Alberto Contador jde v 5. etapě do růžového

nabor

Jan Polanc (Lampre-Merida) vyhrál po sólovém útoku první horský dojezd tohoto Gira v Abetone. Do růžového dresu se oblékl Alberto Contador. Je tak už čtvrtým lídrem závodu po Simonu Gerransovi, Michaelu Matthewsovi a Simonu Clarkovi (všichni Orica-GreenEDGE).

Co se dělo

Dnešní únik
Dnešní únik

Do dnešního úniku se pustilo pět odvážlivců. Byli to Silvan Dillier (BMC), Axel Domont (AG2R), Jan Polanc (Lampre-Merida), Serghei Tvetcov (Androni Sidermac) a Sylvain Chavanel (IAM). Ti se pod závěrečný kopec dostali s devítiminutovým náskokem a bylo téměř jasné, že vyhraje někdo z této pětice, i když v pelotonu jeli ostré tempo týmy Astana a Tinkoff-Saxo.

 

Útok Alberta Contadora při stoupání na Abetone
Útok Alberta Contadora při stoupání na Abetone

Při stoupání na Abetone si začala čelní pětice nastupovat. Nejdřívé odpadl Tvetcov, chvíli na to i Domont. V ten moment zaútočil Polanc a vypracoval si náskok. Chavanel ho stíhal, ale neúspěšně a Dillier nedokázal akceptovat ani Francouzovo tempo. Mezitím z balíku odpadl Simon Clarke a do útoku vyrazili Franco Pellizoti (Bardiani), Diego Rosa (Astana) a Ivan Basso (Tinkoff-Saxo), ale náskok si nevytvořili. Po pár metrech vyrazil znovu Pellizoti. Tentokrát ho následoval Mikel Landa (Astana), ale ani zde nebyl valný úspěch.

Balík následně dojel do nejtěžšího úseku celého stoupání. A zde jsme byli svědky prvního měření sil „velké čtyřky“ (Contador, Aru, Porte a Uran). První jmenovaný zaútočil svým typickým razantním nástupem a diváci šíleli. Za ním jel Aru, Porte a neúnavný Mikel Landa. Zatímco Rigoberto Uran zůstal s Romanem Kreuzigerem, Leopoldem Königem, jezdci Movistaru, Ryderem Hesjedalem a dalšími. Ale druhý muž z let 2013 a 2014 nemá na Giru formu a hodně ztrácí. I teď tomu nebylo jinak a v této skupině se nakonec neudržel a dokončil etapu pár sekund za ní. Mezitím si mladý Slovinec Jan Polanc dojel pro zatím největší úspěch ve své kariéře. Za ním finišovali Chavanel, Aru, Contador a Porte.

V celkovém pořadí máme už 4. lídra závodu. Po Gerransovi, Matthewsovi a Clarkovi je dalším růžovým mužem Alberto Contador.

Češi

Dnes byl nejlepším Čechem Leopold König, který protnul pásku na 13. místě 1 minutu a 53 sekund za Polancem (22 sekund za Aruem). Roman Kreuziger dojel do cíle ve stejném čase na 16. pozici. V celkovém pořadí sice spadl na 4. místo, ale může ho těšit, že ztrácí 22 sekund na svého lídra Contadora a jen 2 vteřiny na 3. Porteho. Leopold König se posunul už na 13. pozici a ztrácí 1 minutu a 24 sekund na Contadora. Na 12. místo Rigoberta Urana má ztrátu jen 2 vteřiny. Petr Vakoč dnes dokončil etapu na 103. pozici se ztrátou 16 minut a 18 sekund. V celkovém pořadí je 148. a ztrácí 59 minut a 37 sekund.

Top 10. 5. etapy Gira

Giro d´Italia 2015 Jezdec Tým čas
1 Jan Polanc Lampre-Merida 4:09:18
2 Sylvain Chavanel IAM 1:31
3 Fabio Aru Astana ,,
4 Alberto Contador Tinkoff – Saxo ,,
5 Richie Porte SKY ,,
6 Mikel Landa Astana 1:44
7 Dario Cataldo Astana 1:53
8 Yuri Trofimov Katusha ,,
9 Damiano Caruso BMC ,,
10 Darwin Atapuma BMC ,,

Celkové pořadí

Giro d´Italia 2015 Jezdec Tým čas
1 Alberto Contador Tinkoff – Saxo 16:05:54
2 Fabio Aru Astana 0:02
3 Richie Porte SKY 0:20
4 Roman Kreuziger Tinkoff – Saxo 0:22
5 Dario Cataldo Astana 0:28
6 Esteban Cháves Orica – GreenEDGE 0:37
7 Giovanni Visconti Movistar 0:56
8 Mikel Landa Astana 1:01
9 Davide Formolo Cannondale-Garmin 1:15
10 Andrey Amador Movistar 1:18
Nový lídr závodu Alberto Contador
Nový lídr závodu Alberto Contador