První týden přinesl čtyři držitele žlutého trikotu. Únik početné skupiny z níž profitoval Greg Van Avermaet. Útok Chrise Frooma ve sjezdu 8. etapy i souboj Pinota s Majkou o puntíkatý dres a později i etapu. Také v boji o zelený trikot je to poměrně zamotané. Mark Cavendish vede o pouhých 7 bodů před Saganem.
1. etapa Mont Saint-Michel – Pláž Utah 188 km
První etapa přinesla hned první úniky. Do jednoho z nich se dostal i Čech Jan Bárta. Nakonec se však vše rozhodovalo v závěrečném spurtu. V něm si nejlépe počínal Mark Cavendish a jako první si v letošním ročníku Tour de France oblékl žlutý dres pro vedoucího závodníka celkové.
Ovšem první etapa byla i o pádech. Přesně 80 kilometrů před cílem v pravotočivé zatáčce nezvládl manévr jeden z aspirantů na celkové prvenství Alberto Contador a poroučel se k zemi. Vrátil se k němu celý tým mimo Kreuzigera a Sagana. El Pistolera jeho kolegové vrátili do pelotonu, ale Contador hodně trpěl.
Ještě horší byl pád v cíli. Rozjížděč Alexandera Krsitoffa – Michael Morkov, zavadil o bariéru a spadl do pelotonu. Nejhůře dopadal právě Morkov a také Sam Bennett.
2. etapa Saint-Lô – Cherbourg-Octeville 182 km
I přestože profil etapy nebyl příliš náročný. Mark Cavendish o svůj žlutý trikot přišel. A to především kvůli dojezdu do cíle, který byl do kopce, což Brita velmi limituje. Ačkoliv se zdálo, že by mohl vyhrát Jasper Stuyven, který strávil celý den v úniku. Ovšem 500 metrů před cílem byl dojet pelotonem, který k překvapení všech vedl Roman Kreuziger a v jehož závěsu byl Peter Sagan. Ten pak využil své postavení ke spurtu. Ač se mu Julian Alaphilippe snažil dělat problémy, nakonec mladý Francouz podlehl. Peter Sagan se tedy oblékl do žlutého.
Contador znovu spadl a v cíli nabral první ztrátu. 4 kilometry před cílem měl defekt Richie Porte a také připisoval ztrátu.
3. etapa Granville – Angers 222 km
Třetí rovinatá etapa přinesla neskutečný závěr, který musela rozluštit až kamera na cílové pásce. V závěrečném spurtu, ke kterému po 222 kilometrech došlo, měl dlouho navrch André Greipel a už se zdálo, že by mu neměl etapový vavřín uniknout, ale opak byl pravdou. Mark Cavendish předvedl na závěr neskutečné zrychlení a do cíle se dostal asi o 22 milimetrů dříve než německý cyklista. Pro oko diváka velmi napínavý závěr.
Peter Sagan si čtvrtým místem pojistil žlutý dres. Ani Roman Kreuziger nijak neztratil.
4. etapa Saumur – Limoges 232 km
Nejdelší etapa 103. ročníku Staré dámy měla rovinatý charakter a jak se tedy předpokládalo opět došlo na závěrečný souboj spurterů. Greipel s Kristoffem uspěchali začátek spurtu a tak se přes ně dostal nejen Marcel Kittel, ale i druhý Bryan Coquard. Třetí dojel Peter Sagan, který si upevnil pozici na čele celkové klasifikace. Navíc získanými body se posunul do čela bodovací soutěže = zelený trikot.
Roman Kreuziger, který pracoval pro Sagana, dojel v pelotonu a posunul se na 6. příčku celkového pořadí. Jan Bárta ztratil, stejně jako Petr Vakoč, který pracoval pro vítěze etapy.
5. etapa Limoges – Le Lioran 216 km
První kopcovitý test přinesl pro peloton velmi zajímavý vývoj. Již po první horské prémii kategorie 4 odjela skupina 9 jezdců. Peloton je nechal. Z vedoucí skupiny se nakonec oddělila trojice Van Avermaet, De Gendt a Grivko, která si vytvořila neuvěřitelný 15 minutový náskok. Tato cifra znamenala, že se začalo bojovat o žlutý dres. Nejlépe se s celou situací popral Greg Van Avermaet, který se díky výhře dostal i do čela celkové klasifikace.
Pro favority byla jeho touha po vítězství překvapením, a proto se jim povedlo stáhnout náskok pouze o deset minut. Druhý v celkovém pořadí Julian Alaphilippe totiž ztrácel více než 5 minut.
6. etapa Arpajon-sur-Cère – Montauban 187 km
Poslední rovinatá etapa před návštěvou Pyrenejí. V úniku se představil vedle Yukia Arashira i Jan Bárta. Oběma se povedlo vybudovat si náskok 6 minut, ale ani takovýto handicap pelotonu nevadil a uprchlíky sjel. V závěrečném spurtu se nejlépe předvedl Mark Cavendish, který si připsal své 29. vítězství na Tour de France a zároveň si tím zajistil pro další etapu zelený trikot pro nejlepšího spurtera.
