Přestupové spekulace

nabor

Rok se s rokem sešel a znovu se začíná rozbíhat přestupový kolotoč. V tomto článku se zaměříme na jezdce, kterým končí smlouva a kam se případně budou stěhovat. Nevyhneme se ani předpokladům o týmech, které vzniknou/zaniknou, a které postoupí do World Tour.

Nejprve se zaměřme na týmy. Z dosavadních informací víme jen to, že týmy IAM a Tinkoff po sezóně s největší pravděpodobností skončí. Zlé jazyky (Oleg Tinkoff) predikovali i konec týmů BMC a Katusha, ale to se zatím nepotvrdilo.

Po týmech IAM a Tinkoff se objeví dvě volná místa ve World Tour. Na jedno je favorizován projekt bahrajnského prince, který podle nejnovějších informací vznikne, ale příliš informací svět nemá. Naopak o druhém uchazeči se mluví až moc.

Bora-Argon (nově Bora-Hansgrohe) se rozloučí s výrobcem kol Argon, k tomu získal sponzora Hansgrohe, který vyrábí doplňky do kuchyní a koupelen, především baterie do sprch a umyvadel. Nový výrobce kol nebude nikdo menší než Specialized, který do týmu přidá další peníze, aby zde jezdili ty největší hvězdy.

AG2R

Tradiční tým má svou největší hvězdu podepsanou, ale i tak smlouva končí třeba Domenicu Pozzovivovi nebo Janu Bakelantsovi, navíc Jean-Christophe Péraud kroutí poslední sezónu a AG2R bude nuceno posilovat, i když se u Pozzoviva i Bakelantse předpokládá podpis nové smlouvy.

Astana

Kazachům nastává velký problém. Jeden ze šesti jezdců, kteří vyhráli všechny GT patrně odejde. Vinokurov sice tvrdí opak, ale informace o Nibaliho přestupu se zdají být více než reálné. Nejvíce byl spojován s Trekem, to ale opadlo po příchodu bahrajnského prince. Nyní se zdá být skoro jisté, že Nibali spojí síly s Bjärne Riisem a bahrajnským projektem. Předpokládá se, že s ním půjdou i Agnoli, Vanotti, uvidíme zdali i nestárnoucí Scarponi nebo Ukrajinec Grivko. Smlouva končí i talentovanému Lutsenkovi, rychlíkovi Guardinimu a Larsi Boomovi, který po přestupu do Astany vystoupil ze stínu Sepa Vanmarcka, hlavně loni, letos to nebyla žádná sláva. Vinokurov se bude muset na trhu hodně snažit. Další velkou ztrátou bude Diego Rosa, který je spojován s týmem Bora-Hansgrohe, ale také se sestavou Sky.

BMC

Zde ční nade všemi jedno jméno. Je to Philippe Gilbert, čerstvý mistr Belgie, který už ohlásil, že tým opustí. Jinak se o něm mlčí. O kom se tolik nemluví je Richie Porte, který podepsal smlouvu na rok, ale dá se čekat, že prodlouží. Smlouva končí i Darwinu Atapumovi (Top 10 na Giru), Peteru Velitsovi, Stefanu Küngovi, Silvanu Dillierovi nebo Tayloru Phinneymu.

Cannondale-Drapac

Hvězdy zůstanou, ale jezdci druhého sledu jsou bez smlouvy. Mezi nimi jsou Ramunas Navardauskas, Joe Dombrowski (který se skvěle prezentoval na Tour), Moreno Moser nebo Davide Formolo. Nyní je jasné, že do týmu příjde vítěz jedné z etap na Kolem Rakouska Brendan Canty (Drapac).

Dimension Data

Jako u Cannondalu, tak i zde nepůjdou na trh hlavní hvězdy. I když třeba Stephen Cummings je obávané jméno, ale pro tohoto Brita patrně zůstane působiště stejné. Z dalších jmen jsou to například Tyler Farrar, který už je pouze odleskem své staré slávy, dráhař Theo Bos, vrchaři Omar Fraile, Natnael Berhane, Meerhawi Kudus, Serge Pauwels, Cameron Meyer, Igor Anton nebo nadějný spurter Kristian Sbaragli.

