,2 %) zakončí spurt v Bagnères-de-Luchon. Město synonymní s pyrenejskými dobrodružstvími, které bylo za posledních sedmdesát let 53krát startem či cílem etapy Tour, pak bude odrazovým můstkem cesty k severozápadu do Bagnères regionu Bigorre. Kousek od Lurd, známých zjevením Panny Marie z roku 1858, které trochu paradoxně zavdalo k čilému turistickému ruchu, tu leží vcelku klidné lázeňské městečko, obklopené několika průmyslovými zónami důležitými pro železniční dopravu.

Hourquette d'Ancizan - profil klíčového stoupání 12. etapy Tour de France 2019Nás nicméně bude zajímat trochu vzdálenější okolí. Konkrétně 63,5 kilometrů vzdálený vrchol Peyresourde (13,2 km, 7 %, první kategorie) a o 33 kilometrů bližší Ancizan (9,9 km, 7,5 %, rovněž „jednička“, s osmisekundovou bonifikací). Závěrečný sjezd úplně zmírní až na posledním kilometru. Cílová rovinka měří jen 200 metrů. Vzhledem k poměrně konstantní druhé polovině výjezdu na Ancizan je dobře možné, že o výhru se bude spurtovat.

Profil 12. etapa Tour de France 2019Etapa se zdá být ideální příležitostí pro jezdce jako Michael Woods, Dylan Teuns či Giulio Ciccone. Jejich předchozí ztráty se stávají výhodou. Z velkých očekávání zatím pranic nezhmotnil Maximilian Schachmann, který přesto zůstává alespoň černým koněm.

Julian Alaphilippe by měl své vedení uhájit. Thomas s Bernalem zřejmě pojedou konzervativně a budou se soustředit na to, aby jim nepoodjel Pinot. Jeho vlastní sebevědomí však bylo narušeno větrnými ztrátami. U Warrena Barguila by dnešek mohl napovědět, zda se bude dále koncentrovat na celkové pořadí, nebo zda v časovce pošetří na puntíkatý útok.

Dvanáctá etapa Tour de France 2019 začíná v 11:30. Kolem 14:45 by mohli být cyklisté na spurterské prémii a v 17:09 na dohled cíli.

Tipovací soutěž