Mezi favority se nic zvláštního nestalo, a tak byl Roman Kreuziger i nadále klasifikován na 18. místě se ztrátou téměř pěti a půl minuty na Grega Van Avermaeta.
7. etapa L’Isle-Jourdain – Lac de Payolle 162 km
První návštěva hor na jihu Francie. Pořadatelé na začátek nepřipravili nijak složitý profil tratě. V podstatě v něm byl pouze jediný výstup ohodnocený kategorií 1 – výstup na Col d’Aspin. Už na druhém kilometru se zformoval únik, ve kterém nechyběl Peter Sagan. Jako stín se k němu připojil i muž v zeleném Mark Cavendish. Celá skupina byla dojeta na 40. kilometru a začínalo se od začátku.
Ve druhém úniku dne se objevila zajímavá jména. Především útok Grega Van Avermeata, který hájil žlutý trikot, se neočekával. Vedoucí skupina však čítala 29 jezdců a peloton předpokládal, že takto početná skupina nemá šanci na únik. Opak byl pravdou. V momentě, kdy se zdálo, že se náskok vedoucí skupiny ztenčuje, se vpředu vytvořil miniúnik, ke kterému se dotáhl i Stephen Cummings. Ten včas nastoupil a dojel si pro etapový vavřín. Excelentní stíhající jízdu předváděl Vincenzo Nibali, ale Brita ne a ne polapit.
Greg Van Avermaet dojel sice se ztrátou více než tří minut na vítěze, ale najel na peloton další cenné vteřinky.
8. etapa Pau – Bagnères-de-Luchon 183 km
Etapa s legendárním výjezdem na Tourmalet, na kterém byl první Thibaut Pinot a kde začal jeho souboj s Rafalem Majkou o puntíkovaný dres. Na konci dne se smál čerstvý mistr Polska.
Překvapení dne však přišlo po projetí prémie na vrcholu Col de Peyersourde. Zde byla celá skupina favoritů, včetně Romana Kreuzigera, pohromadě a chystala se k občerstvení před závěrečným sjezdem. Všem „vypálil rybník“ Chris Froome, který se nenamáhal s občerstvováním a vystřelil vpřed. Nabral několik cenných vteřinek a i ve sjezdu ukazoval, že se naučil zase něco nového. Svůj vybudovaný náskok udržel až do cíle a zajistil si i žlutý trikot.
Skupinu favoritů přivedl do cíle Daniel Martin, Roman Kreuziger projel cílovou páskou jako pátý, což v celkové klasifikaci znamenalo posun na 12. místo se ztrátou 34 vteřin na žlutého Frooma.
9. etapa Vielha Val d’Aran – Andorre Arcalis 184 km
Královská pyrenejská etapa se nesla ve znamení stahování náskoku Petera Sagana na Marka Cavendishe a pokračovaní souboje Pinot – Majka o puntíkatý trikot.
První únik dne, ve kterém byl i Peter Sagan mohl být poměrně brzy zlikvidován. Ale nestalo tak a to především duchapřítomnosti Alejandra Valverdeho, který se do vedoucí skupiny dotáhl společně s Albertem Contadorem. Díky tomu si mohla vedoucí skupina vypracovat až 10 minut náskoku, což zaručovalo Peteru Saganovi, že by mohl získat plný počet bodů na jediné sprinterské prémii dne. Také se tak stalo a aktuální mistr světa se vedoucímu Britovi Cavendishovi přiblížil na 7 bodů.
Grády měl i pokračující souboj z minulé etapy mezi Pinotem a Majkou. Majka na to šel lišácky. Nechával Pinota „vyšťavit se“ v souboji s De Gendtem, aby v závěrečném stoupání byl na tom fyzicky lépe. Byť Polák přijel před Francouzem, tak puntíky poveze po dni volna právě Pinot. Ten sice dojel na šesté příčce, zatímco Majka na třetí, ale rozdíl mezi nimi činí 3 body.
Překvapení však byl útok Toma Dumoulina, který není považován za excelentního vrchaře. Ovšem v dešti a kroupách předvedl neskutečný výkon a zaslouženě zvítězil. Stíhající dvojice Costa – Majka, na něj ztratila 38 vteřin.
Skupina favoritů se víceméně pohlídala. Větší ztrátu zaznamenal jen Roman Kreuziger s Alejandrem Valverdem. O několik sekund navíc nabral Fabio Aru, kterému vydatně pomáhal Vincenzo Nibali.
Peloton však přišel o jednoho z favoritů na celkové prvenství – Alberta Contadora. Ten se sice v prvním stoupání dne pokusil zjistit, jak na tom je, ale jeho fyzický stav (ráno měl teplotu) mu nedovoloval pokračovaní a 100 kilometrů před cílem ukončil své účinkování na letošním ročníku Staré dámy.