Etixx-Quick Step

Narozdíl od Cancellary chce pokračovat. Otázka, zda mu Patrick Lefévre nabídne smlouvu. Řeč není o nikom menším, než o Tomu Boonenovi. Dalším velkým jménem, kterému končí smlouva je Tony Martin a zde se předpokládá, že odejde do Bory-Hansgrohe. Do třetice je to Matteo Trentin. Jezdec, který je použitelný kdekoliv. Vyhrál spurt na Tour de France, pomáhal lídrům na kostkách a ovládl i kopcovitou etapu na Giru. Dokáže skočit do úniku, nebojí se nastupovat. Bez smlouvy budou i Gianni Meersman, Yves Lampaert, Stijn Vandenbergh, Martin Velits, Fabio Sabatini nebo Iljo Keisse.

FDJ

Pinot i Reichenbach smlouvu mají, tedy klid a u jezdců bez smlouvy se předpokládá, že smlouvu podepíší. Jde například o dvojnásobného mistra Francie Arthura Vichota, klasikáře Yoanna Offreda, vrchaře Alexandera Genieze a Kennyho Elissonda nebo Steva Morabita.

Lampre-Merida

Hodně se spekuluje o tom, zda se tento tým vůbec udrží. Kdyby ano, patrně příjde o svou nejzářivější hvězdu – Ruie Costu. Ale kam by zamířil je otázkou. Možnost by mohla být třeba v Bahrajnu. Bez smlouvy je i druhá velká hvězda Diego Ulissi, který patrně podepíše kontrakt nový. K dalším závodníkům bez smlouvy patří Yukia Arashiro, Tsgabu Grmay, Jan Polanc nebo Davide Cimolai.

Lotto Soudal

Tento tým už připisuje ztrátu nyní, když po sezóně končí Gregory Henderson, jinak by se sestava měnit neměla. Bez smlouvy je Thomas De Gendt nebo Tosh van der Sande, ale u obou se dá očekávat podpis nové smlouvy.

Movistar

Stejná situace je i tady. Smlouva končí Giovannimu Viscontimu, Winneru Anaconovi, Imanolu Ervitimu, Jonathanu Castroviejovi nebo JJ Lobatovi. U všech těchto borců se předpokládá podpis smlouvy nové.

ORICA-BikeExchange

Zas tolika jezdcům smlouva nekončí, ale o to větší jména to jsou. Na čele spekulací je Michael Matthews, který se nedokáže snést se Simonem Gerransem v boji o post jedničky. Gerrans je o trochu lepší klasikář, Matthews o trochu lepší spurter. Mladší z této dvojice je letos bez smlouvy a předpokládá se přestup. Na čele seznamu je Giant – Alpecin. Mezi další borce bez smlouvy se řadí Caleb Ewan, bratři Yatesovi nebo Daryl Impey.

Team Giant – Alpecin

Giant musí řešit problém – John Degenkolb je na odchodu do Treku – Segafredo. Proto se mluví o Matthewsovi jako o náhradě. Bez smlouvy je také Laurens Ten Dam, který je na Tour k ruce Warrenu Barguilovi, uvidíme, jestli bude pokračovat v kariéře. Bez smlouvy je i Roy Curvers, což by byl problém pro firmu Alpecin, která ho, společně s Tomem Dumoulinem, využívá ve své reklamě.

Team Katusha

Hned dvacet jezdců bez smlouvy. Kristoff a jeho norská parta sice smlouvu má, ale jeho rozjížděči Guardini, Haller a Morkov smlouvu nemají. Bez smlouvy je i Jurgen van den Broeck nebo Tiago Machado. Smlouvu nemá ani rychlík Porsev. Navíc po sezóně končí Joaquim Rodríguez.

Team LottoNL-Jumbo

Na první pohled půjdou na trh velká jména, ale tušíme, že zůstanou loajální. Konkrétně jde o Wilca Keldermana a Sepa Vanmarcka. Bez smlouvy je i George Bennett, Jos van Emden nebo Moreno Hofland.

Team Sky

Z nebeské letky možná vypadnou její důležití členové. Smlouva končí jezdcům jako je Vasil Kiryienka, Wout Poels, Sergio Henao, Ian Stannard, Peter Kennaugh, Nicolas Roche a Leopold König. O Königovi se mluví ve spojitosti s Borou-Hansgrohe. Další bez smlouvy jsou třeba Elia Viviani, Ben Swift, Lars Petter Nordhaug nebo Salvatore Puccio.

