První profesionální výhra pro Einera Rubia na vrcholu Jebel Jais

nabor

Stoupání Jebel Jais zvládl nejrychleji Einer Rubio. Pro druhé místo si dojel Remco Evenepoel a přebírá celkové vedení. Jeho náskok je však jen velmi malý a celkové pořadí je stále otevřené.

UAE Tour poprvé zažilo poklidnější start etapy. Vytvořil se únik ve složení Edward Planckaert (Alpecin-Deceuninck), Oier Lazkano (Movistar), Riccardo Lucca a Filippo Magli (oba Green Project-Bardiani CSF-Faizanè). Tato skupina si vytvořila až šestiminutový náskok.

Jenže netrvalo dlouho a do pelotonu se opět začal opírat vítr. 80 kilometrů před cílem se začal dělit, nicméně oproti 1. etapě se peloton opět spojil. Jezdci tušili, že je čekají ještě dlouhé kilometry se závěrem na stoupání Jebel Jais.

Jebel Jais je stoupání, které měří 19 kilometrů. Nicméně rozestupy jsou na něm tradičně jen minimální. Průměrný sklon je totiž jen 5,6%, což nedává moc prostoru k nástupu.

Přesto se zde poměrně rychle zbavil svých kolegů z úniku Oier Lazkano a pokusil se peloton zaskočit sám. Peloton měl však celou dobu vše pod kontrolou a Lazkano byl dojet v bezpečné vzdálenosti před cílem jen krátce po zbytku původního úniku.

Aktivní se snažili být jezdci týmu UAE, když nejdříve nastupoval Mikkel Bjerg a poté Marc Soler. Nicméně peloton jim nedal příliš prostoru.

Ačkoliv sklon stoupání nebyl příliš náročný, peloton se začal poměrně rychle zmenšovat. Celkoví favorité se vzájemně hlídali a bylo jasné, že nastoupit bude v této situaci jen velice obtížné.

Necelých 10 kilometrů před cílem toho využil Movistar. Albert Torres nastoupil společně se svým týmovým kolegou Einerem Rubiem. Torres odvezl Rubia od pelotonu a jeho práce skončila. Rubia však čekal těžký úkol – musel se sám poprat se zbytkem stoupání proti celému pelotonu.

Rubio sice nebyl mimo celkové pořadí, ale ty nejvyšší příčky bezprostředně neatakoval. Týmy prvních dvou závodníků v celkovém pořadí, tedy Soudal-Quick Step a Ineos, tak nemusely bezprostředně reagovat. Rubio si tak vytvořil až minutový náskok, přičemž v ne tak prudkém sklonu se rychle blížil cíli.

Dala se čekat aktivita týmu UAE, který si po neúspěšných prvních 2 etapách stanovil etapové prvenství jako cíl. Před etapou však odstoupil Jay Vine, kvůli problémům s kolenem, a Marc Soler i Mikkel Bjerg po předchozích nástupech již v hlavní skupině nefigurovali.

To vše zapříčinilo, že výborně jedoucí Einer Rubio si nakonec mohl dojet až pro etapové prvenství.

Peloton nakonec přivedl se ztrátou 14 sekund Remco Evenepoel. Belgičan tak získal 6sekundový bonus za druhé místo a díky dobrému sprintu si vytvořil i sekundový náskok na ostatní. Luke Plapp finišoval jako pátý a o dres lídra tak přišel. Na Evenepoela však ztrácí jen 7 sekund, třetí Bilbao pak 11 sekund. Na jezdce stále ještě čeká královská etapa na Jebel Hafeet, a tak o celkovém vítězi není zdaleka rozhodnuto.

Zdroj fotografie: Sprint Cycling Agency