První monument sezóny – Primaveru vyhrál Michał Kwiatkowski!

nabor

108. ročník závodu Milán – San Remo zná svého vítěze. Tím se stal Michał Kwiatkowski (Sky). Polák ve spurtu tříčlenné skupiny porazil Petra Sagana (Bora-Hansgrohe) a Juliana Alaphilippa (Quick-Step Floors). Tato trojice odjela na vrcholku Poggia a nikdo ji už nedokázal dohnat.

Krátce po startu se vytvořil únik, kde byli Nico Denz (AG2R), Mattia Frapporti (Androni Giocattoli-Sidermec), Mirco Maestri (Bardiani-CSF), William Clarke, Tom Skujinš (oba Cannondale-Drapac), Ivan Rovny (Gazprom-RusVelo), Alan Marangoni (Nippo-Vini Fantini), Umberto Poli (Novo Nordisk), Federico Zurlo (UAE Team Emirates) a Julen Amezqueta (Wilier-Triestina). Jejich maximální náskok se vyšplhal k pěti minutám, ale především sestava FDJ držela únik v pohodlné vzdálenosti.

Na Passo del Turchino potkal pád Salvatore Puccia (Sky), který odpadl z pelotonu. Nad tratí se v tu chvíli začala zatahovat černá mračna a schylovalo se k dešti, ale nakonec se pouze zatáhlo a déšť se na jezdce nesnesl.

90 kilometrů před cílem se na čele pelotonu se objevily další týmy – Dimension Data, AG2R, Bora-Hansgrohe nebo Cofidis a rozestup klesl pod tři minuty. Před Tre Cappi (55 km před cílem) se rozestup snížil na 1:30 a na čele se seřadily týmy jako by se schylovalo k závěrečnému spurtu. Na čele se rázem objevily sestavy Treku, BMC, AG2R, ORICY, Quick-Stepu, Dimension Data, Bory, Sunwebu, FDJ nebo Sky.

Aktivita AG2R se projevila na Capo Melle, kdy odjel Alexis Gougeard. Nikdo se k němu nepřidal a po pár kilometrech byl zpět v pelotonu.

27 kilometrů před cílem začala Cipressa a únik byl pohlcen. Nastoupit zkusil ještě Ivan Rovny, ale ani on nezůstal na čele o moc déle. S ním to zkusili ještě Will Clarke a Julen Amezqueta, ale na čele o moc déle nezůstali.

Na Cipresse vyprovokoval útok tým Sunweb a potrhal peloton. Na chvíli se oddělila skupina, kde byli například Tom Dumoulin, Daniel Oss nebo Luke Rowe, ale balík se spojil a Sunweb rozjel znovu vysoké tempo, když se na čele usadili Simon Geschke a Tom Dumoulin. Oba natáhli balík a odnesl to Mark Cavendish.

Po sjezdu z Cipressy vypálil Tony Gallopin. K němu se dolepili další jezdci jako Daniele Bennati, Philippe Gilbert, Matteo Trentin nebo Daryl Impey, ale tým Bora tento útok pokryl a obě skupiny byly rychle spojeny. Následně se situace uklidnila a před Poggiem vytáhl na čelo svůj tým Tom Boonen.

Na Poggiu se vůbec nic nestalo. Na čelo najel tým Sky, před nimi se usadil Tom Dumoulin a zkusil peloton znovu potrhat, ale bez výsledku. Až na vrcholu odjel Peter Sagan. Za ním se pokoušeli zareagovat Sonny Colbrelli a John Degenkolb, ale Sagan je utrhl. Proto za ním vyrazili vyslanci Elii Vivianiho a Fernanda GaviriiMichał Kwiatkowski a Julian Alaphilippe.

Tato trojice sjela z Poggia s náskokem skoro 20 sekund a bylo jasné, že se bude vítěz rekrutovat z této trojice. Peloton nakonec mohutně dotahoval, ale bez výsledku a spurt o čtvrté místo pro sebe rozhodl Alexander Kristoff.

Alaphilippe s Kwiatkowskim nakonec dostali od týmu volnou ruku a na rovině se střídali na čele, ale na posledním kilometru zůstal na první pozici Sagan a musel jet spurt z první pozice. Kwiatkowski za ním nechal drobnou mezeru a zdálo se, že mistr světa zvítězí, ale Polák mezeru dotáhl a začal vlastní spurt, který dovezl k vítězství. Sagan o decimetry prohrál a na Alaphilippa zbylo třetí místo.

https://www.youtube.com/watch?v=pbs4D6Lg9Fo

[cyklostat id=“Milano-Sanremo“ etapa=“0″ rok=“2017″ nadpis=“Milán – Sanremo 2017″]