Joaquim Rodríguez jede svoji poslední sezónu!


Joaquim „Purito“ Rodríguez o volném dni oznámil, že letos jede svoji poslední sezónu a peloton tak přijde o jednu z velkých hvězd.

Svoji dlouhou kariéru začal už v roce 2000 v týmu O.N.C.E a zůstal zde až do zániku týmu v roce 2003. Další tři sezóny byl členem stáje Sunier Duval. Ještě v průběhu roku 2006 přestoupil do týmu Caisse d´Epargne a byl zde druhým lídrem za Valverdem a zde také začaly jejich spory. Proto se v roce 2010 upsal novému ruskému projektu Katusha, kde svou kariéru dokroutí.

Za 16 let jeho působení napříč pelotonem vyhrál 44 závodů a etap (zatím).

První výhru zaznamenal v roce 2003 na Paříž – Nice. Ten samý rok si připsal etapu i na Vueltě. Jeho největším cílem byla výhra na Grand Tour, ale to se mu nepovedlo. Nejblíže tomu byl v roce 2012, kdy podlehl pouze o 16 vteřin Ryderu Hesjedalovi, kdy mu zase jednou zlomila vaz časovka. Na Tour byl třetí v roce 2013 a i letos ji má slibně rozjetou, ale čekají nás dvě časovky.

Na Vueltě vyhrál devět etap, dvakrát se radoval na monumentu Kolem Lombardie (2012, 2013), dvakrát vyhrál závod Kolem Katalánska (2010, 2014), Kolem Baskicka (2015), jednou uspěl i na Mur de Huy (2012) a také, když sem dojížděla loni Tour, vystoupal na vrchol nejrychleji. K tomu přidal další dvě etapy na největším etapáku planety.

Letos sezónu začal na Volta a la Comunitat Valenciana, kde dokončil až 22. Další závod, Volta ao Algarve, nedokončil. Poté se představil na Tirrenu-Adriaticu (až 81.). Lépe si vedl na Kolem Katalánska – 11. celkově a na Kolem Baskicka – 5. celkově. Poté nastoupil do ardenských klasik. Na Amstelu nedokončil, Valonský šíp dokončil až na 28. místě. Nejlépe se mu vedlo na Lutychu, kde byl 8. Poté si dal pauzu a vrátil se až na Dauphiné, kde také nezářil a závod nedokončil. Poté naskočil do španělského mistrovství, kde byl 37. a nyní jede na Tour, kde je průběžně 5.

Peloton přijde o jednu z největších hvězd a také o miláčka publika Purita. Měl by startovat na klasice San Sebastian, olympiádě, španělské Vueltě a také na Lombardii.