První horský dojezd uvidí Abetone

nabor

Čas pro první větší útoky mezi favority. Z místa včerejšího dojezdu v La Spezii se peloton, po prvních etapách s pády a rychlým tempem již nikoli nejčerstvější, vydá na 152 kilometrů dlouhou štreku na „dvojku“ v Abetone.

Pátá etapa Giro d’Italia již opustí území Ligurie a posune se o něco východněji do provincie Pistoia a stejnojmenného pohoří, v němž se nalézá i cílová vesnice Abetone, v překladu „velká jedle“. Závěrečné stoupání je sice jen druhé kategorie, ale už včera jsme mohli vidět, že samotná kategorizace výšlapu ne vždy zhodnocuje jeho potenciál k nadrobení pelotonu. Nicméně určitě uvidíme i kopce, které budou favoritům působit větší problémy. Abetone je poměrně plynulé a oslovuje spíše délkou než vysokými sklony (17 km, 5,5 %). Vyhovovat by mělo tempařům.

Počasí zůstane teplé a slunečné, neboť se však peloton dostane již dost nad tisíc metrů, neměla by teplota nijak omezovat výkony předních vrchařů.

Pole favoritů této etapy bylo známo již před Girem a zásadněji se nemění. Chybí zraněný Pozzovivo a překvapivě ztratil včera Urán. Zcela ze hry na celkové pořadí je Ilnur Zakarin, jenž se ovšem mezi favority vyhoupl jen díky senzační výhře v Romandii. Naopak sebevědomě vypadala Astana a Fabio Aru, poměrně relaxovaný byl i Tinkoff-Saxo s Contadorem a Sky s Portem, byť jeho pravá ruka Leopold König nedokázala zareagovat na závěrečné zrychlení a zůstala ve druhé skupině. Dnešek by ale právě jemu měl svědčit mnohem více. Příležitosti na dílčí výhru by se v případě váhání ostatních mohl ujmout Van den Broeck, jehož letos zajímají úspěchy všeho druhu.5. etapa Gira už bude opravdovým soubojem favoritů

Samozřejmě, že favorit na celkové pořadí také vůbec nemusí být tím, kdo první horskou etapu opanuje. Závodníci jako Stefano Pirazzi či po odstoupení Pozzoviva uvolněný Betancur se budou soustředit na etapové triumfy a mohly by je zajímat vrchařské body. Ukázat se budou chtít rovněž menší stáje jako CCC Sprandi Polkowice (Szmyd, Paterski) či Nippo – Vini Fantini (Damiano Cunego). Titul „hvězda dne“ by mohl být atraktivní rovněž pro Diega Ulissiho.

Pokud se nebude dít nic překvapivého, o zásadní dění páté etapy nepřijdete, pokud zapnete televizi kolem čtvrté. Střední predikce dojezdu je v 17:12.