Zemřel Roger Pingeon, vítěz Tour i Vuelty

nabor

Ve věku nedožitých 76 let zemřel 19.3.2017 na infarkt Roger Pingeon, muž který vyhrál Tour de France 1967 a Vueltu 1969. Za poslední 4 měsíce je to již třetí úmrtí z řad vítězů Staré dámy po Ferdi Küblerovi a Rogeru Walkowiakovi.

Roger Pingeon se narodil roku 1940 jako čtvrtý z pěti synů v malém městečku Hauteville-Lompnes, které se proslavilo těžbou mramoru. Zde poté vyrůstal a zde také objevil krásu závodění na kole.

Svou první profesionální smlouvu podepsal roku 1965 s Peugeotem a do velké cyklistiky následně vletěl jako ďabel. Ješte v tom samém roce dojel 5. na Chrono des Nations, 5. na Critériu du Dauphiné a celkově 12. na Tour de France. Další rok již dojel na Tour 8. a naplno ukazoval svůj potenciál.

V sezoně 1967 se poté nesmazatelně zapsal do historie, když ovládl 5. etapu a následně i celou Tour de France. Přestože se původně měl o pozici lídra dělit s Raymondem Poulidorem a Lucienem Aimarem (na Tour se tou dobou opět vrátil systém s národními týmy), postupem času se stal jediným lídrem a získal podporu i samotného Poulidora.

Jeho vítězství ale zastínila jiná událost. A to smrt jeho týmového kolegy z Peugeotu Toma Simpsona při výjezdu na Mont Ventoux. Kvůli tomu se tak ani pamětníkům nevybaví jméno Pingeon jako první při zmínce o Tour 1967.

Ani poté se Pingeon neztratil a již další rok vyhrál na Tour dvě etapy a celkově dojel 5. A rok na to ovládl Vueltu, ovládl na ní dvě etapy a k tomu ještě přidal etapové vítězství na Tour de France a celkové 2. místo.

Stáří strávil nedaleko svého rodného města jako příležitostný odborník pro francouzskou a švýcarskou televizi.