První francouzský dojezd osloví klasikáře

nabor

Přes Belgii a Lucembursko Tour ve třetí etapě poprvé nakoukne do Francie a v Longwy nabídne finiš na prémii třetí kategorie.

3. etapa profil Tour de France 2017Za suššími silnicemi se ve zlepšeném počasí vydá peloton k jihu z rodiště Philippa Gilberta, Verviers. Po 180 kilometrech u hranic s Francií zatočí na západ a zamíří k prémii Côte de Villers-la-Montagne (1,1 km, 5,2 %, 4. kategorie), kde by 16 kilometrů od cíle mohly přijít odvážné útoky etapových favoritů. S největší pravděpodobností ale všichni pošetří síly až na samý závěr 212,5 km dlouhé etapy, kdy se pojede k severu. Côte des Religieuses je prémie třetí kategorie. Prvních 600 metrů má průměr skoro 8 %, poslední kilometr „jen“ 4,6 %.

Dojezd 3. etapy Tour de France 2017 - Côte des ReligieusesCílové městečko Longwy je známé těžbou železné rudy, ale historii má mnohem delší. V oblasti se usídlili už Římané, kteří tu zbudovali hradiště. První písemná zmínka o městě pochází z roku 1292. Zajímavostí je, že mezi lety 1368 a 1378 jej měl v držení pražský rodák, třetí syn Jana Lucemburského, Václav Lucemburský.

V nejbližší budoucnosti si tu dojem z ne úplně povedených úvodních dvou etap bude chtít spravit Peter Sagan. Jeho největšími soupeři by měli být Michael Matthews, Greg Van Avermaet, Arnaud Démare, Sonny Colbrelli a již zmiňovaný vervierský rodák, Philippe Gilbert.

K drobným změnám nejspíš dojde v celkovém pořadí, žlutý trikot by si ale až do Vogéz měl pohlídat Thomas. Díky bonifikacím by jej mohl (v případě vítězství) časově dotáhnout Trentin a na šest sekund se může dostat Boasson Hagen. Z českých závodníků je nejvýše 28. Zdeněk Štybar, jehož dnešní ambice však budou dány taktikou týmu Quick-Step Floors.

Třetí etapa Tour de France 2017 začne ve 12:15 a na nultý kilometr dorazí ve 12:25, u čehož už budou i televizní kamery. Vítěze etapy si můžete také dnes tipnout v soutěži na Facebooku.