Trek-Segafredo

Je hodně pravděpodobně, že jejich řady rozšíří další z jezdců, kteří vyhráli všechny tři Grand Tour – Alberto Contador. Dalším jménem, které je často spojováno s Trekem, je John Degenkolb, který má zacelit citelnou mezeru po Cancellarovi na klasikách. Trek se bude také hodně ohánět, protože je možné, že se rozloučí i s Ryderem Hesjedalem. Bez smlouvy je i Bauke Mollema, Fränk Schleck, Riccardo Zoidl, Peter Stetina, Jack Bobridge, Julian Arredondo, Fabio Felline nebo Haimar Zubeldia.

IAM a Tinkoff

Nyní se podíváme na dva týmy, které se s pelotonem rozloučí. IAM pošle na trh 27 závodníků. Jsou mezi nimi jezdci, kteří by nové uplatnění mohli najít rychle. Například Mathias Frank, Jarlinson Pantano, Jérome Coppel, Sondre Holst Enger, Matthias Brändle, Stefan Denifl, Leigh Howard nebo Matteo Pelucchi.

Stejný počet pošle na trh i Tinkoff. O spojení Contador – Trek se mluví jako o hotovém, to samé platí o dvojici Peter Sagan – Bora. Oba hráči by s sebou měli vzít své domestiky. U Contadora jde o Jesúse Hernandéze a Sérgia Paulinha. U Sagana jde o Juraje, Michaela Koláře, Erika Bašku a Macieje Bodnara. Možná i Oscar Gatto by mohl doplnit Saganovu sestavu. Ve spojení s Borou se mluví i o Majkovi a nově (po neshodách s Contadorem) i o Kreuzigerovi. Ovšem z Tinkoffu vyplave i mnoho dalších špičkových jezdců jako třeba Michael Valgren, Yuri Trofimov, Jay McCarthy, Robert Kiserlovski, Manuele Boaro nebo Adam Blythe a také veteráni Daniele Bennati a Matteo Tosatto.

Bahrajn a Bora – Hansgrohe

U projektu bahrajnského prince je řeč o jediném jméně – Vincenzo Nibali. S ním by měla přijít početná skupina domestiků. Jinak se moc o tomto projektu nemluví.

Naopak Bora, to je jiné. O Saganovi a jeho partě je téměř jasno. Údajně i Majka s Tony Martinem jsou blízko smlouvě. Nově se mluví i o Königovi s Kreuzigerem a o posile pro Saganův vlak a posilách na klasiky.

Jezdci bez smlouvy v Pro Continental

Bez smlouvy je Nicola Ruffoni, který předváděl dobré výkony ve spurtech na Giru a na nedávno skončeném podniku Kolem Rakouska vyhrál dvě etapy. Uvidíme, zda po něm šáhne někdo z vyšší kategorie nebo prodlouží smlouvu s Bardiani.

O Boře-Hansgrohe se hodně spekuluje ve spojení s velkými jmény, ale smlouva končí například jezdcům jako Patrick Konrad, Bartosz Huzarski, Andreas Schillinger, Dominik Nerz nebo Shane Archbold.

Velké problémy bude řešit Caje Rural. Končí jim několik klíčových mužů. Carlos Barbero, Pello Bilbao, David Arroyo, Lluís Mas, José Goncalves, Sergio Pardilla a Hugh Carthy. Minimálně Carthy s Goncalvesem mohou pomýšlet na World Tour, ale i ostatní jsou kvalitními vrchaři a neztratili by se.

V CCC končí smlouva legendám, ale i oběma Čechům. Jan Hirt by po výhře na Rakousku také mohl poskočit do nejvyšší kategorie, Josef Černý je zase dobrý na klasikách. Smlouva končí také Víctoru de la Partemu nebo Davide Rebellinovi a Sylwestrovi Szmydtovi.

Cofidis si musí pojistit závodníky jako Nicolas Edet, Daniel Navarro nebo Arnold Jeannesson.

U Direct Energie jsou bez smlouvy tři klíčový muži – Bryan Coquard, Romain Sicard a Thomas Voeckler. U Voecklera se spekuluje o konci kariéry, uvidíme, jak se miláček publika rozhodne.

Tým Fortuneo-Vital Concept nenominoval Pierricka Fedriga na Tour a ten ukončil kariéru. Bez smlouvy jsou i Chris Anker Sorensen, Anthony Delaplace, Vegard Breen, Brice Feillu, Armindo Fonseca a také objev Tour – Daniel McLay, po kterém dost možná šáhne někdo z World Tour.

Bez smlouvy je i Jiří Polnický (VERVA-ActiveJet), který u polského manšaftu novou smlouvu asi nalezne.