Střecha Tour a pak klasikářský závěr

nabor

10. etapa dá nejprve na nejvyšším bodě závodu Port d’Envalira sbohem Pyrenejím, hned na to však zamíří zpět k Centrálnímu masivu, jehož jihozápadní okraj se postaví do cesty spurterům.

Profil 10. etapa Tour de France 2016Stoupat se bude hned od začátku, který ještě bude hostit Andorra. Port d’Envalira má délku 22,6 km a průměrný sklon 5,5 %. Krom 10 vrchařských bodů je v sázce cena Henriho Desgrange. Desgrange byl prvním ředitelem Tour de France a také jako první vedl Vélodrome d’hiver, první stálou krytou cyklistickou dráhu ve Francii. Obě funkce vykonával od roku 1903.

Sjezd z Envaliry má dobře 40 kilometrů, na kterých ještě bude získávat únik, na francouzské rovině by ale měly iniciativu převzít týmy s ambicí na ovládnutí etapy. Klíčová pasáž začne 10 kilometrů před cílem s nájezdem na Côte de Saint Ferréol. Ani ne dvoukilometrová prémie má průměr 6,6 %, který vytvářejí dvě prudší rampy na jejím začátku a konci – středová pasáž je pozvolná. 3,5 kilometru před cílem přijde ve sjezdu možná klíčový bod etapy v podobě velmi prudké zatáčky na levou ruku.

Počasí by se mělo umoudřit. Ustoupí horka, přesto by se mělo dojíždět bezpečně na suchu.

Dá se předokládat, že do cíle dojede pohromadě něco ke stovce jezdců. Sagan, Kristoff či Matthews by mezi nimi rozhodně neměli chybět, stoupání nejspíš přejede i Coquard. Jak na tom budou Kittel, Greipel, Cavendish, Groenewegen nebo McLay, těžko říci.

Agresivní cyklisté typu Van Avermaet, Gallopin, Alaphilippe, Bakelants pochopitelně budou chtít spurtu zamezit. Nicméně za sucha, které umožňuje rychlý sjezd i pelotonu, jejich šance nejsou dominantní.

10. etapa Tour de France začíná ve 12:30, přenosy se vrací na druhou hodinu odpolední. Desátým dílem pokračuje i naše facebooková tipovací soutěž.