Formolo vyhrál 4. etapu Gira. Clarke je v růžovém

nabor

Davide Formolo dokázal zvítězit ve 4. etapě Gira s cílem v La Spezii. Zaútočil z úniku a mohl se radovat z životního úspěchu. Do růžového se oblékl Simon Clarke z Oricy.

Co se dělo

Výhra Formola byla jen jednou z mnoha zajímavých událostí dne.

Roman Kreuziger v úniku dne
Roman Kreuziger v úniku dne

Už velmi početný únik byl toho důkazem a zajímavá jména v něm ještě větším. S Formolem jel v úniku i jeho kolega Tom Danielson (oba Cannondale-Garmin), Franco Pellizotti (Androni Sidermac), Simon Clarke (Orica-GreenEdge), Amaël Moinard (BMC), Andrey Zeits (Astana), Arnaud Courteille (FDJ), Chad Haga (Giant-Alpecin), Matteo Montaguti (AG2R-La Mondiale), Martijn Keizer (LottoNL-Jumbo), Sonny Colbrelli (Bardiani-CSF), Mauro Finetto (Southeast), Tsgabu Grmay (Lampre-Merida), Andrey Amador (Movistar), Yonathan Mosalve (Southeast). Roman Kreuziger (Tinkoff-Saxo), Darwin Atapuma (BMC), Davide Malacarne (Astana), Eduard Michael Grosu (Nippo-Vini Fantini), Salvatore Puccio (Team Sky), Kanstantsin Siutsou (Team Sky), Esteban Chaves (Orica-GreenEdge), Sylvester Szmyd (CCC), Simone Stortoni (Androni Sidermac), Pavel Kochetkov (Katusha), Pieter Weening (Orica-GreenEdge), Eduardo Zardini (Bardiani CSF) a Maxime Monfort (Lotto-Soudal).

Přítomnost Romana Kreuzigera, 5. muže v pořadí, byla velmi alarmující, ale peloton nebyl ochotný spolupracovat a nechal jim přes 10. minut náskoku. Nakonec Astana a Etixx začali pomalu sjíždět závodníky na čele. Nejdříve to zkusili Pellizotti a Montaguti, ale jejich pokus asi 60 km před cílem neměl moc valný úspěch.

Pod stoupáním na La Speziu vyrazil z čelního úniku Davide Formolo. V tu dobu byl náskok stále přes 1 minutu a 30 sekund. Za chvíli na Formolův útok reagovali Visconti a Moinard, ale nedokázali mladého Itala dohonit. Astana mezitím postupně stahovala jednotlivce z úniku. Při stoupání na La Speziu přišel na řadu i první souboj favoritů. Zaútočil Fabio Aru, na to reagovali Alberto Contador, Richie Porte nebo Jurgen Van Den Broeck. Kdo však nezareagoval, byl Rigoberto Uran a Leopold König a ztratili.

V tu chvíli se za Formolem vytvořila stíhací skupina, kde byli zmiňovaní favorité a jejich domestici z úniku, včetně Romana Kreuzigera. Ještě za Uranem zůstali Hesjedal, Betancur, Zakarin, Ulissi nebo Ivan Basso a hlavně růžový muž Michael Matthews. Orica však zoufat nemusela, protože ve skupině favoritů měli Simona Clarka a Estebana Chávese.

Nový lídr závodu Simon Clarke, již třetí majtel po čtyřech etapách
Nový lídr závodu Simon Clarke, již třetí majtel po čtyřech etapách

A právě Clarke si dospurtoval pro druhé místo v etapě o růžový dres. Třetí byl nakonec Yonathan Monsalve (Southeast).

V cíli si Simon Clarke myslel, že vyhrál etapu, ale pozorný Visconti ho upozornil, že je „pouze“ druhý (více se dozvíte v následujícím odkazu: https://www.worldtourcycling.cz/video-stastny-porazeny-simon-clarke.)

Češi

Roman Kreuziger byl dnes 13. v etapě, ztratil 22 sekund na Formola, ale v celkovém pořadí se posunul už na 3. místo a ztrácí 17 sekund na Clarka. Leopold König finišoval jako 23. 1 minutu a 4 sekundy za Formolem a v celkovém pořadí se vyhoupl na 18. pozici a za Clarkem zůstává o 1 minutu a 19 sekund. Třetí Čech, Petr Vakoč byl dnes na 91. místě a ztratil rovných 20 minut.

Top 10 4. etapy Gira

Giro d´Italia 2015 Jezdec Tým čas
1 Davide Formolo Cannondale-Garmin 3:47:59
2 Simon Clarke Orica – GreenEDGE 0:22
3 Yonathan Monsalve Southeast ,,
4 Giovanni Visconti Movistar ,,
5 Esteban Cháves Orica – GreenEDGE ,,
6 Fabio Aru Astana ,,
7 Amaël Moinard BMC ,,
8 Dario Cataldo Astana ,,
9 Alberto Contador Tinkoff – Saxo ,,
10 Richie Porte SKY ,,

Celkové pořadí

Giro d´Italia 2015 Jezdec Tým čas
1 Simon Clarke Orica – GreenEDGE 11:54:48
2 Esteban Cháves Orica – GreenEDGE 0:10
3 Roman Kreuziger Tinkoff – Saxo 0:17
4 Alberto Contador Tinkoff – Saxo ,,
5 Fabio Aru Astana 0:23
6 Dario Cataldo Astana ,,
7 Giovanni Visconti Movistar 0:29
8 Amaël Moinard BMC 0:31
9 Davide Formolo Cannondale-Garmin ,,
10 Richie Porte SKY 0:37