První etapu Tour Down Under vyhrál André Greipel

nabor

První etapu prvního World Tour závodu sezóny – Tour Down Under – vyhrál André Greipel poté, co byl nejrychlejší v závěrečném spurtu. Druhý byl Caleb Ewan a třetí Peter Sagan.

Hned v úvodu celé sezóny byl o únik pochopitelně velký zájem. Nakonec se do něj dostala trojice záodníků – Nickolas Dlamini (Dimension Data), Will Clarke (EF Education First) a Scott Bowden (Bennelong SwissWellness). Peloton konečně zvolnil, a tak si vedoucí skupina začala rychle budovat náskok. Jenže za cca 35 kilometrů začal mít problém s tempem Bowden, musel tak zpomalit a vrátil se do hlavního pole.

Dvaadvacetiletý Dlamini šel do úniku za jedním hlavním cílem – soutěží o nejlepšího vrchaře. V etapě do této soutěže nasbíral deset bodů a zítra si tak oblékne puntíkovaný trikot. Dlaminiho to však stálo až příliš moc sil a zanedlouho se i on ocitl opět v pelotonu. Osamělý Clarke pak bojoval dlouhé kilometry osamoceně než ho deset kilometrů před cílem pohltil peloton tažený Maciejem Bodnarem. Clarke si za své úsilí vysloužil ocenění pro bojovníka etapy.

Dlamini a Clarke
Dlamini a Clarke během svého úsilí v první etapě Tour Down Under

O nejlepší pozici do spurtu bojovaly dva týmy – Vivianiho Quick-Step a Ewanův Mitchelton-Scott. Ostatní spurtéři si spíše hlídali pozici na čele. Na hektický boj o co nejlepší pozici doplatil Daniel Hoelgaard (FDJ). Ten pravděpodobně zavadil o jednoho ze svých soupeřů a v poslední zatáčce ve vysoké rychlosti spadl. Vpředu se mezitím vytratil Mitchelton-Scott a Ewan si musel poradit s pouze jedním závodníkem. Petra Sagana se snažil do čela dostat Rüdiger Selig. Stále výbornou pozici měl Elia Viviani. Když Ital vyrazil k spurtu, dlouho se zdálo, že vyhraje, ale nakonec se ukázalo, že vyrazil až příliš brzy. V závěru totiž začal zpomalovat a dostali se před něj hned tři závodníci. Nejrychlejším z nich byl pak André Greipel, který zítra pojede v dresu lídra celého závodu.

Německý spurtér na Tour Down Under oslavil již svou 17 výhru, což je dosavadní rekord. Poté co se po neúspěchu na Tour de France zpochybňovala jeho forma, Greipel ukázal, že je stále tady a musí se s ním počítat.

# Jezdec (Země) Tým Čas
1 Andre Greipel (Něm) Lotto Soudal 3:50:21
2 Caleb Ewan (Aus) Mitchelton-Scott
3 Peter Sagan (Svk) Bora-Hansgrohe
4 Elia Viviani (Ita) Quick-Step Floors
5 Simone Consonni (Ita) UAE Team Emirates
6 Phil Bauhaus (Něm) Team Sunweb
7 Nathan Haas (Aus) Katusha-Alpecin
8 Matteo Montaguti (Ita) AG2R La Mondiale
9 Ramunas Navardauskas (Lit) Bahrain-Merida
10 Riccardo Minali (Ita) Astana Pro Team